Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ROSYJSKA AGRESJA
Walczą z dziećmi

Reklama

Ukraina poszukuje ok. 20 tys. dzieci bezprawnie deportowanych do Rosji. Rzeczywista ich liczba może być jednak znacznie większa, trudno to zweryfikować, bo władze rosyjskie odmawiają udzielenia informacji w tej sprawie. Daria Zariwna, doradczyni szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, która sprawuje też funkcję dyrektora operacyjnej organizacji Bring Kids Back UA, podkreśla, że rosyjska rzeczniczka praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa pochwaliła się, iż ponad 700 tys. ukraińskich dzieci osiedliło się w Rosji. Według Zariwny, niezależnie od liczby deportowanych dzieci trzeba bić na alarm, bo Rosja niszczy tożsamość wszystkich ukraińskich dzieci, zabraniając im mówić po ukraińsku i nazywać się Ukraińcami i zmuszając je do śpiewania rosyjskiego hymnu. – Niektóre z nich miały zaledwie 10 lat, kiedy przyszli okupanci. A dziś Rosja siłą te dzieci mobilizuje i zmusza do walki przeciwko własnemu krajowi – powiedziała. Pełna skala tragedii jest nieznana, ponieważ setki tysięcy dzieci pozostają na niedostępnych terytoriach kontrolowanych przez Rosję. Innym poważnym zagrożeniem jest przemoc seksualna, w tym gwałty. Ukraińskie władze liczą na to, że Rosja zostanie zmuszona do wypełnienia swoich zobowiązań międzynarodowych, m.in. do umożliwienia dostępu do okupowanych terytoriów, zaprzestania deportacji i przymusowego nadawania obywatelstwa oraz indoktrynacji dzieci, dostarczenia informacji na temat wysiedlonych i współpracy w celu sprowadzenia tych dzieci do domu – podsumowała Zariwna.
w.d.

SYRIA/TURCJA
Wojna na nowo

Kto zyskuje na ofensywie rebeliantów w północnej Syrii? Nie ma wątpliwości: Turcja. Tlący się od lat konflikt w Syrii wybuchł na nowo w końcu listopada, gdy rebelianci pod dowództwem organizacji Hajat Tahrir asz-Szam (HTS) weszli do Aleppo. Następnie wspierane przez Turcję frakcje, współdziałające z HTS, rozpoczęły operację w kierunku strategicznie ważnego miasta Tel Rifaat, będącego pod kontrolą syryjskich sił kurdyjskich. Ofensywa potwierdziła rolę odgrywaną w Syrii przez Turcję, latami wspierającą tamtejszych rebeliantów sprzeciwiających się reżimowi prezydenta Baszszara al-Asada. Obecne zajścia dają Turcji możliwość rozwiązania problemu z syryjskimi uchodźcami i podnoszonego przez nią zagrożenia ze strony Kurdów. HTS, w odróżnieniu od innych syryjskich rebelianckich frakcji, nie jest bezpośrednio wspierane przez Turcję. Według ekspertów, jest jednak mało prawdopodobne, by do ofensywy doszło bez zgody Turcji. Ankara odgrywa coraz ważniejszą rolę w podejmowaniu decyzji, które będą dotyczyć przyszłości Syrii. Mniejszą rolę odgrywa Rosja, uwikłana w wojnę na Ukrainie.
w.d.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

SONDAŻ
Atomowy parasol

Reklama

Wzrasta odsetek Polaków obawiających się ataku nuklearnego ze strony Rosji – boi się go prawie dwie trzecie Polaków (64%) – wynika z sondażu CBOS. Prawie połowa z nas (47%) uważa, że uczestnictwo w programie nuclear sharing – rozmieszczenie w Polsce amerykańskich ładunków jądrowych oraz certyfikowanie polskich samolotów do ich przenoszenia – przełożyłoby się na wzrost naszego bezpieczeństwa. Za uczestnictwem Polski w tym programie częściej opowiadają się mężczyźni niż kobiety (54% wobec 36%) i młodsi badani, zwłaszcza w grupie wiekowej 25-34 lata (60% wobec 37% wśród najstarszych respondentów). Niemal połowa uczestników sondażu (49%) twierdzi też, że Polska powinna w przyszłości mieć swój program nuklearny – jedna trzecia (36%) jest przeciwnego zdania.
j.k.

PO UŁASKAWIENIU
Troska z hipokryzją

Decyzja prezydenta Joe Bidena o ułaskawieniu jego syna Huntera wciąż wywołuje żywe reakcje w USA. Pięćdziesięcioczteroletni syn Bidena miał w połowie grudnia usłyszeć wyroki w procesach, w których został uznany za winnego nielegalnego zakupu broni, za co groziło mu do 25 lat więzienia, oraz niezapłacenia 1,4 mln dol. podatków, za co mógł zostać skazany na 17 lat więzienia. Według Katie Rogers i Glenna Thrusha z New York Timesa, za decyzją prezydenta stała troska ojca o dziecko, ten ojciec jednak nie zdał egzaminu jako mąż stanu. Źródeł takiej postawy doszukali się oni w wypadku samochodowym z 1972 r., w którym zginęły jego pierwsza żona Neilia i roczna córeczka Naomi, a poważnie ucierpieli synowie 3-letni Hunter i jego starszy o rok brat Joseph. Eugene Robinson z The Washington Post stwierdził, że jako ojciec postąpiłby wobec własnego dziecka pewnie tak samo jak Biden, ale zarazem zastrzegł, że decyzję prezydenta o rozgrzeszeniu syna można określić jako hipokryzję. Może nie byłoby w niej nic niezwykłego, gdyby prezydent nie zapewniał wcześniej, że tak nie postąpi.
j.k.

NOTRE DAME
Katedra już otwarta

Reklama

Ponowne otwarcie paryskiej katedry Notre Dame było międzynarodowym wydarzeniem politycznym i kulturalnym: do stolicy Francji przyjechali monarchowie i przywódcy z kilkudziesięciu krajów. Odbył się koncert z udziałem gwiazd muzyki. Ale przede wszystkim było to ważne wydarzenie religijne: świątynia odbudowana po niszczycielskim pożarze w kwietniu 2019 r. została przywrócona wiernym. Papież Franciszek w specjalny posłaniu napisał m.in.: „Dziś smutek i żałoba ustąpiły miejsca radości, świętowaniu i uwielbieniu”. Życzył, by „odrodzenie tego godnego podziwu kościoła było proroczym znakiem odnowy Kościoła we Francji”.

Budowa świątyni rozpoczęła się w 1163 r. i trwała 180 lat. Odbudowa katedry trwała 5 lat, a jej koszt oszacowano na ponad 700 mln euro.

Symbolicznego otwarcia świątyni dokonał arcybiskup Paryża Laurent Ulrich. Zastukał pastorałem w zamknięte drzwi katedry, po czym nastąpiła symboliczna „odpowiedź” świątyni, która zamilkła po pożarze. Zabrzmiał Psalm 121: „Uradowałem się, gdy mi powiedziano: Pójdziemy do domu Pańskiego”. Drzwi się otworzyły.

Od wieczora 8 grudnia katedra znów jest dostępna dla wszystkich, a do 14 grudnia była otwarta do godz. 22. Przewidywany jest system darmowych biletów, które będzie można zarezerwować przez stronę internetową. Grupy zorganizowane powrócą do zwiedzania katedry dopiero w marcu przyszłego roku, ale w pierwszych miesiącach będą to grupy francuskie, ze stołecznego regionu Île-de-France. Oczekuje się, że Notre Dame, w której jednocześnie może się znajdować ok. 3 tys. osób, przyjmie w ciągu roku 15 mln pielgrzymów i turystów.
j.k.

HISZPANIA
Barcelona bez szopki

Reklama

Rządząca Barceloną lewica nie chce Bożego Narodzenia. Podjęła decyzję o zastąpieniu bożonarodzeniowej instalacji w centrum miasta świecką dekoracją. O tym, że z placu św. Jakuba Większego, w pobliżu siedziby władz miasta, zniknie tradycyjnie wystawiana tam szopka bożonarodzeniowa, zdecydował burmistrz (alkad) Jaume Collboni. Decyzję tę potwierdziła złożona z socjalistów i zwolenników separatyzmu większość w radzie miasta. Odrzucono propozycję radnych Partii Ludowej domagających się uznania szopki na placu św. Jakuba za tradycyjny i „kanoniczny” element celebracji uroczystości Narodzenia Pańskiego w Barcelonie. Świąteczna oprawa zostanie zlaicyzowana, a jej głównym elementem będzie podświetlana 20-ramienna gwiazda przed ratuszem. W trakcie wieloletnich rządów lewicy w Barcelonie normą były dziwaczne i obce chrześcijańskiemu duchowi instalacje. Mimo to szopka na placu św. Jakuba zawsze przypominała mieszkańcom o przesłaniu Bożego Narodzenia: radości z przyjścia na świat Zbawiciela. Tym razem chrześcijańska dekoracja ma zostać zupełnie usunięta.
j.k.

BADANIE
Rachunki w terminie

Ponad połowa Polaków deklaruje, że jeśli koszty życia spowodują, iż nie będą w stanie opłacić rachunków, to ograniczą wydatki przede wszystkim na ubrania i rozrywkę – wynika z badania zleconego przez Krajowy Rejestr Długów. Większość respondentów priorytetowo traktuje terminowe regulowanie rachunków. 52% badanych deklaruje, że jeśli rosnące koszty życia uniemożliwią opłacenie rachunków na czas, to będą się starać je opłacić, szukając oszczędności w innych obszarach. 46,1% twierdzi, że poszuka dodatkowego źródła dochodu lub lepiej płatnej pracy. 32,2% zrezygnuje m.in. z karnetu na siłownię. O podwyżkę w miejscu pracy poprosi 14,7%. Największą skłonność do ograniczania wydatków, aby opłacić rachunki, mają osoby starsze. W grupie najstarszych, czyli 65-74 lata, takich wskazań jest najwięcej – 73% .
j.k.

KONIEC RANKINGU
Tęczowe szkoły

Sukcesy szkół w kształtowaniu postaw przyjaznych, otwartych i tolerancyjnych (w oparciu o inicjatywę Szkoły Przyjazne LGBT+ Fundacja GrowSPACE) będą od tej pory jednym z kryteriów dla poszczególnych placówek oświatowych w Rankingu Liceów i Techników Fundacji „Perspektywy”. Tak zdecydowała kapituła nadzorująca ranking. Jeszcze Ranking 2025 ma być ogłoszony 15 stycznia w tradycyjnym układzie kryteriów – wyniki matur, sukcesy w olimpiadach i wyniki egzaminów zawodowych w odniesieniu do techników. Ale już w 2026 r., jak informuje fundacja, wprowadzone zostaną cztery nowe wskaźniki stanowiące wspólne kryterium – otwartość. Jak należy rozumieć ową „otwartość”? Aktywność danej szkoły w programie Erasmus, „kształtowanie umiejętności wspólnej realizacji przez uczniów zadań projektowych”, ale także „sukcesy szkół w kształtowaniu postaw przyjaznych, otwartych i tolerancyjnych (w oparciu o inicjatywę Szkoły Przyjazne LGBT+Fundacja GrowSPACE)”. Cenne źródło wiedzy na temat poziomu szkół staje się instrumentem lewackiej propagandy.
w.d.

2024-12-10 12:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

Projekt ustawy proponującej 61 mld dol. na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał większości w Senacie. Przeciwko głosowali republikanie. Powód: nieuwzględnienie postulatów zaostrzenia polityki imigracyjnej. Doszło do tego mimo dramatycznych ponagleń Białego Domu, ostrzegającego, że brak pomocy dla Ukrainy to prezent dla Rosji, który może kosztować Amerykę życie własnych żołnierzy, jeśli Putin zaatakowałby NATO. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby stwierdził, że choć władze USA nie są w stanie obiecać pomocy Ukrainie, to prezydent Joe Biden jest gotowy do kompromisu z republikanami, by wyjść z impasu. Większość republikanów w Senacie opowiada się za dalszą pomocą dla Ukrainy, lecz chce zmusić demokratów do zawarcia w projekcie daleko idących restrykcji w polityce azylowej i kontynuacji budowy płotu na granicy z Meksykiem. Na przyjęcie odpowiedniej ustawy przed końcem roku nie ma jednak wiele czasu, bo Izba Reprezentantów miała już w połowie grudnia rozpocząć świąteczną przerwę. Odrzucony projekt zakładał uchwalenie 61 mld dol. wydatków budżetowych na pomoc Ukrainie, a także 50 mld dla Izraela, Tajwanu i innych państw Indo-Pacyfiku oraz na wzmocnienie ochrony granic.w.d.
CZYTAJ DALEJ

Bezimienne mogiły

Niedziela warszawska 44/2012, str. 2-3

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Artur Stelmasiak

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Ciała bezdomnych często chowane są w anonimowych grobach. Zmienić to postanowiła Warszawska Fundacja Kapucyńska. To pierwszy taki pomysł w kraju

Choć każdy z nas po śmierci może liczyć na takie same mieszkanie w Domu Ojca, to na ziemi panują inne zasady. Widać to doskonale na cmentarzu południowym w Antoninie, gdzie są całe kwatery, w których nie ma kamiennych pomników. Dominują skromne ziemne groby z próchniejącymi drewnianymi krzyżami. Wiele z nich zamiast imienia i nazwiska ma na tabliczce napisaną jedynie datę śmierci, numer identyfikacyjny oraz dwie litery N.N. - O tym, że przybywa takich bezimiennych mogił dowiedziałem się od przyjaciół. Wówczas postanowiliśmy rozpocząć akcję rozdawania bezdomnym nieśmiertelników, czyli blaszek podobnych do tych, które noszą wojskowi. Na każdej z nich wygrawerowane jest imię i nazwisko właściciela - mówi kapucyn br. Piotr Wardawy, inicjator akcji nieśmiertelników wśród bezdomnych. O skuteczność tej akcji przekonamy się w przyszłości. Jednak pierwsze skutki już poznaliśmy, gdy jeden z kapucyńskich „nieśmiertelnych” zmarł na Dworcu Centralnym. - Dzięki metalowym blachom na szyi policja wiedziała, jak on się nazywa oraz skontaktowali się klasztorem kapucynów przy Miodowej. Tu bowiem był jego jedyny dom - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Kapucyni zorganizowali zmarłemu pogrzeb z udziałem braci, wolontariuszy oraz innych bezdomnych. Msza św. z trumną została odprawiona na Miodowej, a później pochowano go z imieniem i nazwiskiem na cmentarzu południowym w Antoninie. - Dla całej naszej społeczności była to bardzo wzruszająca uroczystość - podkreśla Niepiekło.
CZYTAJ DALEJ

Nowe studio mediów watykańskich przy Placu św. Piotra

2025-07-25 18:20

[ TEMATY ]

Plac św. Piotra

media watykańskie

Vatican Media

Na Placu św. Piotra zainaugurowano nowe studio mediów watykańskich

Na Placu św. Piotra zainaugurowano nowe studio mediów watykańskich

Przy Kolumnadzie Berniniego na Placu św. Piotra zainaugurowano nowe studio mediów watykańskich. Ma ono ułatwić relacjonowanie wydarzeń trwającego Roku Świętego, z których wszystkie - oprócz nadchodzącego Jubileuszu Młodzieży - mają swój kulminacyjny moment w Bazylice Watykańskiej lub na placu przed nią.

Inicjatywa, wsparta przez darczyńców z grupy Friends of the Holy Father (Przyjaciele Ojca Świętego), ma służyć bliższemu kontaktowi dziennikarzy mediów watykańskich z pielgrzymami i uczestnikami wydarzeń jubileuszowych, m.in. wrześniowej kanonizacji błogosławionych Pier Giorgia Frassatiego i Carla Acutisa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję