Reklama

Niedziela Przemyska

Podwójne święto

Parafia Przemienienia Pańskiego w Polanie obchodziła dziesięciolecie poświęcenia nowego kościoła parafialnego.

Niedziela przemyska 49/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Archidiecezja przemyska

Katarzyna Boczar

Po Eucharystii uczniowie miejscowej szkoły zorganizowali patriotyczną wieczornicę

Po Eucharystii uczniowie miejscowej szkoły zorganizowali patriotyczną wieczornicę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wniedzielę 12 listopada proboszcz ks. Marek Rusek zorganizował uroczystość 10-lecia poświęcenia kościoła. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. kan. Robert Łuc, proboszcz parafii w Ostrowie k. Radymna, prezes Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” oraz wieloletni kwatermistrz pielgrzymki diecezjalnej na Jasną Górę. W trakcie kazania zacytował słowa zmarłego abp. Tokarczuka: „Macie bardzo piękny kościół, z którego dumna byłaby każda parafia. Teraz jest czas na budowanie Kościoła z was drodzy bracia i siostry, aby Bóg, który jest naszym Ojcem, widział w was swoje dobre i posłuszne prawu Bożemu dzieci”.

Oprawę muzyczną zapewnił chór parafialny, a psalm zaśpiewały scholanki, prowadzone przez panią Annę Stępniewską. Parafianie modlili się również w intencji ojczyzny z racji przypadającej 11 listopada kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsza wzmianka w dokumentach o Polanie pochodzi z 1486 r. Biskup Sierakowski eryguje parafię w 1747 r. W 1770 r. powstaje drewniany kościół Przemienienia Pańskiego. W 1951 r. Polana „wraca” do Polski, a pozostali mieszkańcy, jako obywatele ZSRR, wyjeżdżają w okolice Odessy.

W 1969 r. ludność Polany otrzymuje pozwolenie na użytkowanie cerkwi na potrzeby kościoła rzymskokatolickiego, ponieważ kościół katolicki został zniszczony. 15 czerwca 1982 r. ordynariusz diecezji przemyskiej rewindykuje parafię w Polanie, którą przejmuje w obsługę Towarzystwo Salezjańskie. Pierwszym proboszczem zostaje ks. Stanisław Zasada. Kolejnym w 1991 r. – ks. Józef Talik, który 12 kwietnia 1998 r. rozpoczyna budowę nowego kościoła poprzez wmurowanie kamienia węgielnego poświęconego przez papieża Jana Pawła II w Żywcu. Aktu wmurowania dokonał abp Ignacy Tokarczuk.

Po nagłej śmierci ks. Józefa Talika, proboszczem w 2000 r. zostaje ks. Stanisław Lasak. Dziewięć lat później funkcję proboszcza obejmuje ks. Stanisław Gołyźniak i kontynuuje prace przy kościele. 17 listopada 2013 r. nowy kościół zostaje poświęcony przez abp. Józefa Michalika w obecności ponad 30 kapłanów, większości salezjanów, na czele z Inspektorem Prowincji Krakowskiej ks. Dariuszem Bartochą.

2023-11-28 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel o pokój

Niedziela przemyska 6/2025, str. I

[ TEMATY ]

Archidiecezja przemyska

Andrzej Kuca

Cmentarz ofiar niemieckiego nazizmu w Jagielle-Niechciałkach w latach 1939-45

Cmentarz ofiar niemieckiego nazizmu w Jagielle-Niechciałkach w latach 1939-45

To miejsce gromadzi ludzi różnych narodów, kultur oraz wyznań i jest wielkim wołaniem o pokój, by sytuacja sprzed kilkudziesięciu lat nigdy się nie powtórzyła we współczesnym świecie – przekonywał abp Adam Szal.

W dniach od 20 do 30 stycznia po raz 17. odbyły się uroczyste obchody Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Jest to inicjatywa organizowana przez rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, we współpracy z lokalnymi samorządami, jednostkami kultury i parafiami. To także czas modlitwy, spotkania, przekazywania wiedzy i przede wszystkim pamięci o ofiarach ideologii nazistowskiej podczas II wojny światowej.
CZYTAJ DALEJ

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

2025-05-04 14:57

[ TEMATY ]

Tanzania

pobicie kapłana

Vatican Media

Ks. Charles Kitima, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Tanzanii

Ks. Charles Kitima, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Tanzanii

W Dar es Salaam brutalnie zaatakowano ks. Charlesa Kitimę, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Tanzanii. Sprawa wywołała oburzenie w całym kraju i uwypukliła narastający konflikt między Kościołem, a władzami przed zbliżającymi się wyborami.

Do napaści doszło wieczorem 30 kwietnia na terenie siedziby Konferencji Episkopatu Tanzanii w Dar es Salaam. Ks. Chrles Kitima, po spotkaniu z innymi liderami religijnymi, udał się do kantyny znajdującej się na terenie sekretariatu. Około godziny 22:00 został zaatakowany w łazience przez dwóch nieznanych sprawców przy użyciu tępego narzędzia. Duchowny z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala Aga Khan. Policja zatrzymała jedną osobę podejrzaną o atak, ale pojawiają się wątpliwości związane z brakiem transparentności w działaniach władz.
CZYTAJ DALEJ

Cała prawda o konklawe

2025-05-04 13:28

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Red

Dawno nie czytałam tak dobrej książki, jak „Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich” autorstwa ks. dr. Przemysława Śliwińskiego. Znajdziemy tu naprawdę wszystko, co dotyczy procesu wyboru następcy Świętego Piotra. Lektura pozwala też lepiej zrozumieć, dlaczego konklawe jest zagadką, najbardziej skrywaną tajemnicą w dziejach.

W kaplicy Sykstyńskiej, w której 7 maja zbierze się 135 kardynałów elektorów, trwają ostatnie przygotowania do wyboru następcy Franciszka. Hierarchowie zostaną faktycznie odizolowani od świata zewnętrznego. Jak podaje aciprensa.com, będą mogli mieć przy sobie jedynie… okulary, aparaty słuchowe i laski! (sic!). Nic więcej. Powstała też watykańska mapa obszaru zastrzeżonego…
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję