Pierwszą część stanowiły spotkania w pięciu zespołach tematycznych: ewangelizacji, formacji dorosłych, rodzin, dzieci i młodzieży oraz społeczno-kulturowym. Przewodniczący zespołów przedstawili główne założenia i cele pracy grupy. Uczestnicy mieli okazje wzajemnie się zapoznać i wymienić swoimi doświadczeniami. Z każdego Zespołu zostały wybrane trzy osoby, które weszły w skład Sekcji Szczegółowej Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej.
Reklama
Aula seminaryjna stała się miejscem spotkania zarówno członków Rady, jak i wspomnianych Zespołów. Punt centralny stanowił wykład o. dr. hab. Marka Fiałkowskiego OFMConv. – kierownika Katedry Teologii Pastoralnej KUL zatytułowany „Diecezjalna Rada Duszpasterska miejscem formacji i współpracy duchownych i świeckich w duchu synodalnym”. Mówiąc o formacji, podkreślił fakt, że w rozumieniu chrześcijańskim dotyczy ona całego człowieka. Jest wielowymiarowa. Obejmuje m.in: uczenie doktryny wiary, rozwój życia duchowego, czy ukierunkowanie na apostolstwo. Podkreślił, że współczesny człowiek nastawiony jest na rozwój osobisty, a tym samym często zamyka się na drugiego. Współpraca natomiast otwiera na innych ludzi, uznaje wartość drugiego człowieka, jest okazją do okazywania szacunku. Wspólne podążanie razem, słuchanie słowa Bożego i siebie nawzajem – to nic innego jak znana Kościołowi od samego początku jego istnienia droga synodalna. Dziś szczególnie potrzeba rozwijania żywego doświadczenia, rozeznawania, uczestnictwa i współodpowiedzialności. Sprawdzonymi narzędziami formacji w Kościele są m.in: wsłuchiwanie się i rozważanie słowa Bożego, życie sakramentalne, modlitwa, przykład życia, służba drugiemu człowiekowi, uczenie się wzajemnego słuchania, dzielenie się swoimi talentami, poświęcanie własnego czasu oraz świadomość swoich zadań w Kościele.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Następnie bp Piotr Sawczuk wręczył dekrety powołujące osoby zarówno do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej jak i do poszczególnych Zespołów. Kierując swoje słowo wyraził radość z tak licznego przybycia i ochoczej odpowiedzi na zaproszenie do współpracy. Wyraził nadzieję, że odnowiona forma Rady oraz powołanie Zespołów tematycznych przyczynią się do większego zaangażowania świeckich w życie Kościoła diecezjalnego i ożywienia inicjatyw duszpasterskich.
Duchowy wymiar stanowiła wspólna modlitwa Nieszporami, które były celebrowane w drohiczyńskiej katedrze. Zwieńczeniem spotkania była agapa w refektarzu seminaryjnym. Głównym organizatorem spotkania był Wydział Duszpasterstwa Ogólnego pod kierunkiem ks. Mateusza Gołosia. Swój wkład wnieśli również członkowie Duszpasterstwa Służby Liturgicznej Diecezji Drohiczyńskiej.