Reklama

Niedziela Kielecka

Mój misyjny kolego, jak Ci pomóc?

Konkurs „Mój Szkolny Kolega z Misji” to wielkie przedsięwzięcie angażujące uczniów z całej Polski do poznawania realiów w krajach misyjnych, do podejmowania wsparcia rówieśników w społecznościach, gdzie problemem jest dostęp do edukacji, żywności i wody, do komunikacji. I do Boga.

2025-06-24 13:12

Niedziela kielecka 26/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Kielce

T.D.

Silna 50-osobowa grupa z Borek Wielkich na Opolszczyźnie

Silna 50-osobowa grupa z Borek Wielkich na Opolszczyźnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku podsumowanie zmagań ogólnopolskiego konkursu „Mój Szkolny Kolega z Misji” odbyło się w Kielcach. Była uroczysta Msza św. i gala konkursowa w murach Wyższego Seminarium Duchownego, z udziałem wielu znamienitych gości oraz ok. 180 uczniów – laureatów konkursu. Przyjechali (nieraz w licznych grupach), pod opieką dyrektorów, księży, nauczycieli, katechetów.

Dzielcie się wiarą

Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w bazylice kieleckiej, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, z udziałem m.in. kapłanów przybyłych z grupami uczniów i ks. Michała Kacprzyka, dyrektora Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. dyr. Kacprzyk przed Eucharystią powitał tak licznie przybyłych laureatów, „bez których Kościół nie mógłby się nazywać wspólnotą wiary” i prosił za modlitwę za ponad 1600 misjonarzy pracujących w 99 krajach świata. – Przybyliście tutaj jako pielgrzymi nadziei, jako ci, którzy rozumieją, czym są misje dla Kościoła – mówił ks. Kacprzyk.

Reklama

– Msza św. ta najpiękniejsza modlitwa jest darem Jezusa dla naszego odkupienia i naszej pięknej przyszłości – przypomniał w homilii bp Piotrowski. Zwracając się do uczniów, podkreślił: - Jesteście uczestnikami tego konkursu tylko dlatego, że z głoszenia Ewangelii wszystkim ludom i narodom narodziła się wspólnota Kościoła. I może dodam, że na Ziemię Świętokrzyską Ewangelia dotarła już dawno – chrzest pierwszych chrześcijan w Wiślicy miał miejsce w 880 r. – mówił bp Piotrowski.

– Od 25 lat celem konkursu jest rozbudzanie wśród uczniów wrażliwości dla pracy misyjnej, podejmowanej na wszystkich kontynentach świata przez misjonarzy i misjonarki – dodał biskup kielecki. Przypominając cele konkursu zauważył, że ma on także „uczyć ewangelicznej otwartości na różne kultury i religie” i apelował o solidarność ewangelizacyjną.

– Chrzest zawsze i wszędzie jest w Kościele katolickim udzielany w imię Trójcy Świętej, a tę prawdę potwierdza Ojciec Święty Leon XIV, który uczy nas, że Jezus Chrystus jest Mesjaszem Synem Boga żywego – mówił biskup. – Każdy, kto w swoim życiu spotkał Jezusa nie może zatrzymać Go dla siebie – dodał i zachęcał, aby „dzielić się wiarą, by był to owoc roku jubileuszowego”.

Zaangażowanie dla Ntoum

Reklama

Podczas gali zwycięzcom i uczestnikom gratulowali: bp Piotrowski oraz przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz tejże komisji, ks. Adam Perz, rektor WSD w Kielcach, ks. Eugeniusz Szyszka, dyrektor Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, ks. Michał Kacprzyk, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. – Konkurs był skierowany do uczniów w czterech kategoriach: literackiej, plastycznej i charytatywnej, a nauczyciele i wychowawcy także mogli w nim uczestniczyć (w kategorii „scenariusz zajęć”). – W obecnej edycji wzięło udział 300 szkół podstawowych, a w prowadzenie konkursu zaangażowało się 4 tys. uczniów z 300 szkół podstawowych – wyjaśnił ks. Kacprzyk. – Misjonarze dzięki wam mogą się uświęcać, każda pomoc jest ogromnie ważna, ale równie ważne jest, by pamięć o misjach była wciąż żywa – mówił o. Szymczycha.

Był także obecny br. Szymon Janowski ze Zgromadzenia Braci Mniejszych Kapucynów, których misjonarze pracują w Gabonie, miejscu zainteresowania tegorocznych uczestników konkursu. Dlaczego opowiadał o nim br. Szymon? Ponieważ w ramach kategorii charytatywnej zebrano ponad 40 tys. zł, które Dzieło Pomocy „Ad Gentes” przeznaczyło na budowę sali lekcyjnej w Zespole Szkół św. Franciszka z Asyżu w Ntoum (Gabon). Symboliczny czek odebrali w Kielcach ojcowie kapucyni.

Reklama

Projekt w Ntoum polega na wybudowaniu jednej sali lekcyjnej w nowym budynku gimnazjum w ramach istniejącego już i działającego od 2023 r. Zespołu Szkół św. Franciszka z Asyżu w Ntoum. Wcześniej został wybudowany pierwszy budynek szkoły, w którym mieści się 5 klas podstawówki i 3 sekcje przedszkola. W szkole uczy się około 400 uczniów. Kapucyni z Ntoum, widząc potrzebę rozbudowania kompleksu, podjęli starania o dofinansowanie budowy następnego budynku z parterem i dwoma piętrami, który pomieści razem 11 sal lekcyjnych, bibliotekę i administrację. Pomimo względnego rozwoju szkolnictwa publicznego w Gabonie i dość szerokiego dostępu do edukacji dla dzieci poziom kształcenia pozostawia wiele do życzenia. Dzieci w szkołach publicznych uczą się w przeludnionych klasach (od 80 do 110 uczniów w klasie). Szkoły prowadzone przez Kościół katolicki od lat mają dobrą renomę i z tego też powodu parafianie i mieszkańcy Ntoum z innych wyznań czy religii preferują możliwość nauki w szkole katolickiej.

Wybudowana klasa będzie mogła pomieścić od 35 do 45 uczniów na poziomie gimnazjum.

Wszyscy jesteście zwycięzcami

Wśród nagrodzonych w Kielcach – indywidualnie i zbiorowo, zalazło się wielu uczniów z różnych zakątków polski, np. z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borkach Wielkich w diecezji opolskiej. Przyjechali do Kielc w ok. 50-osobowej grupie uczniów i nauczycieli. Startowali m.in. w kategorii charytatywnej (kl. IV-VI). Anna Meryk, dyrektor Zespołu, nauczycielka i katechetka, niejednokrotnie stawała z uczniami na podium podczas gali. – Nasi uczniowie bardzo chętnie się angażowali, przeprowadziliśmy liczne akcje obliczone na pomoc rówieśnikom w Gabonie – mówi. Wskazuje m.in. kiermasze charytatywne – świąteczne i nie tylko, zbiórkę makulatury i nakrętek, kolędowanie misyjne. – Uczestniczyliśmy w nabożeństwach misyjnych, robiliśmy prace plastyczne na aukcję – dodają uczniowie z Borek Wielkich.

Kalina Dąbrowska, Emilka Plewa i Łucja Czeluścińska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu tłumaczą, że biorą udział w konkursie, aby „ulżyć dzieciom z krajów, gdzie jest trudno i nie ma nawet wody i jedzenia”. – Chodziliśmy w grupach kolędniczych, zbieramy pieniążki, modlimy się za nich – opowiadają. Zaśpiewali piosenkę „dla Brata z końca świata”, którą ułożyła s. Sylwia, opiekująca się misyjną grupą. Do Kielc przyjechali w grupie 18 osób.

O misjach nigdy za dużo

Reklama

XXV edycja Konkursu rozpoczęła się we wrześniu ub.r. i przebiegała pod hasłem: „25 lat pomagamy rówieśnikom na misjach”.

Kategorie konkursu (literacka, plastyczna, muzyczna i charytatywna) pozwoliły uczniom na swobodne wyrażenie talentów oraz inwencję twórczą. Kategoria charytatywna polegała na organizacji akcji i wydarzeń, mających zainteresować społeczność szkolną i lokalną misjami oraz służyć pozyskiwaniu środków na działalność misjonarzy.

Konkurs składa się z etapów szkolnego i centralnego; rokrocznie odbywa się na trzech poziomach edukacyjnych: klasy 1-3 szkoły podstawowej, klasy 4-6 szkoły podstawowej, klasy 7-8 szkoły podstawowej (i w tych kategoriach uczestnicy otrzymali nagrody).

Patronat honorowy Konkursu zapewnili: abp Antonio Guido Filipazzi – Nuncjusz Apostolski w Polsce, bp Jan Piotrowski – przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Organizatorem i realizatorem Konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, przy współpracy dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych.

– O misjach nigdy za dużo – podkreślał podczas gali bp Piotrowski, jeden z ojców założycieli konkursu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziedzictwo dla przyszłych pokoleń

Niedziela kielecka 19/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Kielce

Archiwum Państwowe

Wojciech Habdas

W czasie warsztatów uczniowie poznawali arkana pracy archiwisty

W czasie warsztatów uczniowie poznawali arkana pracy archiwisty

Jubileusz 100-lecia istnienia Archiwum Państwowego w Kielcach to okazja do przyjrzenia się misji i pracy instytucji, która jest bardzo ważna dla środowiska naukowego w regionie, ale i w Polsce.

Archiwum Państwowe tworzy właściwe warunki do przechowywania i zabezpieczania powierzonych dokumentów, udostępnia je odwiedzającym, zabezpiecza zgromadzone dokumenty, przeprowadza restaurację i konserwację cennych egzemplarzy. – Nasza misja jest niezmienna, przede wszystkim chodzi o to, aby zachować dziedzictwo dokumentacyjne dla przyszłych pokoleń – mówi dyrektor Archiwum dr Wiesława Rutkowska.
CZYTAJ DALEJ

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Niedziela toruńska 28/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

medalik

św. Benedykt z Nursji

Archiwum autorki

Awers i rewers medalika św. Benedykta

Awers i rewers medalika św. Benedykta
W miesiącu lipcu teksty liturgiczne przypominają głównego patrona Europy św. Benedykta. Jego święto obchodzone jest w Kościele katolickim, anglikańskim i ewangelickim w dniu 11 lipca na pamiątkę przeniesienia relikwii świętego z Monte Cassino do opactwa Fleury (11 lipca 673 r.). To doroczne święto ustanowił papież Paweł VI, gdy w 1964 r. w trakcie Soboru Watykańskiego II ogłosił św. Benedykta patronem Europy, podkreślając w ten sposób rolę, jaką zakony oparte na jego regule odegrały w łączeniu tradycji Wschodu i Zachodu oraz w cywilizowaniu Europy.
CZYTAJ DALEJ

W Barcelonie beatyfikacja Lycariona Maya. Chciał być bratem wszystkich

2025-07-11 17:18

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Barcelona

Vatican Media

Brat Lycarion May, marysta

Brat Lycarion May, marysta

Kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, będzie przewodniczył jutro, 12 lipca, Mszy Świętej, podczas której młody szwajcarski zakonnik, wychowawca ubogich w Hiszpanii, zamordowany w czasie rewolt ludowych w 1909 roku, zostanie wyniesiony na ołtarze. Głosił braterstwo w świecie pełnym konfliktów.

„Aby udać się do Pueblo Nuevo, trzeba być gotowym oddać życie”. Tak mawiał Lycarion May (z domu François Benjamin), brat marysta, który 12 lipca, zostanie beatyfikowany w Barcelonie, w Hiszpanii. Uroczystość odbędzie się w południe w kościele św. Franciszka Salezego i będzie jej przewodniczył w imieniu Papieża kardynał Marcello Semeraro.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję