Reklama

Niedziela Rzeszowska

Chorzy u Pani Rzeszowa

Chcemy pokłonić się wszystkim, którzy są blisko ludzi cierpiących i chorych. Dziękujemy im za codzienną służbę i bliskość, za wrażliwość serca – powiedział bp Jan Wątroba.

Niedziela rzeszowska 8/2024, str. I

[ TEMATY ]

Rzeszów

Archiwum Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Bazylika Ojców Bernardynów w Rzeszowie

Bazylika Ojców Bernardynów w Rzeszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chorzy, słabi, ubodzy są w sercu Kościoła i muszą być także w centrum naszej ludzkiej uwagi oraz duszpasterskiej troski. Nie zapominajmy o tym!” – te słowa papieża Franciszka z tegorocznego Orędzia na Światowy Dzień Chorego są dla ludzi wierzących wskazówką i zadaniem. W diecezji rzeszowskiej centralne obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się w bazylice Pani Rzeszowa, gdzie 11 lutego ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Jan Wątroba odprawił Mszę św. w intencji chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują. Uroczystość zgromadziła licznie chorych i ich bliskich oraz pracowników służby zdrowia. Biskupa rzeszowskiego we wzruszających słowach powitał doświadczony przez chorobę i niepełnosprawność Aleksander Nazimek. Słowo powitania wypowiedział także kustosz sanktuarium o. dr Joachim Ciupa.

W homilii bp Wątroba nawiązał do Ewangelii wg św. Marka, wskazując, że przedstawiony w niej człowiek trędowaty może być dla nas wzorem modlitwy. Trędowaty pada przed Jezusem na kolana, z pokorą i z wiarą prosi o uzdrowienie, ufając, że dla Boga wszystko jest możliwe. Kaznodzieja przypomniał, że podobną postawę trzeba przyjąć w obliczu choroby: trzeba prosić Boga o zdrowie, ale nie wolno się obrażać, jeżeli nasza prośba nie zostanie od razu spełniona. Wartość modlitwy polega bowiem na tym, że ona przybliża do Boga, uczy pokory i ufności. Uczy również otwartości na drugiego człowieka, którego bliskość pełna współczucia i miłości jest pierwszą formą opieki nad chorym. Biskup Jan Wątroba wyraził także wdzięczność wobec wszystkich, którzy troszczą się o chorych mówiąc: – Chcemy pokłonić się wszystkim, którzy są blisko ludzi cierpiących i chorych. Dziękujemy im za codzienną służbę i bliskość, za wrażliwość serca.

Na zakończenie dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotr Potyrała podziękował uczestnikom Mszy św., prosząc chorych o modlitwę w intencji Ojczyzny, Kościoła, a także Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Po zakończeniu Liturgii odbyła się adoracja eucharystyczna zakończona udzielonym błogosławieństwem na sposób tzw. lurdzki. Następnie w bazylice Ojców Bernardynów sprawowany był sakrament namaszczenia chorych. Uczestnicy Mszy św. otrzymali również przygotowane przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej okolicznościowe obrazki z modlitwą chorego.

Więcej o obchodach Światowego Dnia Chorego w diecezji na str. IV

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-02-20 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Natalia Tułasiewicz – nauczyciel niezłomny

Niedziela rzeszowska 17/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Rzeszów

Bogusława Buda

Program artystyczny wykonali uczniowie SP z Nawsia

Program artystyczny wykonali uczniowie SP z Nawsia

XV Diecezjalny Kongres Nauczycieli w Rzeszowie to ważne wydarzenie ze względu na szerzenie kultu bł. Natalii Tułasiewicz – patronki polskich nauczycieli w 80. rocznicę jej śmierci.

Kongres zorganizowano 5 kwietnia br. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie, a jego organizatorami byli: Duszpasterstwo Nauczycieli Diecezji Rzeszowskiej, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie, Oddział Rzeszowski Polskiego Towarzystwa Teologicznego i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Honorowego patronatu udzielił bp Jan Wątroba, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: młodzi potrzebują perspektyw

2026-03-11 16:34

[ TEMATY ]

kard. Parolin

Młodzi w Kościele

Adobe Stock

Brak perspektyw sprawia, że młodzi ludzie stają się łatwym celem radykalnych ideologii i konfliktów zbrojnych - ostrzegł sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Podczas wydarzenia „Katedra Gościnności” w Sacrofano hierarcha podkreślił, że trzeba inwestować w młode pokolenie i dopuścić je do większego udziału w życiu publicznym.

Kard. Pietro Parolin wskazał na trudną sytuację współczesnej młodzieży. W wielu miejscach świata to właśnie młodzi trafiają na wojenne fronty - zarówno na Ukrainie, jak i w ramach licznych konfliktów zbrojnych w Afryce.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Zakończyła się Kapituła Generalna Zakonu Paulinów

2026-03-12 12:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kapituła Generalna Zakonu Paulinów

Biuro Prasowe JG/facebook.com

- Kończymy Kapitułę, ale zaczyna się nowy etap drogi. Wracamy do naszych klasztorów, do naszych obowiązków, do codziennego życia. Niech jednak pozostanie w nas to doświadczenie wspólnoty - powiedział na zakończenie Kapituły Generalnej o. Beniamin Bąkowski, Generał Zakonu Paulinów. Na Jasnej Górze zakończyła się dziś Kapituła Generalna Zakonu Paulinów, podczas której wybrano nowego przełożonego generalnego i zarząd Zakonu.

Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, wieńczącej Kapitułę, przewodniczył i kazanie wygłosił generał o. Beniamin Bąkowski. Zwracając się do ojców i braci, nowy generał wspominając intensywność ostatnich dni wyraził wdzięczność za ten czas Panu Bogu i Matce Bożej, podkreślając wzór Jej posłuszeństwa. Podziękował także współbraciom uczestniczącym w Kapitule oraz tym, którzy obradujących otaczali modlitwą.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję