Głównym organizatorem i gospodarzem tego wydarzenia było Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Jak podkreślał kustosz sanktuarium, ks. kan. Roman Kowerdziej, inspiratorem do podjęcia tego typu przedsięwzięcia był bp Piotr Sawczuk.
Mszy św. inaugurującej Kongres przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp senior Tadeusz Pikus. Jak zauważył hasło Kongresu Miłosierdzie nadzieją świata wzywa do refleksji nad tym, jak Boże miłosierdzie przynosi nadzieję i ratunek w obliczu różnorodnych trudności. Bóg jest miłosierny. Nie tylko przebacza, ale też uzdalnia do praktykowania miłosierdzia. Podkreślił, że miłosierdzie nie łączy się z miłością pobłażliwą, ale z miłością wymagającą. – Miłosierdzie Boże to nie teoria, ale to żywa obecność Jezusa, który nie tylko karmi, przebacza, ale też posyła na misję – powiedział biskup. Zachęcił, aby Kongres był nie tylko wydarzeniem w kalendarzu, ale stał się zaczynem przemiany naszych serc.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wieczorem miał miejsce wieczór uwielbienia Bożego Miłosierdzia. Czas adoracji Najświętszego Sakramentu animował ks. Tomasz Bieliński ze Wspólnotą Jednego Serca z Siedlec.
Reklama
W ciągu trzech dni wokół obrazu Jezusa Miłosiernego gromadzili się wierni z diecezji drohiczyńskiej jak i spoza jej granic. Reprezentowali różne ruchy, stowarzyszenia, wspólnoty i grupy społeczne. Każda grupa mogła uczestniczyć w modlitwie oraz Eucharystii jej dedykowanej.
W sobotę przybyli pracownicy służby zdrowia diecezji drohiczyńskiej oraz grupy Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. W ten sposób diecezjalna Caritas wspólnie świętowała swój dzień patronalny. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Sawczuk. W homilii podkreślił, że zaangażowanie w pomoc drugiemu człowiekowi jest potwierdzeniem wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego. Jest dowodem na to, że patrzymy na ludzi oczami Jezusa i chcemy go naśladować w Jego miłosiernej miłości. – Działalność charytatywna znajduje swe najgłębsze zakorzenienie i motywację w postawie i nauczaniu Chrystusa, który objawił światu nieskończone miłosierdzie Ojca, a utożsamiając się z ludźmi ubogimi i pokornymi, zobowiązał swych uczniów do życia miłością – powiedział. Podziękował diecezjalnej Caritas: personelowi oraz wolontariuszom za wszystkie dzieła i akcje prowadzone na rzecz ubogich i potrzebujących.
W modlitwie udział wzięła delegacja z parafii Grobniki w diecezji opolskiej, która przybyła wraz ze swym duszpasterzem ks. Danielem Kasprzakiem. Parafia została dotknięta zeszłoroczną powodzią. Grupa przyjechała osobiście podziękować diecezji drohiczyńskiej za okazane serce i pomoc. Po Eucharystii ze swoim programem wystąpili uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Głos zabrał także duszpasterz służby zdrowia ks. kan. Jarosław Kuźmicki.
Reklama
Tego dnia przybyli również sołtysi, społeczność wsi i Koła Gospodyń Wiejskich. Eucharystię dla tej grupy celebrował i słowo Boże wygłosił ks. prał. Zbigniew Rostkowski – wikariusz generalny. Natomiast ks. Mateusz Gołoś – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa sprawował Mszę św. dla stowarzyszeń, grup i wspólnot diecezji drohiczyńskiej oraz parafian bielskich parafii.
Dzień zakończyło czuwanie modlitewne wspólnot diecezjalnych zatytułowane Miłosierdzie rodzące nadzieję. Poprowadzili je Misjonarze Miłosierdzia: ks. kan. Jarosław Błażejak, ks. kan. Dariusz Kucharek oraz ks. kan. Andrzej Witerski
Ostatni dzień Kongresu zgromadził kolejne grupy. Ks. kan. Wiesław Niemyjski – diecezjalny duszpasterz strażaków celebrował Mszę św. dla przedstawicieli wojska, straży granicznej, policji, straży pożarnej oraz leśników, natomiast ks. prał. Tadeusz Syczewski – dziekan bielski dla samorządowców i pracowników oświaty diecezji drohiczyńskiej.
Zwieńczeniem Kongresu była Msza św. odpustowa celebrowana w godzinie Miłosierdzia pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. W homilii pasterz diecezji podkreślił, że o miłosierdzie może prosić tylko człowiek świadomy swojej małości, swego grzechu – człowiek pokorny. Święto Bożego Miłosierdzia jest wielką szansą, by otworzyć serce na Boże działanie. Jak zaznaczył, Miłosierdzie dotyczy sprawy najważniejszej – wiecznego zabawienia.
Zanim wokół sanktuarium przeszła procesja eucharystyczna, zarówno kustosz sanktuarium, jak i delegacja parafian, dziękowali wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg Kongresu. Na zakończenie biskup udzielił specjalnego błogosławieństwa dzieciom.
Uczestnicy kongresu mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów ks. prof. Jacka Nowaka SAC z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jeden z nich był zatytułowany Nowenna do Miłosierdzia Bożego w kontekście paschalnym, drugi – Uczestnictwo w liturgii czasu.
Kongresowi towarzyszyła wystawa o życiu i misji bł. ks. Michała Sopoćki. Miała również miejsce projekcja filmu Miłość i miłosierdzie. Oprawę muzyczną Kongresu zapewnił Chór Polskiej Pieśni Narodowej pod kierunkiem Elżbiety Bilmin oraz chóry z bielskich parafii. O piękno liturii zadbali członkowie Duszpasterstwa Służby Liturgicznej Diecezji Drohiczyńskiej pod czujnym okiem ks. Mateusza Gołosia. Dzięki uprzejmości parafian każdy z uczestników mógł skorzystać z przygotowanego poczęstunku.