Transport, bezpieczeństwo, zakwaterowanie, przepływ informacji i przygotowanie informacji dla pielgrzymów, to główne tematy spotkania dotyczącego organizacji Światowych Dni Młodych 2016, które odbyło się 26 stycznia na Jasnej Górze.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Zespołu Województwa Śląskiego ds. organizacji ŚDM, komendy wojewódzkiej policji, Jasnogórskiego Centrum Informacji, straży jasnogórskiej oraz koordynatorzy diecezjalni ds. ŚDM, m. in. O. Mariusz Tabulski, definitor zakonu ojców paulinów, o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry, o. Czesław Brud, administrator klasztoru, o. Michał Bortnik, zastępca kustosza sanktuarium oraz Grzegorz Cius, przedstawiciel Marszałka Województwa Śląskiego, Mirosław Bobrzyński - Sekretarz Stowarzyszenia Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów „Nostra Res”. Archidiecezję częstochowską reprezentowali; ks. Michał Jaskuła, zastępca koordynatora ŚDM w archidiecezji częstochowskiej i ks. Adam Polak, diecezjalny duszpasterz młodzieży i sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Na ważną kwestię transportu zwrócił uwagę Grzegorz Cius, przedstawiciel Marszałka Województwa Śląskiego, który zaznaczył, że „młodzież, która przybędzie na ŚDM do Krakowa będzie również przemieszczać się do takich miejsc jak Oświęcim, Jasna Góra, ale także sanktuaria lokalne” - Musimy tej młodzieży zapewnić właściwą siatkę połączeń m. in. kolejowych. Już w tej sprawie odbyły się pierwsze spotkania - mówił Grzegorz Cius.
Przedstawiciel Marszałka Województwa Śląskiego podkreślił, że „oprócz przeżyć duchowych, sacrum, związanych z charakterem ŚDM województwo śląskie planuje również zorganizowanie ciekawych wydarzeń kulturalnych, takich jak m. in. zwiedzanie ciekawych miejsc i koncerty”.
Uczestnicy spotkania poruszyli również kwestię bezpieczeństwa, zakwaterowania i przepływu oraz przygotowania informacji dla pielgrzymów w kilku językach.
O roli Jasnogórskiego Centrum Informacji powiedział m. in. o. Mariusz Tabulski definitor zakonu ojców paulinów - Nasz Jasnogórskie Centrum Informacji ma duże doświadczenie w kwestii przepływu informacji. Niewątpliwie pielgrzymi otrzymają w różnych językach najważniejsze informacje, także praktyczne, dotyczące sanktuarium jasnogórskiego - mówił o. Tabulski.
O znaczeniu punktów informacyjnych m. in. na lotniskach dodał Grzegorz Cius, który poinformował, że jest w województwie przygotowywany specjalny portal informacyjny na ŚDM w różnych językach, ale będzie również wydany dla młodzieży, która przybędzie na ŚDM specjalny informator.
Przedstawiciele policji zwrócili uwagę posiadanie szczegółowych informacji dotyczących ilości pielgrzymów m. in. na Jasnej Górze. O tej stronie przygotowań ze strony Jasnej Góry poinformowali: o. Czesław Brud, administrator klasztoru i o. Michał Bortnik, zastępca kustosza sanktuarium - Jasna Góra szczególnie jest przygotowana na przyjęcie młodzieży i pielgrzymów w dniach od 18 lipca do 4 sierpnia. Na ten czas mamy zgłoszonych 95 tys. pielgrzymów, ale oczywiście są też polskie grupy, które zwyczajowo przybywają na Jasna Górę bez specjalnych zgłoszeń - mówił o. Bortnik.
„Jasna Góra ma duże doświadczenie w przyjmowaniu pielgrzymów. Dotyczy to również pielgrzymek papieskich” - dodał o. Czesław Brud.
Z organizatorami ŚDM z ramienia województwa śląskiego spotkał się również abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który podkreślił, że „obok obecności samego papieża na Światowych Dniach Młodzieży bardzo ważna jest obecność samej młodzieży w Krakowie, czy też na Jasnej Górze”.