Reklama

Niedziela Rzeszowska

Przy sercu Twoim

Święto Niepodległości na ziemi sokołowskiej miało szczególny charakter. Wiązało się to z XXII Koncertem Cecyliańskim.

Niedziela rzeszowska 49/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

Bartosz Walicki

W koncercie wystąpiła plejada znakomitych wykonawców

W koncercie wystąpiła plejada znakomitych wykonawców

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert został zorganizowany w kościele parafialnym w Górnie i nosił wymowny tytuł „Przy sercu Twoim”. Jego duszą był, jak co roku, muzyk, animator i nauczyciel Dariusz Kosak. Artystycznemu i modlitewnemu spotkaniu patronował bp Jan Wątroba.

Koncert rozpoczął się po Mszy św. sprawowanej przez ks. Jana Liba. Muzyczne zamyślenie poprzedziło odśpiewanie hymnu narodowego i złożenie wieńca przy tablicach poświęconych ofiarom II wojny światowej przez przedstawicieli lokalnej społeczności. Wśród uczestników były osoby z sąsiednich parafii, a nawet z dalszych stron. Gościem honorowym był bp Jan Wątroba, któremu towarzyszyli m.in. dziekan sokołowski ks. Jerzy Uchman i ks. Władysław Jagustyn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestników przywitał ks. Tomasz Kozicki, proboszcz parafii. W programie wystąpiła plejada znakomitych wykonawców: Agnieszka i Piotr Cudzichowie, Magdalena Białorucka-Ogorzelec, Barbara Wawrzynkiewicz, Agnieszka Tomaszek, Marta Stącel i Tomasz Piątek. Zaprezentowały się również: zespół Siódme Niebo z Publicznej Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów w Rzeszowie, schola Jutrzenka z Krasnego, schola parafialna z Górna oraz Chór i Orkiestra Młody Duch i Przyjaciele. Roli dyrygentów podjęli się Karolina i Dariusz Kosakowie, koncert poprowadziła Justyna Polanowska.

Podczas koncertu wykonanych zostało kilkanaście kompozycji muzycznych. Słuchacze oklaskiwali utwory maryjne, m.in.: Z dawna Polski Tyś Królową, Mama Królowa, Przy sercu Twoim, pieśni poświęcone bł. Rodzinie Ulmów i inne. Koncert podsumował bp Jan Wątroba, który podziękował uczestnikom, organizatorom i artystom.

Patronat medialny objęły TVP Rzeszów i Katolickie Radio „Via”. Sponsorami były: parafia górnieńska, gmina Sokołów Małopolski oraz firmy: „Greinplast”, „Smak”, „Styrobud”, „TT Bruk” i „BetMar”.

2023-11-28 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak wiary i jedności

Niedziela rzeszowska 43/2023, str. I

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

konsekracja świątyni

Archiwum parafii

Bp Jan Wątroba rozpala kadzidło na konsekrowanym ołtarzu

Bp Jan Wątroba rozpala kadzidło na konsekrowanym ołtarzu

Konsekracja kościoła, zwłaszcza ołtarza, to obrzęd wyjątkowo przemawiający do ludzkich serc.

Wspólnota parafialna w Żarnowej przeżyła 8 października historyczną uroczystość oddania Bogu kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego. Doniosłemu wydarzeniu przewodniczył bp Jan Wątroba.
CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz do przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych: świat potrzebuje osób konsekrowanych

2026-03-02 18:17

[ TEMATY ]

nuncjusz

osoby konsekrowane

żeńskie zgromadzenia zakonne

przełożone

Archidiecezja Krakowska

Abp Antonio Guido Filipazzi

Abp Antonio Guido Filipazzi

Świat potrzebuje osób konsekrowanych, które żyją autentycznie i wiernie wobec wymagań swojego powołania. Niewierność braci i sióstr zakonnych zawsze rzutuje na życie i misję Kościoła. Natomiast świętość i gorliwość osób konsekrowanych podnoszą wszystkich i przynoszą obfite owoce dobra dla całego świata - powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi podczas Mszy św. odprawionej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie podczas 152. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, sprawowanej w ramach 152. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. W homilii hierarcha podkreślił fundamentalne znaczenie życia konsekrowanego dla całego Kościoła i świata, wskazując, że świat pilnie potrzebuje osób konsekrowanych żyjących autentycznie i wiernie swemu powołaniu, gdyż ich niewierność negatywnie wpływa na misję Kościoła, natomiast ich świętość i gorliwość „przynoszą obfite owoce dobra dla całego świata”.
CZYTAJ DALEJ

Śmierć „tego samego dnia”: kanadyjski raport o granicach „pomocy w umieraniu”

Oficjalny raport Głównego Koronera Ontario oraz Komisji ds. Rewizji Zgonów w Ramach Medycznej Pomocy w Umieraniu (MDRC) ujawnił, że w 2023 roku w tej kanadyjskiej prowincji 65 osób zmarło w ramach programu „pomocy w umieraniu” (MAiD) tego samego dnia, w którym złożyły wniosek. Kolejne 154 osoby zmarły dzień później. Skala tych przypadków wywołała w Kanadzie poważną debatę.

Kanada zalegalizowała „Medyczną Pomoc w Umieraniu” w 2016 roku. Początkowo prawo przewidywało 10-dniowy okres oczekiwania między zatwierdzeniem wniosku, a wykonaniem procedury. W 2021 roku parlament zniósł ten wymóg wobec osób, których śmierć uznano za „rozsądnie przewidywalną”. W praktyce oznacza to, że w niektórych przypadkach nie obowiązuje żaden minimalny czas namysłu. Jeśli dwóch niezależnych lekarzy potwierdzi spełnienie kryteriów, procedura może zostać przeprowadzona nawet tego samego dnia. Raport MDRC pokazuje, że taka sytuacja nie jest marginalna, a w wielu przypadkach eutanazja wykonywana jest niemalże natychmiastowo.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję