Reklama

Niedziela w Warszawie

Życie, które się nie kończy

O tym, jak możemy pomagać duszom w czyśćcu, istocie uroczystości Wszystkich Świętych i wirtualnym spacerze po Starych Powązkach, z ks. Jackiem Laskowskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela warszawska 44/2024, str. I

[ TEMATY ]

Warszawa

Archiwum ks. JL

Ks. kan.Jacek Laskowski

Ks. kan.Jacek Laskowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Krzysztofka: W listopadowe dni licznie odwiedzamy groby naszych bliskich. Dziesiątki tysięcy mieszkańców stolicy przychodzą m.in. na 232-letni panteon historii Warszawy i Polski, jakim są Stare Powązki. W jaki sposób jest konserwowana i pielęgnowana ta zabytkowa nekropolia?

Ks. Jacek Laskowski: Prowadzone są prace renowacyjne, restauratorskie i konserwatorskie na nagrobkach i pomnikach, często z wykorzystaniem tradycyjnych technik oraz materiałów. Współpracujemy z wieloma instytucjami, fundacjami, firmami państwowymi i prywatnymi, by nekropolia ta pozostała miejscem żywej pamięci i dziedzictwa. Wspomnę zwłaszcza Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, który dokładnie od 50 lat troszczy się o przywracanie świetności zabytkowym nagrobkom.

Reklama

Archidiecezja Warszawska przed trzema laty powołała do istnienia Fundację Stare Powązki. Oprócz projektów konserwatorskich prowadzi ona również projekty edukacyjne. Obecnie trwa realizacja wirtualnego spaceru po Starych Powązkach. Co będzie końcowym efektem projektu?

Umieszczenie w Internecie wizualizacji najcenniejszych rzeźb i nagrobków cmentarza. Właśnie dobiegają końca prace pierwszego etapu skanowania w technologii 3D głównych alejek Starych Powązek. Skanowanie 3D umożliwia przeniesienie do świata wirtualnego i oglądanie obiektów z bliska z dużą precyzją, z każdej strony i bez względu na pogodę. Niezwykła realizacja, która od wielu tygodni trwa na obszarze najstarszej części nekropolii, polega na umożliwieniu odbiorcom na całym świecie zwiedzania najcenniejszego obszaru historycznego bez wychodzenia z domu. Skanowane są obiekty zabytkowe, całe alejki, także zieleń, a niekiedy wiewiórki, które są stałym elementem krajobrazu Starych Powązek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wirtualny spacer po zabytkowej nekropolii będzie doskonałym narzędziem przy realizacji zajęć z zakresu historii sztuki i konserwacji, a także narzędziem edukacyjnym dla osób z dysfunkcjami wzroku lub z problemami z poruszaniem się.

Oczywiście. Idea wirtualnego spaceru po Starych Powązkach jest odpowiedzią na zapotrzebowanie współczesnego świata cyfrowego i jest też alternatywą dla prezentacji dziedzictwa historycznego. Digitalizacja daje możliwość prowadzenia badań i analiz obiektów historycznych przez szerokie grono zainteresowanych. Liczymy, że wirtualny spacer dostępny dla nieograniczonej liczby odbiorców, przyczyni się również do upowszechniania wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym. A dla turystów odwiedzających Polskę i Warszawę to będzie zachęta do poznania naszego dziedzictwa narodowego.

Reklama

Jakie prace konserwatorskie są obecnie wykonywane na Starych Powązkach?

Kontynuowana jest odbudowa zabytkowego ogrodzenia, którą ponad dekadę temu rozpoczął mój poprzednik ks. prał. Marek Gałęziewski. By zadbać o układ kwater, ułatwić poruszanie się osobom odwiedzającym naszą nekropolię, przywracamy wygląd i funkcjonalność oraz odnawiamy alejki cmentarne. Tylko w tym roku położyliśmy 500 metrów bieżących granitowych nawierzchni. Powiększyliśmy monitoring o Aleję Zasłużonych, Katakumby i okoliczne alejki. Docelowo chcemy objąć nim wszystkie bramy cmentarza.

Co jeszcze robicie?

Na bieżąco jest przeprowadzana inwentaryzacja drzew, których na terenie cmentarza jest ok. 25 tys. Są one zielonymi płucami Warszawy, a na pewno tej części miasta. Troska o Powązki to kolejne latarnie, ujęcia wody, odrestaurowane pomniki. Czas i wysiłek włożyliśmy też w największy pomnik na Starych Powązkach, jakim jest kościół św. Karola Boromeusza. Podjęliśmy się m.in. malowania wnętrza kościoła, by swoją unikatową architekturą, bielą i czystością cieszył oko, ale nade wszystko był godnym miejscem spotkania Boga i człowieka.

1 listopada 2023 r. na Powązkach został poświęcony Grób Dzieci Utraconych, przedstawiający anioła pochylonego nad kołyską. Czy dużo osób modli się w tym miejscu?

Tak, od dnia, kiedy został poświęcony, miejsce spoczynku znalazło w nim szesnaścioro dzieci, a wiem, że dla wielu kobiet, które utraciły dziecko jest symbolicznym miejscem ich pochówku. Warto pamiętać o tym miejscu szczególnie wtedy, gdy ktoś z naszych bliskich czy znajomych znajdzie w tej bolesnej sytuacji.

Reklama

Jaka jest istota uroczystości Wszystkich Świętych?

Uczczenie tych, którzy osiągnęli już pełnię zbawienia i są w niebie. To święto przypomina, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Wskazuje na zjednoczenie całego Kościoła: pielgrzymującego na ziemi, oczyszczającego się w czyśćcu i triumfującego w niebie. To dzień radości i nadziei, że i my kiedyś dołączymy do tego grona. Oby to święto było kiedyś i naszym świętem.

Czym różni się ono od Dnia Zadusznego?

Dzień Zaduszny, 2 listopada, to czas modlitwy za wszystkich wiernych zmarłych, którzy wciąż oczyszczają się w czyśćcu. To wyraz naszej miłości i solidarności z nimi, by pomóc im w drodze do nieba. A warto się za nich modlić, gdyż sami nie mogąc się wstawiać za siebie, są wielkimi orędownikami u Boga w naszych sprawach. Zachęcam więc wszystkich w tym listopadowym czasie do modlitwy wypominkowej za tych, co byli i są nieustannie bliscy naszemu sercu.

Co jest najlepszą pomocą dla dusz cierpiących w czyśćcu?

Modlitwa, zwłaszcza ofiarowanie za nich Mszy św. Kościół naucza, że dusze w czyśćcu nie mogą już same za siebie się modlić, więc potrzebują naszej pomocy. Św. Monika powiedziała: „Złóżcie moje ciało tam, gdzie uznacie za stosowne, ale proszę zawsze pamiętajcie o mnie przy ołtarzu”. Oprócz modlitwy ważne są także uczynki miłosierdzia, posty oraz jałmużna ofiarowane w intencji zmarłych, by skrócić ich czas oczyszczenia i pomóc im szybciej osiągnąć pełnię radości w niebie. W oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, czyli do 8 listopada, codziennie możemy zyskać odpust zupełny za naszych zmarłych, odwiedzając cmentarz, będąc w stanie łaski uświęcającej, modląc się w intencjach papieża i przyjmując Komunię św.

Jak można wspomóc ratowanie zabytkowych nagrobków?

Poprzez wpłaty na konto Fundacji, które znaleźć można na stronie https://fundacja.stare-powazki.pl/wesprzyj-fundacje/, bądź za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

2024-10-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Adwentowy Dzień Skupienia dla medyków

[ TEMATY ]

Warszawa

dzień skupienia

adwent

DarkoStojanovic/pixabay.com

"Wybrać Wybawiciela” – to temat tegorocznego adwentowego dnia skupienia dla środowiska medycznego z terenu stolicy i okolic. Zgodnie z tradycją odbył się w niedzielę gaudete w auli kurialnej na stołecznej Pradze. Tym razem poprowadził je kapelan ze Szpitala Kardiologicznego w Aninie, orionista, ks. Leszek Kromka FDP. W czasie Mszy św. podkreślił, że prawdziwa radość płynie ze spotkania z Chrystusem, ponieważ tylko On może nadać sens ludzkiemu życiu i posłudze. – Każdy z nas bez względu na wiek i doświadczenie, może znaleźć się w sytuacji, w której czuje się zagubiony, wykonuje swoją pracę niczym robot i ma poczucie bezsensu. Każdy z nas może mieć chore serce duchowe – mówił zakonnik.

Podkreślił, że „niedziela gaudete tylko wówczas jest niedzielą radości, kiedy nie jest gaudete na zewnętrz, ale człowiek odnajduje sens życia”. – Jan Chrzciciel odnalazł go nawet będąc osadzonym w więzieniu i czekając na śmierć. To pokazuje nam - jak ważne jest nie zamykanie się w swoim cierpieniu, nie izolowanie się od otoczenia, a więc również tego, co Bóg chce nam pokazać, czy powiedzieć – mówił rekolekcjonista.
CZYTAJ DALEJ

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca, by cierpienie sprawiało rozwój człowieka

2025-04-06 12:37

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Jubileusz 2025

Jubileusz Chorych

Włodzimierz Rędzioch

„Nie wykluczajmy cierpienia z naszych środowisk. Uczyńmy z niego raczej okazję do wspólnego wzrastania, aby pielęgnować nadzieję dzięki miłości, którą Bóg jako pierwszy rozlał w sercach naszych” - zaapelował Ojciec Święty do chorych i pracowników służby zdrowia. Przybyli oni do Rzymu na swe uroczystości jubileuszowe. Przygotowaną przez Franciszka homilię odczytał proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji, abp Rino Fisichella.

„Oto Ja dokonuję rzeczy nowej; pojawia się właśnie. Czyż jej nie poznajecie?” (Iz 43, 19). Są to słowa, które Bóg, za pośrednictwem proroka Izajasza, kieruje do ludu Izraela będącego na wygnaniu w Babilonie. Dla Izraelitów jest to trudny okres, wydaje się, że wszystko zostało stracone. Jerozolima została zdobyta i spustoszona przez żołnierzy króla Nabuchodonozora II, a wygnanemu ludowi nic nie pozostało. Perspektywa wydaje się być zamknięta, przyszłość mroczna, wszelka nadzieja zniweczona. Wszystko może skłaniać wygnańców do załamania się, do gorzkiej rezygnacji, do poczucia, że nie są już błogosławieni przez Boga.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję