Reklama

Niedziela Łódzka

Bądź naszą Drogą

Wizerunek Patronki smutnych i potrzebujących wsparcia zawitał w piotrkowskiej wspólnocie.

2024-07-02 08:37

Niedziela łódzka 27/2024, str. I

[ TEMATY ]

poświęcenie

Piotrków Trybunalski

Matka Boża Nieustającej Pomocy

wizerunek

Ks. Paweł Kłys

Wizerunek Matki Bożej jest w wielu rodzinach

Wizerunek
Matki Bożej
jest w wielu
rodzinach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim u redemptorystów poświęcono ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Mszy św. przewodniczył kard. Grzegorz Ryś. – Kiedy wołamy do Boga i Maryi, to ona pokazuje nam Jezusa, mówi: „to jest droga”. Jeśli zawsze chcemy chodzić Bożymi drogami, to Maryja zawsze wskazuje na Jezusa. (…) Chcemy znać drogi Boże, patrzmy na to, w jaki sposób żyje Jezus. To jest najważniejsze przesłanie Matki Bożej Nieustającej Pomocy: „patrzcie na Niego, idźcie drogami, które On wskazuje, idźcie tą drogą, którą On sam jest” – podkreślił w homilii metropolita łódzki. Po Mszy św. poświęcono ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której wspomnienie przypada 27 czerwca. Pobłogosławiono także obrazy z wizerunkiem Maryi, które przynieśli piotrkowscy wierni.

Umiejscowienie tego wizerunku w piotrkowskim kościele jest związane z ojcami redemptorystami, którym papież Pius IX w 1866 roku powierzył obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Od tamtego momentu odnotowuje się znaczny wzrost kultu. Oryginał stanowi wschodnia ikona, która przedstawia Matkę Bożą Bolesną. W geometrycznym środku znajdują się ręce Maryi i Dzieciątka, wskazujące na Jezusa – Pana i Zbawiciela. – Jakie to jest piękne, że Maryja jest osobą całkowicie otwartą w stronę Boga tak, że On może ją wypełnić swoją miłością, dobrocią, łagodnością, pokojem. Pełna łaski, nie ma w niej takich miejsc, gdzie stawia opór łasce, nie dopuszcza łaski Boga do siebie. Otwarta na Boże działanie! – zaznaczył kard. Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wydarzenie, obchodzone w przeddzień wspomnienia Matki Bożej Nieustającej Pomocy, było istotne także ze względu na szczególne miejsce Maryi w Piotrkowie Trybunalskim. – Ważne jest, abyśmy za wszystkimi naszymi zewnętrznymi staraniami zobaczyli, co chce sprawić tutaj Pan Bóg. To, co on sprawia dzieje się w każdej i każdym z nas i dzieje się między nami. Tego w pierwszej chwili nie widać, ale gdyby wszystko sprowadziło się do zewnętrznych starań, to nie wydarzyłoby się to, co sprawia Bóg – podkreślił łódzki pasterz. Modlitwa zgromadziła księży, zakonników, siostry zakonne i świeckich z całego miasta.

Posługę w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim od ubiegłego roku pełnią ojcowie redemptoryści z prowincji warszawskiej. Proboszczem jest o. Wojciech Zagrodzki CSsR.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom seniora „Na Byczku”

Niedziela zamojsko-lubaczowska 12/2020, str. IV

[ TEMATY ]

poświęcenie

dom seniora

Joanna Ferens

Podczas poświęcenia domu

Podczas poświęcenia domu

W miejscowości Ciosmy k. Biłgoraja, a dokładnie w części zwanej od lat przez mieszkańców „Byczkiem” został oficjalnie otwarty 6 marca nowo powstały Dom Seniora.

Placówka na swe funkcjonowanie otrzymała zgodę od wojewody lubelskiego. Dom jest przygotowany i przystosowany na przyjęcie 43 osób. Nazwa pochodzi od części wsi Ciosmy, która od wielu lat przez tutejszych mieszkańców jest nazywana „Byczkiem”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Kinga

[ TEMATY ]

homilia

św. Kinga

Julia A. Lewandowska

Kaplica św. Kingi w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach

Kaplica św. Kingi w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach

Fragment homilii podczas Mszy św. i kanonizacji bł. Kingi, Stary Sącz, 16 czerwca 1999 r.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: pożary szaleją w pobliżu sanktuarium w Fatimie

2024-07-24 19:44

[ TEMATY ]

Fatima

Portugalia

Adobe Stock

Kilkuset strażaków walczy w powiecie Ourem, w środkowej Portugalii, z dużych rozmiarów pożarami lasów. Jak poinformowała portugalska obrona cywilna, ogień rozprzestrzenia się z dużą szybkością z powodu porywistego wiatru oraz dużego wysuszenia terenu spowodowanego przez utrzymujące się od połowy lipca upały. Od soboty w kilku miejscach kraju temperatury sięgnęły 40 stopni Celsjusza, co utrudnia walkę strażaków z żywiołem. Według informacji portugalskich służb straż pożarna przejęła kontrolę nad pożarem, który rozprzestrzenia się około 6 km na zachód od należących do sanktuarium fatimskiego domów rodzinnych świętych Hiacynty i Francisco Marto oraz ich kuzynki Łucji dos Santos, które w 1917 r. doświadczały objawień maryjnych w Fatimie.

W akcjach gaszenia pożarów w powiecie Ourem bierze w środę udział ponad 220 strażaków wspomaganych przez 11 samolotów i śmigłowców gaśniczych. Z informacji przekazanych przez ekipy ratownicze do środowego wieczora ogień nie zbliżył się do terenów zabudowanych, choć lokalne służby rozważają ewakuację miejscowej ludności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję