...wyróżnia się kościół w Zwierzyńcu?
Roztocze to niezwykła kraina geograficzna, która ma wyjątkowe walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne. W Polsce obejmuje część województw lubelskiego i podkarpackiego. Charakteryzują ją gęste lasy, rzadka zabudowa, cisza oraz wyjątkowe w skali Polski klimat i atmosfera. Kościół św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu, potocznie zwany „na wyspie” lub „na wodzie”, jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Zwierzyńca i całego Roztocza.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W latach 1741-47 właściciel rodowego majątku ziemskiego Tomasz Zamoyski z żoną Teresą ufundowali na wyspie na jeziorze w parku barokowy kościółek w intencji powrotu do zdrowia ordynata oraz jako wotum dziękczynne za narodziny długo oczekiwanego syna – Klemensa. Usytuowanie kościoła na jednej z wysp miało przypominać męczeńską śmierć św. Jana Nepomucena, który na rozkaz króla Czech Wacława IV zginął w wodach Wełtawy, nie chcąc ujawnić tajemnicy spowiedzi; do dziś jego figury mają chronić przed powodziami i chorobami.
Wnętrze kościoła jest równie imponujące jak jego zewnętrzna architektura. W świątyni znajdują się liczne dzieła sztuki: rzeźby, obrazy, witraże. W ołtarzu głównym mieści się obraz Matki Bożej Częstochowskiej – na co dzień zasuwany obrazem z wizerunkiem św. Jana Nepomucena. Wnętrze kościoła zdobią polichromie Łukasza Smuglewicza z 1749 r. przedstawiające św. Jana Nepomucena. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobione sklepienie, które przedstawia patrona adorującego Matkę Bożą z Jezusem w otoczeniu aniołów. Chociaż kościółek jest niewielkich rozmiarów, ma również dwie kaplice boczne: Matki Bożej i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Cennym zabytkiem jest też stara kamienna kropielnica stojąca przy wejściu.
Od 1997 r. podczas odpustu ku czci św. Jana Nepomucena, 21 maja, wokół kościoła na wodzie odbywa się widowiskowa procesja eucharystyczna na łodziach płynących po wodach kościelnego stawu. Obrzęd przywędrował z Pragi, gdzie święto to organizuje się od 1715 r. W tym samym czasie, kiedy wyrusza procesja na łodziach, część wiernych dokonuje pieszego obejścia wokół kościółka. W odświętnych, regionalnych strojach niosą oni udekorowane feretrony i obrazy – na początku ze św. Janem Nepomucenem, dalej z Matką Bożą i innymi świętymi. /i.c.