Reklama

Niedziela Łódzka

Słudzy przymierza

Nie będziecie sługami księgi czy kielicha i pateny, tylko sługami przymierza – mówił kard. Grzegorz Ryś.

2024-03-26 12:47

Niedziela łódzka 13/2024, str. III

[ TEMATY ]

WSD w Łodzi

Kl. Mikołaj Wiśniewski

Nowi lektorzy archidiecezji łódzkiej

Nowi lektorzy archidiecezji łódzkiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W V Niedzielę Wielkiego Postu trzynastu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi i Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń przyjęło posługę lektoratu i akolitatu.

Miejsce dla Jezusa

Posługi są kolejnymi etapami przygotowania do święceń kapłańskich. Uroczystość odbyła się pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kolumnie. Każdy ma w swoim sercu wypisane przymierze z Bogiem. To znaczy tyle, że ono jest przymierzem miłości. Nie chodzi tylko o to, co wiesz, co poznałeś z Kościoła. Poznałeś Biblię? Poznałeś Eucharystię? To jest za mało. Poznałeś Biblię, ale czy kochasz ją, masz ją w sercu czy tylko na półce, w ławce w seminarium? Chcesz służyć Eucharystii, a kochasz ją, masz ją w sercu czy tylko w tabernakulum? Gdzie jest Jezus? Myślicie, że gdzie woli mieszkać? Wy jesteście uprzywilejowanym miejscem zamieszkania Jezusa! – podkreślił kard. Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dokąd człowiek nie poznał Boga miłosiernego, Boga przebaczającego, jeszcze nic ważnego o Bogu nie wie. Poznajemy Boga w takim spotkaniu z Nim, kiedy On nas rozgrzesza, w którym On nam wybacza. Nie wiedzieć tego o Bogu, znaczy nie wiedzieć o Nim nic – tłumaczył w homilii kard. Ryś. Na zakończenie metropolita łódzki zwrócił się do kleryków, podkreślając istotę służby według Ewangelii. – Nie chodzi tylko o to, co możesz robić jako diakon czy ksiądz, ale z jaką dyspozycją wewnętrzną to robisz. Nie chodzi tylko o to, czy jesteś posłuszny. Nie przyrzekacie tylko posłuszeństwa, ale cześć i posłuszeństwo ostatecznie odniesione do Ojca, tak jak w Jezusie. Wtedy dobrze widać, na czym polega to kapłaństwo, ku któremu idziecie, kiedy ono jest wypełnione – podsumował kard. Ryś.

Nowo ustanowieni

Reklama

Po homilii, Jakub Bakalarz, Michał Kosiński, Kamil Lengier, Damian Maćkowiak, Roman Rokosz, Grzegorz Szpila, Łukasz Olszewski, Kamil Walaszczyk i Przemysław Morzydusza zostali ustanowieni lektorami, a Jakub Barczyński, Michał Kunikowski, Patryk Nowacki i Piotr Wojczyk akolitami.

Lektor ustanawiany jest dla wypełnienia funkcji czytania słowa Boz˙ego w zgromadzeniu liturgicznym, natomiast akolita pełni słuz˙be? ołtarza, pomaga diakonowi i kapłanowi w wypełnianiu czynnos´ci liturgicznych, jak również zanosi chorym Komunię św. Jako pierwszy z szafarzy nadzwyczajnych może pomagać szafarzom zwyczajnym (diakonom, prezbiterom i biskupom) w rozdzielaniu Komunii św. podczas Mszy św., puryfikować naczynia liturgiczne oraz dokonywać wystawienia Najświętszego Sakramentu, jednak bez prawa błogosławienia wiernych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódzkie Wyższe Seminarium Duchowne uczciło swoją Patronkę .

[ TEMATY ]

Łódź

WSD w Łodzi

Do łódzkiego Karmelu, któremu patronuje św. Tereska od Dzieciątka Jezus pielgrzymowały wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi oraz Ogólnopolskiego Seminarium Duchownego dla Starszych Kandydatów do Święceń.

Msza święta, którą celebrował ksiądz Sławomir Sosnowski - rektor łódzkiego seminarium diecezjalnego, zgromadziła nie tylko pielgrzymujące wspólnoty seminaryjne, ale także wiernych sympatyzujących z zakonem Sióstr Karmelitanek Bosych.

CZYTAJ DALEJ

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r., 266 mniej niż rok wcześniej

2024-04-16 07:23

[ TEMATY ]

klerycy

powołanie

powołania

Episkopat News

Do przyjęcia sakramentu kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonach Kościoła katolickiego w Polsce przygotowuje się 1690 alumnów. Jest ich o 266 mniej niż rok wcześniej. Z 329 do 280 spadła liczba kleryków, którzy w tym roku rozpoczęli formację.

W Kościele katolickim czwarta niedziela wielkanocna, przypadająca w tym roku 21 kwietnia, nazywana niedzielą Dobrego Pasterza. To także 61. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, a w Polsce - początek tygodnia modlitw o powołania.

CZYTAJ DALEJ

Szczęśliwa, która uwierzyła

2024-04-18 21:04

Materiały organizatorów

W ramach przygotowań do synodu odbędzie się diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Będzie to czas spotkania i odkrywania siebie, swoich życiowych zadań i miejsca w Kościele.

Dzień skupienia będzie miał miejsce 20 kwietnia w parafii NMP na Piasku we Wrocławiu w godz. 10.00-18.00. W programie jest medytacja, konferencja i wspólna modlitwa, które mogą okazać się pomocą dla każdej z kobiet w zrozumieniu swojej tożsamości i życiowych zadań. Rozważania będą się odbywać w świetle słów z Ewangelii według św. Łukasza: „Szczęśliwa, która uwierzyła”. Jak piszą organizatorzy: „przyjrzymy się spotkaniu dwóch kobiet: rozpoczynającej dorosłe życie Maryi i mającej już za sobą wiele doświadczeń Elżbiety. Łączy je nadzieja i odwaga wychodzenia naprzeciw szczęściu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję