Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 7/2024, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poznaj jasnogórskie via crucis

Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu Jasnogórskie Centrum Informacji zaprasza pielgrzymów do poznania jasnogórskich via crucis z przewodnikiem. To odpowiedź na prośby i pytania osób przybywających do sanktuarium o możliwość odprawienia nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Jasnogórskie via crucis to przede wszystkim monumentalne stacje Męki Pańskiej na wałach, ale i ich miniatury w najnowszej kaplicy św. Jana Pawła II. Są tu również: Droga Krzyżowa Jerzego Dudy-Gracza, nazywana Golgotą naszej codzienności, i najstarsza, bo z XVIII wieku, droga krzyżowa w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Jubileusz zgromadzenia

Uczennice Boskiego Mistrza świętowały na Jasnej Górze 100. rocznicę założenia zgromadzenia. Zaprosił je do współpracy – głównie w jasnogórskiej zakrystii – w lutym 1972 r. ówczesny generał Zakonu Paulinów o. Jerzy Tomziński. Siostra Maria Agnieszka np. posługuje w zakrystii, z przerwami, od pierwszych dni. Inne siostry można spotkać m.in. w sekretariacie kustosza czy w Radiu Jasna Góra.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Siostry przygotowały misterium słowno-muzyczne Ziarno w ziemi, przedstawiające charyzmat zgromadzenia. Misterium zakończyły uroczyste Nieszpory z melodiami skomponowanymi przez siostry, z towarzyszeniem chóru i orkiestry. Autorką większości melodii jest s. Maria Bujalska, która na Jasnej Górze prowadzi Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. W związku z jubileuszem siostry pragną sfinalizować prace nad wydaniem melodii do Jutrzni i Nieszporów całego roku liturgicznego. Całość będzie wydana w formie śpiewnika z nutami i z dołączoną wersją audio.

Odnowienie przysięgi małżeńskiej

W każdą ostatnią niedzielę miesiąca, począwszy od stycznia, na Jasnej Górze zanoszona jest szczególna modlitwa za małżeństwa i rodziny, które pragną pogłębić więzy. Msza św. w ich intencji odprawiana jest o godz. 17 w bazylice. Po Eucharystii odbywa się specjalne nabożeństwo z odnowieniem przysięgi małżeńskiej. W tym miesiącu – 25 lutego. Jak wyjaśnia o. Zbigniew Ptak, inicjator nabożeństw, jest to jeden ze sposobów umacniania polskich rodzin. Błogosławieństwo dla małżeństw sakramentalnych, zwane odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, jest nową inicjatywą na Jasnej Górze. Do uczestnictwa w nabożeństwie zaproszone są całe rodziny, by w ten sposób kształtować także młode pokolenie.

Jasnogórski flesz

• 19 lutego – imieniny przełożonego generalnego Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego;

• 19-22 lutego – rekolekcje duszpasterzy ludzi pracy;

• 20 lutego – doroczne spotkanie przełożonych i przeorów paulińskich klasztorów;

• 23 lutego – pielgrzymka maturzystów diec. elbląskiej;

• 23-25 lutego – rekolekcje Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski;

• 24-25 lutego – 47. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie;

• 25 lutego – 30-lecie Jasnogórskiego Telefonu Zaufania.

2024-02-13 13:57

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowskie pospolite ruszenie! Głosujmy razem na Kaplicę Sykstyńską – niech zwycięży polski projekt!

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs

Kaplica Sykstyńska

Tomasz Kozioł/Dom Emisyjny Manuscriptum

Kaplica Sykstyńska na Jasnej Górze może zostać najlepszą wystawą immersyjną na świecie!
Po światowym sukcesie medialnym z odsłoną szkicu Sadu Ostatecznego w immersyjnej Kaplicy Syktyńskiej na Jasnej Górze , Częstochowa znów ma szansę znaleźć się na ustach całego świata – tym razem za sprawą immersyjnej Kaplicy Sykstyńskiej, która od miesięcy zachwyca odwiedzających na Jasnej Górze.

Wystawa „Sistine Chapel. Heritage” (Kaplica Syktyńska. Dziedzictwo) bierze udział w prestiżowym międzynarodowym konkursie MONDO-DR Awards 2025, gdzie walczy o tytuł najlepszego projektu immersyjnego na świecie. To wyjątkowa okazja, by lokalna społeczność wsparła projekt, który już teraz wzbudza podziw na całym świecie.
CZYTAJ DALEJ

Potrzebny pilny remont ogromnej katedry. Diecezja nie ma środków, państwo nic nie dołoży do zabytku

2026-03-07 13:03

[ TEMATY ]

zabytek

diecezja pelplińska

pilny remont

ogromna katedra

bazylika-pelplin.pl

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Pelplinie

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Pelplinie

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Pelplinie, jeden z największych ceglanych kościołów w Polsce, wymaga wymiany pokrycia dachowego. Rzecznik diecezji ks. Tomasz Szcześniak przekazał PAP, że koszt naprawy przekracza możliwości finansowe kurii, a wniosek o dotację z MKiDN nie uzyskał dofinansowania.

Rzecznik prasowy diecezji i biskupa pelplińskiego ks. Tomasz Szcześniak powiedział PAP, że raport techniczny wykazał liczne nieszczelności pokrycia dachowego bazyliki na połaciach nawy głównej oraz w partiach przyległych.
CZYTAJ DALEJ

Zaprezentowano program, logo i hasło wizyty Leona XIV w Monako

2026-03-09 12:39

[ TEMATY ]

Monako

Leon XIV w Monako

Vatican Media

„Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” (J 14,6) – to hasło pielgrzymki Leona XIV do Księstwa Monako. Z kolei logo, towarzyszące pierwszej papieskiej wizycie w tym kraju, przedstawia Ojca Świętego w stroju liturgicznym, wieżę pałacu książęcego w Monako i watykańskie barwy. Symbole te będą towarzyszyć jednodniowej podróży Papieża, która odbędzie się w sobotę, 28 marca, o czym informuje Vatican News.

Mottem papieskiej wizyty – pierwszej w historii Księstwa Monako – są słowa, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” (J 14,6). Przypominają one, że Ojciec Święty przyniesie ze sobą „Chrystusa i Jego przesłanie” - czytamy w komunikacie prasowym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję