Reklama

Parafia bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie

Cysterski duch w Jędrzejowie

W ostatnią niedzielę sierpnia parafia pw. bł. Wincentego Kadłubka, prowadzona przez Ojców Cystersów, obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia. Choć pierwszy kościół klasztorny, jak i obecność Cystersów w Jędrzejowie (dawniej Brzeźnicy) sięgają w XII wiek, to parafia została erygowana dopiero 19 lipca 1913 r. Uroczystości parafialne łączą się w czasie z podtrzymywaną po dziś dzień tradycją odpustu sierpniowego, trwającego jeszcze do niedawna cały tydzień, a obecnie cztery dni.

Niedziela kielecka 35/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz

Odpust sierpniowy słynie daleko w okolicy. Jeszcze po II wojnie światowej tłumnie przybywały do Jędrzejowa „kompanie” z odległych wiosek i miast, aby wysłuchać nauk i zażyć „solennego odpustowego święta”. Odpust rozpoczynano 15 sierpnia, celebrując także - zgodnie z rytmem świąt cysterskich, dzień 20 sierpnia - poświęcony św. Bernardowi i 21 sierpnia - bł. W. Kadłubkowi.
Tempo i nowe warunki życia spowodowały ograniczenie czasu trwania odpustu, rozpoczynającego się w czwartek po ostatniej niedzieli sierpnia. W tym roku nauki głosi o. Arnold Potępa, kustosz z sanktuarium w Pińczowie. W wigilię uroczystości koncentrują się przy Kopcu Spotkania, a przewodniczy im ks. bp Kazimierz Ryczan i zaproszeni opaci cysterscy, zaś niedzielną Sumę sprawuje pasterz sandomierski ks. bp Andrzej Dzięga.

Zanim powstała parafia

Reklama

W latach 1140-49 Janik z rodu Gryfitów, arcybiskup gnieźnieński, wraz ze swoim bratem Klemensem ufundowali w Brzeźnicy (Jędrzejowie) kościół i klasztor. Ojcowie przybyli tu z burgundzkiego opactwa Morimond. Od samego początku podjęli swoje obowiązki zakonne oraz zgodnie z zasadą ora et labora, działalność gospodarczą, a także intelektualną, m.in. odbywali studia filozoficzno-teologiczne w Krakowie. Nurt intelektualny zapewne nasilił się po wstąpieniu do wspólnoty zakonnej biskupa Wincentego, historiografa, kronikarza, człowieka wielkiej kultury. Po śmierci Kadłubka rozwijający się w klasztorze jego kult był przyczyną żywotności opactwa. Po chwilowej stagnacji w XVI w., spowodowanej reformacją, po roku 1580 opactwo jędrzejowskie na nowo odzyskało swoje znaczenie i funkcjonowało nieprzerwanie do czasów rozbiorów. Cystersi podtrzymywali tradycje muzyczne, a obok własnego studium filozoficzno-teologicznego prowadzili szkołę podstawową i podwydziałową. W okresie Księstwa Warszawskiego jędrzejowski klasztor objęty był wzmożonym nadzorem.
1 lipca 1819 r. car Aleksander I dokonał kasaty opactwa cystersów, ale zakonnicy dotrwali tutaj do 1855 r., kiedy to zmarł ostatni cysters o. Wilhelm Ulawski. W latach 1856-70 obiekt pocysterski znalazł się w rękach Ojców Reformatów. Ale choć na klasztor i konwent spadło tyle klęsk, nie zanikł kult Kadłubka, co zadecydowało o stopniowym reaktywowaniu wspólnoty. W 1886 r. z kościoła pocysterskiego została utworzona filia parafii Świętej Trójcy. Mając przychylność Pasterza diecezji miejscowa wspólnota, wychowana w czci dla Wincentego, nie ustawała w staraniach, aby powołać samodzielna parafię. Kosztowało to niemało trudów i zabiegów. Carskie władze administracyjne wyrażając zgodę na prośby wiernych, zastrzegły konieczność zebrania odpowiednich funduszy - tzw. „żelaznego kapitału” i formy wykupu z macierzystej parafii. Społeczna składka tej olbrzymiej sumy była wielkim przedsięwzięciem i napotykała liczne przeszkody, ale zakończyła się sukcesem. Bp A. Łosiński 19 lipca 1913 r. erygował parafię pw. bł. W. Kadłubka przy kościele pocysterskim, wydzieloną z parafii Świętej Trójcy. Była to wspólnota o charakterze diecezjalnym. W odbudowę życia parafialnego czynnie włączyli się nowi proboszczowie, a ostatni z nich, sprawujący swój urząd do 1945 r., wielce zasłużony ks. Stanisław Marchewka, przygotował wszystko do przejęcia parafii przez Cystersów, co nastąpiło 23 września 1945 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cysterski duch - dzisiaj

6 tys. osób w parafii, 13 ojców i 4 braci wiernych swej regule i konstytucjom. - Ależ tak, bracia nadal pracują fizycznie - wyjaśnia o. Wiesław Kundera, proboszcz, oprowadzając po kościele i gospodarstwie („mamy kawałek pola, świnki, krówki”) i wprowadzając skrótowo w realia życia cystersów w ogóle. Obecnie w Polsce jest ich 115, w opactwach w Mogile, Strzyrzycu, Jędrzejowie i Wąchocku.
Dla swych wiernych jędrzejowscy Cystersi proponują raczej tradycyjne duszpasterstwo, z silnym akcentem maryjnym i eucharystycznym (to bł. Wincenty wprowadził wieczne światło przed tabernakulum). Pod kątem uważnego wsłuchiwania się w Ewangelię jest prowadzona szkolna katecheza. Na terenie parafii funkcjonuje duży Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych i dwie podstawówki. Młodzi raczej rezygnują z osiedlania się w Jędrzejowie, duży procent parafian to ludzie starsi. Wśród świeckich zaangażowanych w codzienne życie wspólnoty jest w pierwszym rzędzie Paweł Kowalski, katecheta. I są oczywiście ministranci, koła różańcowe, jest krąg biblijny i inne.
Najważniejszym wyzwaniem duchowym jest obecnie podtrzymywanie kultu bł. Wincentego, troska o wzmocnienie ruchu pielgrzymkowego do Sanktuarium i modlitwy o rychłą kanonizację. Codziennie w kaplicy jest sprawowana wotywna Msza św. w tej intencji.
Tradycyjnie Cystersi animują imprezy kulturalne, w tym muzyczne, a w pierwszym rzędzie słynne festiwale organowe. Obecnie trwa IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej (28 czerwca - 6 września).
Historyczny, wiekowy obiekt sakralny wymaga nieustannych zabiegów renowacyjnych. Najpilniejsza jest teraz renowacja ławek i kunsztownych stalli w prezbiterium.

Zabytek

Kościół późnoromański w zrębie, z przekształceniami gotyckimi i barokowymi. W zachodnim murze fragment pozostałości świątyni romańskiej sprzed 1140 r. Ołtarz główny późnobarokowy z figurą Matki Bożej Wniebowziętej, czczonej przez Cystersów na całym świecie, 7 ołtarzy bocznych. W kaplicy bł. Wincentego trumienka z relikwiami - miejsce szczególne dla pątników; w kaplicy Matki Bożej - kopia Obrazu Jasnogórskiego, poświęconego przez Jana Pawła II w 1983 r. Do kościoła przylega klasztor (najstarsze jego skrzydło wybudowano w I poł. XIII w.), przebudowywany wraz z kościołem. Unikatowe w skali europejskiej, doskonale zachowane organy z połowy XVIII w., dopełniają obrazu najważniejszych zabytków w świątyni.

Czy wiesz, że:

Pierwszej konsekracji kościoła dokonał bp Maur. W 1167 r. po wybudowaniu kościoła klasztornego w poświęceniu uczestniczyli m.in. książęta: Mieszko Stary i Kazimierz Sprawiedliwy. Po raz trzeci kościół był konsekrowany przez bp. Kadłubka w 1210 r. i został poświęcony Maryi Dziewicy i św. Wojciechowi.

W 1218 r. znamienity biskup Kadłubek, wpływowy mąż stanu, bliski doradca władców, światły i wykształcony zwolennik reform w ówczesnym Kościele polskim, zrezygnował z godności i beneficjów i - po niemałych trudach pieszo przywędrować do Jędrzejowa i tu jako skromny mnich spędził kilka lat życia (m. in. na pisaniu ostatniej części Kroniki Polskiej).

W 1964 r. w dwusetną rocznicę beatyfikacji Kadłubka gościli w Sanktuarium: Prymas Polski kard. S. Wyszyński i kard. K. Wojtyła, który nazwał Kadłubka „ojcem kultury polskiej”.

Bł. Kadłubek jest drugim patronem diecezji kieleckiej (wspomnienie 9 października) oraz patronem miasta Jędrzejowa. Jego relikwie powędrowały stąd do ponad 40 polskich i zagranicznych kościołów.

2003-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci na dziś

Niedziela Ogólnopolska 42/2008, str. 16-17

Archiwum Karmelitów Bosych

Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus

„Dobry Bóg dał mi Ojca i Matkę godniejszych Nieba niż ziemi. Prosili Pana, by dał im dużo dzieci i by je wziął dla Siebie. Pragnienie to zostało wysłuchane. Czworo małych aniołków uleciało do Nieba, a pięć pozostałych na arenie życia wybrało Jezusa za Oblubieńca”
Św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza

Ona - pełna życia, spontaniczna, zaradna, nie lubi zebrań i podróży. On - cichy, o usposobieniu medytacyjnym, i przeciwnie - lubiący podróże i nowe miejsca. Przeciwieństwa, których zalety uzupełniały się. Oboje w młodości pragnęli się poświęcić wyłącznie Bogu. Bóg jednak chciał dla nich innej drogi - przez ich życie chciał przekonać świat, że w małżeństwie świętość jest możliwa. Zelia i Ludwik Martin. Rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W niedzielę 19 października Kościół uroczyście wyniesie ich do chwały ołtarzy.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent: z Michniowem miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

2025-07-12 15:12

[ TEMATY ]

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Andrzej Duda

pl.wikipedia.org

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie. Dodał, że pamięć o ofiarach zbrodni to ważny element tożsamości całego narodu.

Jak wskazał prezydent w liście, Michniów chlubił się wielopokoleniową tradycją udziału w walkach o niepodległą Polskę. „Wielu mieszkańców służyło w Wojsku Polskim podczas wojny obronnej 1939 roku. Wieś pomagała też oddziałowi partyzanckiemu Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Jana Piwnika ps. Ponury” - napisał.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV bije rekordy popularności w mediach społecznościowych!

2025-07-12 12:44

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Papież Leon XIV

Red

Oficjalny profil papieski @Pontifex na platformie X (dawny Twitter) ma ponad 53 miliony followersów, natomiast @Pontifex – Pope Leo XIV na Instagramie - 14 milionów. Te dane zaskakują i wskazują, że wybór kardynała Prevosta na papieża stał się także wydarzeniem komunikacyjnym.

Pierwszy post w social mediach Leon XIV zamieścił już w piątym dniu pontyfikatu. Było to przesłanie pokoju: „Niech pokój będzie z wami wszystkimi!”, wypowiedziane z Loggii Błogosławieństw Bazyliki św. Piotra tuż po wyborze. Od tej pory papieskie wpisy (na X) opatrzone zdjęciami lub filmikami (na Instagramie) pojawiają się codziennie, niekiedy po kilka jednego dnia. Wprawdzie obecność Stolicy Apostolskiej na platformach takich jak X (dawniej Twitter) oraz Instagram była zapoczątkowana za pontyfikatu Benedykta XVI, a później kontynuowana przez papieża Franciszka, to jednak Leon XIV zdobył – zaledwie po dwóch miesiącach pontyfikatu! - rekordową, większą niż jego poprzednicy, liczbę obserwujących: na Instagramie jest to 12,6 mln, a na platformie X ponad 53 mln.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję