Reklama

Niedziela plus

Poznań

Czytaj, żyj i kochaj

Nie tylko młodzi, którzy wyruszyli w Drogę Serca, spotkają się w atmosferze przyjaźni i radości wiary w Pniewach. Co tam zaplanowano podczas Festiwalu Eucharystii i dlaczego warto przyjechać?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pismo Święte – list od Boga. Ewangelia jest jak droga./ Słowo Boga w sercu płonie, uczy życia w dobrym tonie./ Droga Serca dobrym planem, jak do nieba iść wytrwale./ Króluj, Jezu, w sercu moim, chcę rycerzem zostać Twoim./ (...) W sercu misję czuję stale, apostołem być – wspaniale./ I jak promień nieść przez ziemię: wiarę, miłość i nadzieję” – te słowa piosenki będą towarzyszyć uczestnikom Festiwalu Eucharystii.

Pielgrzymi nadziei

Reklama

Festiwal odbędzie się w dniach 16-18 maja w Pniewach (arch. poznańska), w ważnym czasie dla Kościoła powszechnego – w Roku Jubileuszowym, z okazji 100-lecia Eucharystycznego Ruchu Młodych. Stulecie ruchu stanowi sposobność, aby promować kult Serca Jezusa i umocnić więź z Chrystusem Eucharystycznym. Wszystkie wydarzenia organizowane w tym czasie mają jeden cel, którym jest przybliżenie następnych pokoleń dzieci i młodzieży do Serca Pana Jezusa. To Serce bardzo umiłowało i czeka na każdego człowieka. W ten sposób wypełni się pragnienie św. Urszuli Ledóchowskiej sprzed 100 lat, aby ruch eucharystyczny rozwijał się przez kolejne lata w naszej ojczyźnie. Do udziału są zaproszeni nie tylko członkowie Eucharystycznego Ruchu Młodych, lecz także wszyscy, bez względu na wiek, którzy chcą oddać cześć Jezusowi Eucharystycznemu. Dlaczego uczestnictwo osobiste w festiwalu i doświadczenie mocy Bożej we wspólnocie wierzących jest tak ważne? Wyjaśnia ks. Marcin Nowak, dyrektor krajowy Eucharystycznego Ruchu Młodych: – Każdy znajdzie tam swoje miejsce i przestrzeń do spotkania z Jezusem, a także z drugim człowiekiem. Będzie można ubogacić się wzajemnie swoją wiarą. Dziecko, człowiek młody, dorosły – każdy jest tak samo dzieckiem Bożym. Każdy, kto przyjedzie do Pniew, stanie się nie tylko uczestnikiem festiwalu, ale także pielgrzymem nadziei, ponieważ sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej jest kościołem jubileuszowym. Patronka Eucharystycznego Ruchu Młodych – św. Urszula mówiła, że święty to przyjaciel. I to jest zadanie dla wszystkich członków ruchu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapisy trwają do 31 marca i odbywają się przez stronę: https: //erm.pl/100-lecie . Zgłoszenie zapewnia pakiet uczestnika z pamiątkami oraz nocleg i wyżywienie. Jest możliwość zgłoszenia na różne dni festiwalu. Szczegóły znajdują się na powyższej stronie. Wszelkie pytania można kierować do sekretariatu ERM lub bezpośrednio do dyrektora krajowego.

Festiwal Eucharystii

Festiwal będzie czasem wychwalania Boga we wspólnocie wierzących i otwarcia serca na Jego moc, co pozwoli doświadczyć dotyku miłości Najwyższego. Program przedstawia się następująco: 16 maja – w Dniu Słowa – odbędą się otwarcie festiwalu i katecheza ks. Sebastiana Koseckiego. 17 maja – w Dniu Chleba, w dniu jubileuszu – zaplanowano wszystkie formy kultu Eucharystii, czyli: procesję, adorację Najświętszego Sakramentu i Mszę św. Liturgii będzie przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki (właśnie w Łodzi na początku swego istnienia Krucjata Eucharystyczna rozwijała się najprężniej). Ponadto odbędą się Marsz Świętych i animacja, a koncerty uwielbieniowe poprowadzą zespoły Małe TGD oraz NiemaGOtu. 18 maja – w Dniu Apostoła, czyli w dniu posłania – Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Po Liturgii nastąpi zakończenie festiwalu.

W poszukiwaniu Miłości

Kiedy i jak powstał Eucharystyczny Ruch Młodych? Jego historia zaczęła się podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Lourdes w 1914 r., kiedy powstała inicjatywa utworzenia organizacji, która w centrum wychowania dzieci i młodzieży postawi Eucharystię. W tym samym roku papież Benedykt XV poprosił wiernych, a przede wszystkim dzieci, o modlitwę w intencji pokoju na świecie. Te dwa wydarzenia były przyczynkiem do założenia rok później pierwszej Krucjaty Eucharystycznej w Bordeaux. Trafiła ona do Polski dzięki s. Urszuli Ledóchowskiej. W tym duchu pierwsze koło powstało w Pniewach w 1925 r. wśród chłopców z Kolegium Piusa X – szkoły prowadzonej przez siostry urszulanki. W 1960 r. papież Jan XXIII nazwał Krucjatę Eucharystycznym Ruchem Młodych. To określenie stało się oficjalną nazwą ruchu. Jest on dziecięco-młodzieżową gałęzią Apostolstwa Modlitwy i opiera się na czterech zasadach: czytaj Ewangelię, żyj Mszą św., kochaj bliźnich i bądź trzynastym apostołem. Formacja dokonuje się na Drodze Serca, która obejmuje trzy etapy opracowane na podstawie Drogi do Emaus, takie jak: Ewangelia, Eucharystia i misja. Apostołowie słuchali słów Jezusa, rozpoznali Go przy łamaniu chleba i opowiadali o tym, co się wydarzyło. To jest właśnie zadanie dla młodych, którzy mają wszystko czynić w miłości i w ten sposób szukać istoty, którą jest miłość.

Armia papieża

Dziś ERM to armia papieża modląca się w papieskich intencjach. Działa w pięćdziesięciu dziewięciu krajach na świecie i skupia ok. 1,6 mln dzieci i młodzieży. W Polsce oficjalnie ruch jest w piętnastu diecezjach. Jego istotę wyjaśnia ks. Nowak: – Chcemy młodych przyprowadzić do Jezusa Eucharystycznego i dać im troszeczkę serca i miłości. Ruch można założyć w swojej parafii w porozumieniu z księdzem proboszczem. Są dostępne materiały formacyjne, trzeba tylko zgłosić się do sekretariatu ERM, moderatorów diecezjalnych albo dyrektora krajowego.

2025-02-11 14:05

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezinteresowny w miłości

2025-04-29 10:46

Niedziela Plus 18/2025, str. VII

[ TEMATY ]

Radom

Bp Marek Solarczyk

papież Franciszek

w diecezjach

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek

Papież Franciszek

„Żeby nauczyć się żyć, każdy z nas wpierw musi nauczyć się kochać... Nie zapominajmy o tym...” – bp Marek Solarczyk przywołał słowa papieża Franciszka.

W radomskiej katedrze modlono się w dniu śmierci Ojca Świętego. Wieczornej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji radomskiej. We wprowadzeniu do modlitwy bp Solarczyk zaznaczył, że Kościół radomski w dniu śmierci papieża Franciszka żegna także zmarłego 14 kwietnia bp. Piotra Turzyńskiego. – To wszystko stawia nas w sposób szczególny wobec tajemnicy zmartwychwstania. Wobec tajemnicy życia, które Bóg nam ofiarowuje, które podejmujemy, w którym odkrywamy Jego życie, by trwać w Nim na wieki – powiedział biskup.
CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

[ TEMATY ]

święci

en.wikipedia.org

Leopold Mandić

Leopold Mandić

W jednej epoce żyło dwóch spowiedników, a obaj należeli do tego samego zakonu – byli kapucynami. Klasztory, w których mieszkali, znajdowały się w tym samym kraju. Jeden zakonnik był ostry jak skalpel przecinający wrzody, drugi – łagodny jak balsam wylewany na rany. Ten ostatni odprawiał ciężkie pokuty za swych penitentów i skarżył się, że nie jest tak miłosierny, jak powinien być uczeń Jezusa.

Gdy pierwszy umiał odprawić od konfesjonału i odmówić rozgrzeszenia, a nawet krzyczeć na penitentów, drugi był zdolny tylko do jednego – do okazywania miłosierdzia. Jednym z nich jest Ojciec Pio, drugim – Leopold Mandić. Obaj mieli ten sam charyzmat rozpoznawania dusz, to samo powołanie do wprowadzania ludzi na ścieżkę nawrócenia, ale ich metody były zupełnie inne. Jakby Jezus, w imieniu którego obaj udzielali rozgrzeszenia, był różny. Zbawiciel bez cienia litości traktował faryzeuszów i potrafił biczem uczynionym ze sznurów bić handlarzy rozstawiających stragany w świątyni jerozolimskiej. Jednocześnie bezwarunkowo przebaczył celnikowi Mateuszowi, zapomniał też grzechy Marii Magdalenie, wprowadził do nieba łotra, który razem z Nim konał w męczarniach na krzyżu. Dwie Jezusowe drogi. Bywało, że pierwszą szedł znany nam Francesco Forgione z San Giovanni Rotondo. Drugi – Leopold Mandić z Padwy – nigdy nie postawił na niej swej stopy.
CZYTAJ DALEJ

Jednostka Strzelecka w Sokołowie zyskała sztandar

2025-05-12 21:45

Bartosz Walicki

Przekazanie Sztandaru

Przekazanie Sztandaru

Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego to paramilitarna organizacja społeczno-wychowawcza nawiązująca ideowo do istniejącego w okresie międzywojennym Związku Strzeleckiego. W Sokołowie działa od roku 2015 przy miejscowym ponadpodstawowym Zespole Szkół. Inicjatorem powołania oddziału był nauczyciel Andrzej Miąsik, a pierwszym opiekunem katecheta ks. Łukasz Siwiec. Później rolę opiekuna grupy przejął nauczyciel Łukasz Dec. We wrześniu 2019 roku przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim założono również „przedszkole” Strzelca – drużynę orląt. Kolejne powstały w Górnie i Nienadówce. Początkowo sokołowscy strzelcy tworzyli pluton wchodzący w skład Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. 27 września 2020 r. został on przekształcony w samodzielną Jednostkę Strzelecką 1914 im. ppor. Jakuba Darochy.

Tegoroczne obchody strzeleckie rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej kustosz sanktuarium sokołowskiego ks. Jan Prucnal, a do koncelebry przyłączyli się: proboszcz nienadowski ks. Jerzy Uchman i rodak sokołowski ks. Marian Darocha. Podniosłemu nastrojowi sprzyjała obecność pocztów sztandarowych: „Strzelca”, obu Zespołów Szkół i miejscowego oddziału KSM. Na wstępie głos zabrała chor. ZS Paulina Gielarowska, która przedstawiła historię Związku Strzeleckiego i najważniejsze wydarzenia z życia patrona jednostki, ppor. Jakuba Darochy. Słowo Boże wygłosił wikariusz ks. Mateusz Juszczyk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję