Reklama

Niedziela w Warszawie

Nie dajmy się zamknąć w kruchcie!

O Procesji Różańcowej za Życiem, aktualnych zagrożeniach życia i konieczności publicznego świadectwa katolików, z Pawłem Ozdobą rozmawia Monika Fulton.

Niedziela warszawska 51/2023, str. I-II

[ TEMATY ]

Warszawa

Monika M. Zając

Paweł Ozdoba - politolog i publicysta, prezes Centrum Życia i Rodziny, współorganizatora Procesji za Życiem, członek Inicjatywy Zjednoczeni 2022

Paweł Ozdoba - politolog i publicysta, prezes Centrum Życia i Rodziny, współorganizatora Procesji za Życiem, członek Inicjatywy Zjednoczeni 2022

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monika Fulton: 10 grudnia ulicami Warszawy przeszła Pokutna Procesja Różańcowa za Życiem, nad którą Tygodnik „Niedziela” objął patronat. Jakiej ochrony wymaga życie człowieka w nowych warunkach społeczno-politycznych w naszym kraju?

Paweł Ozdoba: Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy gwarantują w znacznym stopniu ochronę życia ludzkiego, szczególnie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. Natomiast istnieje duże zagrożenie, że parlamentarna większość, jak już to zapowiada, zniesie te przepisy, także stosując być może metody pozaprawne. Stąd też reakcja opinii publicznej musi być zdecydowana.

Reklama

Do Sejmu wniesiono już dwa projekty ustaw przeciwko życiu: projekt zmian Kodeksu karnego, zakładający depenalizację czynów związanych z aborcją, a także projekt ustawy „o bezpiecznym przerywaniu ciąży”. Zagwarantowane miałyby być w nim świadczenia „opieki zdrowotnej” w postaci aborcji do 12. tygodnia ciąży, a w określonych przypadkach także później.

My, jako katolicy, musimy wyrażać swój sprzeciw dla tego typu pomysłów i inicjatyw. Stajemy po stronie życia, wspieramy je, bronimy prawa do życia każdego człowieka, wskazujemy na godność życia każdego człowieka i jednocześnie patrzymy władzy na ręce. Legalizacja śmiercionośnej procedury. jaką jest aborcja, byłaby ogromną klęską nie tylko dla cywilizacji chrześcijańskiej, ale także świadectwem ogromnej klęski narodu i człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Można powiedzieć, że właśnie jako naród spoglądamy w bardzo niepewną przyszłość. Zwłaszcza jako katolicy. To znamienne, że nowa władza rozpoczyna swoją kadencję od ataku na życie najmniejszych. Dlatego Inicjatywa Zjednoczeni 2022 wychodzi przeciw tym zamachom?

Manifestacje publiczne, a w szczególności publiczne modlitwy, są niezwykle ważne i potrzebne. Dajemy wówczas publiczne świadectwo przywiązania do naszych fundamentalnych wartości. Pokazujemy, że stoimy na swego rodzaju publicznej straży prawa do życia. Politycy nigdy nie lubią, jeśli w związku z ich działalnością odbywają się jakieś manifestacje, protesty.

Zainteresowanie mediów i wrzawa w debacie publicznej nie jest na rękę władzy...

W związku z tym, że politycy tak głośną mówią o tym, że chcą zalegalizować aborcję, co najmniej do 12. tygodnia ciąży, my tę społeczną wrzawę musimy podnosić, pokazywać hipokryzję polityków, którzy decydują się na legalizację zabijania nienarodzonych, a z drugiej strony np. mówią, że są katolikami. Takich przykładów w tzw. nowej większości parlamentarnej jest wiele.

Reklama

W obliczu tych zagrożeń organizatorzy inicjatywy Zjednoczeni 2022 wyszli na ulice stolicy, aby wspólnie modlić się w intencji wynagradzającej za grzechy przeciwko życiu. W Dzień MB Loretańskiej, a na dwa dni przed wspomnieniem MB z Guadalupe, Patronki życia poczętego.

Różaniec za Życiem był przede wszystkim procesją modlitewną Za Życiem. Modliliśmy się za wstawiennictwem Matki Bożej na Różańcu o to, aby ochrona życia była w Polsce utrzymana, aby obowiązujące prawo nie zostało podeptane, przekreślone przez decyzje polityków. Aby w naszej Ojczyźnie życie było faktycznie chronione, aby nie było dopuszczane dehumanizowanie istot ludzkich właśnie w postaci legalizacji aborcji.

23 stycznia 1999 r. w Guadalupe św. Jan Paweł II apelował o obronę życia. Powiedział wtedy: „Kościół musi głosić Ewangelię życia i z proroczą mocą występować otwarcie przeciw kulturze śmierci. Tego domagamy się: życia i godności dla wszystkich dla wszystkich istot poczętych w łonach matek”. Procesje Za Życiem są konkretną odpowiedzią na ten apel?

Najważniejszy jest akt modlitewny. Ważne, aby miał on charakter publiczny, żebyśmy nie bali się demonstrować swoich przekonań religijnych na zewnątrz, poza murami kościoła. Środowiska liberalno-lewicowe od lat chcą zamknąć nas w tzw. kruchcie, ale my, jako katolicy, mamy nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek głoszenia Ewangelii publicznie i w ten sposób pokazywać współczesnemu światu, współczesnemu człowiekowi właściwą drogę, zgodną z prawem Bożym. I w ten sposób mamy reagować. Chcemy w ten sposób budzić sumienia Polaków.

Świadectwo publiczne Polaków, katolików, jest wezwaniem do przebudzenia całego narodu?

Oczywiście, wzywamy do nawrócenia całego narodu, szczególnie w kontekście przekonania, że każdy ma prawo do życia, że każde życie jest bezcenne. Ale w dobie dzisiejszej promocji rozwiązłości, aborcji, subkultury LGBT i wszechogarniającej nas promocji postulatów środowisk liberalno-lewicowych, takie nawrócenie miałoby znamiona cudu. I o ten cud oczywiście się modlimy.

Jako Centrum Życia i Rodziny podejmujecie trud pracy organicznej, która wydaje się dziś jedną z najpilniejszych potrzeb. I choć wydaje się, że za obroną życia przemawia autorytet nauki, sprawiedliwego prawa, moralności, to jednak wciąż jakby ten głos zdrowego rozsądku był zakrzykiwany. Jak udaje się Wam zatem dotrzeć z przesłaniem o konieczności ochrony życia?

Staramy się pokazywać młodym ludziom, przekonywać ich, zachęcać do przyjęcia stanowiska, że każdy ma prawo do życia, że każde poczęte dziecko ma swoją własną, godność, przyrodzone prawa, na czele z niezbywalnym prawem do życia. I taką formułę staramy się realizować podczas różnego rodzaju spotkań: zwłaszcza podczas Marszów dla Życia i Rodziny, kiedy bardzo pozytywnie pokazujemy rodzinę, wskazując, że jest ona wielką wartością – fundamentem, na którym wciąż możemy się opierać.

Św. Jan Paweł II wzywał i zachęcał: „Chodzi o człowieka i nie można w tej sytuacji zamykać się w biernej rezygnacji” (Rzym, 26.02.1979). Jak można zatem włączyć się w Inicjatywę Zjednoczeni 2022?

Zachęcamy do tego, aby w swoich parafiach organizować tego rodzaju modlitwy publiczne, procesje różańcowe w intencji obrony życia. W zasadzie – wystarczy po prostu zorganizować się i podjąć się takiego dzieła w uzgodnieniu z duszpasterzami. Szczegóły i materiały do pobrania na stronie: rozanieczazyciem.pl.

2023-12-12 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Papieski Wydział Teologiczny nada tytuły doktora honoris causa

[ TEMATY ]

Warszawa

PWT

youtube.com

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie nada tytuł doktora honoris causa wybitnemu polskiemu teologowi o. prof. Jackowi Salijowi OP oraz o. prof. Ladislavovi Csontosovi SJ, pierwszemu dziekanowi Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie w Trnavie na Słowacji. Uroczystość odbędzie się 27 listopada o godz. 16.00 w auli dawnej Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie.

W trakcie uroczystości laudacje na cześć wyróżnionych duchownych wygłoszą ks. prof. dr hab. Józef Warzeszak (PWTW – Collegium Joanneum) i ks. prof. dr hab. Józef Kulisz SJ (PWTW – Collegium Bobolanum). Następnie, po nadaniu honorowego doktoratu, o. prof. Jacek Salij OP oraz o. prof. Ladislav Csontos SJ wystąpią z okolicznościowymi wykładami. Po nich na zakończenie głos zabierze kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję