Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WOJNA I POKÓJ
Obiecanki cacanki?

Reporterzy w Białym Domu tuż po inauguracji prezydentury Donalda Trumpa zapytali, czy nałoży na Rosję kolejne sankcje, jeśli Władimir Putin odmówi rozmów o zakończeniu wojny w Ukrainie. Odpowiedział, że taka ewentualność jest brana pod uwagę. Z kolei prezydent Wołodymyr Zełenski w trakcie rozmowy z Trumpem miał stwierdzić, że nade wszystko chciałby pokoju. – Ale do tego potrzeba dwóch, jak do tanga – rzucił Trump, zapytany, czy jest gotów spotkać się z Putinem, odparł, że „w każdej chwili”.

Moskwa natomiast deklaruje, że jest gotowa do rozmów z prezydentem USA, co wynika ze słów rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Dodaje on jednak, że jak do tej pory nie trwają żadne „konkretne przygotowania” do takiego spotkania. Czy na deklaracjach się skończy – zobaczymy.
k.w.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

DZIECI
Świadczenie

W lutym kolejny raz wypłacone zostanie świadczenie rodzicielskie. To 1000 zł miesięcznie bez względu na dochód, które przysługuje określonej grupie osób. To, kto może otrzymać wsparcie, określa rozporządzenie przyjęte przez rząd w sierpniu 2024 r. Mogą je otrzymać osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem, które ze względu na sytuację życiową lub zawodową nie są uprawnione do korzystania z zasiłku macierzyńskiego albo uposażenia macierzyńskiego. 1000 zł bez względu na dochód mogą uzyskać np. studenci, osoby bezrobotne czy osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło.

Reklama

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wskazuje, że świadczenie rodzicielskie przysługuje zarówno w przypadku dzieci biologicznych, jak i przysposobionych – matce bądź ojcu (w określonych prawem przypadkach), opiekunom faktycznym czy rodzinie zastępczej.
k.w.

EMERYTURY
Lepiej później

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) dobrze ocenia polską gospodarkę i dobrze jej wróży w najbliższej przyszłości. Eksperci MFW ostrzegają jednak przed przyszłymi problemami z systemem emerytalnym, jeśli nie zostaną wprowadzone niezbędne reformy. Raport MFW zaleca zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz jego stopniowe podnoszenie wraz z wydłużaniem się przeciętnej długości życia. Eksperci sugerują także wprowadzenie zachęt do dłuższej aktywności zawodowej oraz minimalnego okresu składkowego, co miałoby na celu ograniczenie wydatków na tzw. groszowe świadczenia. Zwrócono również uwagę na potrzebę kontynuacji reform rynku pracy oraz dostosowania składek dla samozatrudnionych do rzeczywistych dochodów, co mogłoby pozytywnie wpłynąć na przyszłe emerytury. Sprawa jest poważna, skoro eksperci MFW alarmują, że bez reform emerytury Polaków mogą znacząco spaść – z obecnych 45% do 29% przeciętnego wynagrodzenia do 2050 r.
k.w.

POSTANOWIENIA
Chcemy ograniczać wydatki

Reklama

Finansowe postanowienia noworoczne miało 56% Polaków, najczęściej to ograniczenie wydatków – wynika z badania „Finanse a Święta” przeprowadzonego przez firmę badawczą Maison&Partners. Ograniczenie wydatków w grupie osób z przynajmniej jednym postanowieniem noworocznym było wymieniane najczęściej – 26% badanych; 19% – zamierza regularnie oszczędzać, a 16% – więcej zarabiać. Częściej ograniczać wydatki chcą kobiety (28%) niż mężczyźni (23%). Im większe miasto, tym większa chęć cięcia wydatków. Co czwarta osoba na wsi planuje ograniczenie kosztów, a liczba ta zwiększa się wraz z wielkością ośrodków miejskich. W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców o zmniejszeniu wydatków myśli nawet 30% z nich. Podobnie jest w przypadku wykształcenia – im wyższe, tym większa determinacja w cięciu kosztów i oszczędzaniu – zaznaczyli autorzy badania.
a.k.

GÓRY I ZIMA
Na własne ryzyko

Akcja ratunkowa GOPR, która miała miejsce niedawno na północnym zboczu Wielkiego Szyszaka w Karkonoszach, rozbudziła dyskusję o ewentualnym obciążeniu kosztami ratowania nieodpowiedzialnych turystów. Cztery osoby zignorowały zakaz poruszania się po zamkniętym szlaku, co skończyło się dramatycznym upadkiem i poważnymi obrażeniami dwóch z nich. Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala przy użyciu dwóch śmigłowców GOPR, a wydarzenie wywołało lawinę komentarzy w mediach społecznościowych. Wielu uważa, że turyści, którzy łamią zasady, powinni ponosić finansowe konsekwencje swoich działań. W Polsce akcje ratunkowe są finansowane z publicznych środków, a ich koszty nie obciążają bezpośrednio poszkodowanych.
a.k.

WIELKA POLITYKA
Grenlandia w grze

Zainteresowanie Grenlandią ze strony Donalda Trumpa nie jest nowe. W 2019 r. po raz pierwszy zaproponował on zakup tego terytorium od Danii. Pomysł ten spotkał się wówczas ze zdecydowaną odmową – zarówno Duńczyków, jak i Grenlandczyków.

Reklama

Tym razem podejście Trumpa wydaje się inne – twierdzi on, że przejęcie kontroli nad Grenlandią pozostaje na tyle istotną kwestią, iż w razie potrzeby użyje w tym celu siły militarnej bądź nacisków ekonomicznych. Z militarnego punktu widzenia Grenlandia, jako swego rodzaju łącznik między Europą a Ameryką Północną, w przypadku konfliktu USA – Rosja może przydać się do uzyskania przewagi nad przeciwnikiem. Inną kwestią są złoża – chodzi m.in. o metale ziem rzadkich, a także miedź, ołów, cynk, grafit czy uran. Pokrywa lodowa Grenlandii na skutek rosnących globalnych temperatur się kurczy, co zwiększa możliwości eksploatacji tych złóż.
k.w.

MEDYCYNA
Odkrycie na Nobla

Naukowcy rozwijają nową, nieinwazyjną i wysoce skuteczną terapię przeciwnowotworową. Opracowali metodę przekształcania komórek raka jelita grubego w te „normalne” zamiast ich eliminowania. Może to znaleźć zastosowanie w leczeniu również innych rodzajów nowotworów. – To, że komórki rakowe mogą zostać przekształcone z powrotem w komórki normalne, jest zdumiewające. Badania dowodzą, że taka rewersja może być systematycznie powtarzana – wyjaśnia prof. Kwang-Hyun Cho z Wydziału Bioinżynierii i Inżynierii Mózgu KAIST, kierujący zespołem opracowującym metodę.
a.k.

PRAWA DZIECKA
Kochajmy i chrońmy dzieci

3 lutego w Rzymie odbędzie się światowe spotkanie poświęcone prawom dziecka, zatytułowane „Kochajmy je i chrońmy”. Ogłosił to sam papież Franciszek. Ojciec Święty wezwał do „znalezienia nowych sposobów, aby pomóc i chronić miliony dzieci, które wciąż nie mają żadnych praw, żyją w niepewnych warunkach, są wykorzystywane i maltretowane oraz cierpią z powodu dramatycznych skutków wojen”.

Po sukcesie pierwszego Światowego Dnia Dziecka, obchodzonego w maju 2024 r., w którym wzięły udział tysiące dzieci 101 narodowości, Franciszek, który często określa siebie mianem „dziadka”, nadal stawia dzieci w centrum uwagi, aby świat dorosłych słuchał ich głosów i umiał wyobrazić sobie przyszłość dostosowaną do potrzeb tych najmniejszych. Okazją do tego wydarzenia jest 35. rocznica przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji Praw Dziecka – podstawowego tekstu ustanawiającego prawa, które państwa muszą zagwarantować każdemu dziecku, mianowicie prawa do: życia, zdrowia, imienia, edukacji, do ochrony przed wszelkimi formami eksploatacji i nadużyć.

Te prawa zbyt często są łamane, co można zaobserwować na przykładzie wielu trwających wojen, za które największą cenę płacą dzieci. Co szóste dziecko na świecie (450 mln) żyje na terenach dotkniętych konfliktami, a 30 mln zostało zmuszonych do opuszczenia swoich krajów. Zabijanie dzieci jest zbrodnią wojenną. Według UNICEF, od 2005 r. zamordowano ponad 120 tys. dzieci. Cierpienie i śmierć dzieci nie przestają szokować i skłaniają do stawiania pytań każdemu społeczeństwu, czego przykładem są wydarzenia na Ukrainie, w Strefie Gazy czy w izraelskich kibucach. W niektórych krajach Afryki dzieci są zmuszane do walk, często pod wpływem narkotyków; według niektórych szacunków, liczba ta wynosi 300 tys. Spośród 125 mln dzieci rodzących się każdego roku 51 mln nie jest rejestrowanych po urodzeniu i pozostaje w praktyce „niewidzialnymi”, szczególnie w Afryce. Pozbawione możliwości legalnego życia dzieci te dorastają bez dostępu do szkoły czy opieki zdrowotnej, a także narażone są na wszelkiego rodzaju nadużycia: wykorzystywanie seksualne, przymusową pracę, a nawet wcielanie do uzbrojonych milicji. Innym prawem, którego odmawia się zbyt wielu dzieciom, jest prawo do edukacji. Dziś 57 mln dzieci w wieku 6-11 lat nie uczęszcza do szkoły. Szkoła mogłaby przełamać cykl ubóstwa i ignorancji, który więzi miliony istnień. „Edukacja jest bronią pokoju” – Maria Montessori napisała to sto lat temu, zauważając również, że „ci, którzy pragną wojny, przygotowują młodzież do wojny; ale ci, którzy pragną pokoju, zaniedbali przygotowanie dzieciństwa i młodości do pokoju”. Inwestowanie w edukację, zapewnienie każdemu dziecku godnego życia, poszanowanie jego praw – to działania niezbędne, aby pozbyć się wojen i zbudować pokojową przyszłość.
Massimiliano Signifredi

2025-01-28 13:49

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

Rosja i Chiny wydają miliardy dolarów na manipulowanie informacjami o wojnie na Ukrainie – ocenia Global Engagement Center, organ Departamentu Stanu USA. Zdaniem Jamesa Rubina, koordynatora GEC, Zachód za wolno reaguje na chińskie dezinformacje, w tym wieści zgodne ze stanowiskiem Rosji. Chiny rozpowszechniają np. informację, że to NATO rozpętało wojnę. Amerykański Instytut Badań nad Wojną wskazał w raporcie, że władze Rosji nasilają dezinformację, by odciągnąć uwagę od braku sukcesów w wojnie i spowolnić dostawy zachodniego sprzętu wobec spodziewanej ukraińskiej kontrofensywy. Rosyjski resort obrony oskarżył USA „i ich wspólników” o planowanie na Ukrainie prowokacji z wykorzystaniem trujących środków chemicznych, a ukraińskie władze – o przygotowanie ataków pod fałszywą flagą na obiekty zagrażające promieniowaniem, by zrzucić odpowiedzialność na Rosję. Władze Ukrainy miałyby także szykować inwazję w okupowanym przez Rosjan Naddniestrzu. Nie słabną też próby zdyskredytowania Polski przez przypisywanie jej agresywnych planów wobec sąsiadów. Rosjanie stale starają się wykazać, że Polska ma ukryte zamiary wobec Ukrainy, zagraża suwerenności i integralności Białorusi, a także Rosji. Kłamstwa dotyczące rzekomych planów Polski są wykorzystywane przez propagandę do uzasadniania wojny przeciwko Ukrainie. – Putin twierdzi, że Rosja może być gwarantem dla Ukrainy i obrońcą przed agresywną Polską – zwraca uwagę Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.w.d.
CZYTAJ DALEJ

Wiele nowych tłumaczeń - Biblia jest dostępna w 769 językach

2025-04-08 13:15

[ TEMATY ]

Biblia

Karol Porwich/Niedziela

W ubiegłym roku po raz pierwszy przetłumaczono całą Biblię na co najmniej 16 języków. Częściowe przekłady ukazały się w 105 nowych językach. Jak poinformowała we wtorek Światowa Federacja Towarzystw Biblijnych, pełny tekst Starego i Nowego Testamentu jest obecnie dostępny w 769 językach. Nowe przekłady w 2024 r. obejmują tłumaczenia na języki używane w Indiach, Tanzanii i Burkina Faso.

Oznacza to, że po raz pierwszy ponad sześć miliardów ludzi będzie miało dostęp do pełnego tekstu Biblii w swoim ojczystym języku, wyjaśniła Światowa Federacja Towarzystw Biblijnych. Nadal nie ma tłumaczeń Biblii na około 3500 innych języków i dialektów.
CZYTAJ DALEJ

Sądy wolne, a nawet „zatkane”

2025-04-09 07:19

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Czekanie na pierwszą rozprawę frankową zajmuje średnio 4-6 lat i stało się już normą w Polsce. Jak wynika z danych zebranych w sądach przez RMF FM kredytobiorcy, którzy czują się oszukani, w praktyce są pozbawiani prawa do szybkiego dochodzenia sprawiedliwości.

Dane są zatrważające: według stanu na koniec minionego roku, w sądach powszechnych oczekiwało na rozstrzygnięcie 204 066 spraw frankowych, z czego ponad 74 tys. spraw w sądach apelacji warszawskiej, w tym 46 728 spraw w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję