Karolina jest w domu z chorym dzieckiem z tytułu opieki nad nim. Pracuje w biurze od godz. 7.30 do 15 .30. Czy po południu, gdy mąż wróci z pracy, może wyjść z domu, np. do kina, teatru czy na zakupy? Czy grożą jej jakieś konsekwencje, jeśli ktoś z pracy zauważy, że jest poza domem?
Odpowiedź eksperta
Pomóż w rozwoju naszego portalu
L4, czyli zwolnienie lekarskie na dziecko, jest przyznawane jednemu z rodziców, gdy konieczna jest opieka nad dzieckiem. Opiekun, który chce uzyskać chorobowe na dziecko, musi odprowadzać stosowne składki ubezpieczeniowe, a świadczenie przyznawane jest, gdy:
– zachoruje dziecko poniżej 14. roku życia;
– w gospodarstwie domowym nie ma innej osoby, która mogłaby zająć się chorym dzieckiem.
Kodeks pracy przewiduje dwie możliwości dla rodziców opiekujących się dziećmi, takie jak:
• na zdrowe dziecko – w tej sytuacji jeden z rodziców dziecka do lat 14 może skorzystać z 2 dni lub 16 godzin odpłatnego wolnego na zdrowe dziecko;
• L4 na chore dziecko – zasiłek opiekuńczy na chore dziecko jest wypłacany na podstawie zwolnienia lekarskiego oraz wypełnienia przez jednego z rodziców druku Z-15.
Nawet jeśli ktoś opłaca składkę chorobową, są sytuacje, gdy nie będzie mu przysługiwało L4 na dziecko. Dzieje się tak wówczas, gdy:
– jest w gospodarstwie domowym zdrowa osoba, która może się opiekować chorym dzieckiem;
– nieprawidłowo wykorzystuje się zwolnienie chorobowe na dziecko, np. gdy rodzic świadczy w tym czasie pracę;
– dziecko zachoruje podczas urlopu rodzica, wtedy pracownik wykorzystujący dzień wolny ma możliwość zajęcia się dzieckiem i otrzymuje za ten czas wynagrodzenie;
Reklama
– ubezpieczony przebywa na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym;
– harmonogramy pracy obojga rodziców nie pokrywają się, a więc dziecko może mieć zapewnioną ciągłą opiekę.
Podczas wykorzystywania dni wolnych z tytułu opieki nad chorym dzieckiem zarówno pracodawca, jak i ZUS mogą skontrolować ubezpieczonego.
Nieprawidłowe wykorzystanie prawa do opieki nad chorym dzieckiem może polegać na:
– podejmowaniu w tym czasie pracy zarobkowej;
– korzystaniu z usług niani lub przekazaniu dziecka pod opiekę innej osobie;
– zaprowadzeniu dziecka podczas choroby do przedszkola lub szkoły;
Jeżeli kontrola ZUS wykryje nieprawidłowości lub niezasadność korzystania przez rodzica z zasiłku opiekuńczego, ubezpieczony zostanie pozbawiony prawa do otrzymywania świadczenia.