Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wolność pod płaszczem Maryi

Bielski kościół św. Pawła Apostoła był kolejnym przystankiem na drodze peregrynującej kopii obrazu Matki Bożej od Wykupu Niewolników – Matki Wolności.

Niedziela bielsko-żywiecka 46/2024, str. V

[ TEMATY ]

Bielsko‑Biała

Marian Szpak

Spotkanie z Matką u św. Pawła

Spotkanie z Matką u św. Pawła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie z wizerunkiem maryjnym 4 listopada rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. W homilii hierarcha nawiązał do elementarnych form wyzwalania człowieka z okowów uzależnień. Przypomniał, że imię ślepca oznacza Syn Tymeusza, co wskazuje na naturalne zakotwiczenie człowieka w środowisku rodzinnym, z którego wynosi się określone nawyki i przyzwyczajenia. Dlatego na każdego uzależnionego należy patrzeć z perspektywy jego dziedziczenia. – Niemal sto procent kobiet nieświadomie wybiera na męża tego, który jest alkoholikiem, albo zapowiada się na alkoholika. Te, które tak czynią, miały ojca alkoholika, albo inną bliską osobę w rodzinie – mówił bp R. Pindel. Reakcję tłumu na Bartymeusza hierarcha porównał do sztampowych zachowań społecznych względem alkoholików. – Najbliżsi i otoczenie człowieka zniewolonego potrzebują sygnału do działania, a jeszcze bardziej pokierowania, co czynić, aby nie popełnić błędu. W pewnym momencie mogą dać wzmocnienie uzależnionemu w jego pierwszych krokach, a potem w wytrwaniu – mówił bp R. Pindel. Przypomniał, że Bartymeusz na drodze do uzdrowienia musiał po imieniu nazwać problem i określić cele, do których chce dążyć. Gdy to zrobił, Jezus przywrócił mu wzrok. Biskup wyjaśnił, że analogicznie jest z osobami uzależnionymi, którzy muszą stanąć w prawdzie o swojej chorobie.

Po liturgii nastąpiła prezentacja zainicjowanej przez ks. Franciszka Blachnickiego Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz idei, która ona promuje. Prelekcję na temat wolności i uzależnień od telefonów komórkowych wygłosił Olgierd Pankiewicz, specjalizujący się w prawie rodzinnym wrocławski adwokat i ekspert Ordo Iuris. – Spróbujmy się nie koncentrować nad tym, jak zwalczać zniewolenie, tylko w jaki sposób określić swój długofalowy cel, dla którego żyjemy – mówił. Jego zdaniem drugim warunkiem dla utrzymania wolności jest ćwiczenie siły woli. Tylko w ten sposób można stać się elitą moralną, która nie tylko wymaga od siebie, ale te wymagania sama dla siebie konstruuje. Ostatnim akordem uroczystości było wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa do Matki od Wykupu Niewolników. /MR

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-11-12 12:51

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce, które umiłowało ludzi

To wielka radość, że tak dużo prac napłynęło na konkurs – mówi Agnieszka Beniek, główna odpowiedzialna za jego przeprowadzenie.

Odkąd pamiętam, u nas w domu wisi obraz Serca Pana Jezusa. Kiedy ogłoszono konkurs, mama zachęciła mnie, bym wziął w nim udział. Postanowiłem napisać wiersz, wyobrażając sobie spotkanie przy herbacie ze św. Małgorzatą, która opowiada o miłości Jezusa – tak o swojej pracy opowiedział Tomasz Siwiec z żywieckiego ekonoma, który zdobył I miejsce w kategorii literackiej Diecezjalnego Konkursu „Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi”.
CZYTAJ DALEJ

Skandal w szkole w Kielnie – ciąg dalszy. Krzyż wyrzucony do kosza, ministerstwo milczy

2026-01-05 18:27

[ TEMATY ]

szkoła

krzyż

Kielno

Vatican Media

Sprawa krzyża wyrzuconego do kosza w Szkole Podstawowej w Kielnie nie cichnie. Wręcz przeciwnie – pojawiają się kolejne fakty, zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oraz reakcje polityków. Wciąż jednak brak odpowiedzi ze strony Ministerstwa Edukacji. Lokalna społeczność mówi wprost: doszło nie tylko do złamania prawa, ale do demonstracyjnego pogwałcenia wartości, na których od lat opiera się ta szkoła.

Jak już informowaliśmy w artykule „Skandal w szkole w Kielnie. Nauczycielka wyrzuciła krzyż do kosza”, w jednej ze szkół podstawowych w Kielnie na Kaszubach (gmina Szemud) miało dojść do bulwersującego zdarzenia. Według relacji publikowanych w mediach społecznościowych oraz informacji przekazanych przez rodziców, nauczycielka języka angielskiego zażądała zdjęcia krzyża ze ściany sali lekcyjnej. Gdy uczniowie zaprotestowali, sama zerwała krucyfiks i wrzuciła go do kosza na śmieci. Rodzice i świadkowie podkreślają, że nie był to incydent przypadkowy ani emocjonalny wybuch, lecz akt dokonany publicznie, w obecności dzieci, co dodatkowo potęguje wagę sprawy.
CZYTAJ DALEJ

Tysiące chrześcijan w miejscu Chrztu Jezusa modliły się o pokój

2026-01-10 08:09

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Jerozolima

Palestyna

Vatican Media

Około trzech tysięcy wiernych z całej Jordanii odbyło 9 stycznia 26. doroczną pielgrzymkę do miejsca Chrztu Jezusa w pobliżu Jerycha. Popłynęło stamtąd wspólne pragnienie: aby ten rok stał się czasem trwałego i sprawiedliwego pokoju.

Modlitwy za Jerozolimę, za mieszkańców Gazy i za całą Ziemię Świętą wzniosły się z najniżej położonego punktu na ziemi, który dla wiernych chrześcijańskich jest jednak miejscem najbliższym niebu. W Jordanii, na wschodnim brzegu rzeki Jordan, kilka kilometrów od Jerycha, znajduje się miejsce Chrztu Jezusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję