Reklama

Aleksandryjska kronika Pontyfikatu Jana Pawła II

Niedziela częstochowska 41/2003

Wystawa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Aleksandrii

Wystawa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Aleksandrii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II przebiega pod znakiem podróży apostolskich. Papież od samego początku podkreślał, że pragnie być nie tylko następcą św. Piotra, ale także naśladowcą św. Pawła, będącego nieustannie w drodze, aby zdobywać dusze dla Chrystusa. Ojciec Święty pielgrzymował do ok. 300 krajów i wszędzie, pod każdą szerokością geograficzną niósł przesłanie nadziei: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. Wszystkie państwa odwiedzone przez Ojca Świętego, w tym także Polska, starały się oddać cześć temu niezłomnemu Pielgrzymowi, Obrońcy Człowieka, uwieczniając spotkanie z Namiestnikiem Chrystusa, m.in. w bogatym wachlarzu numizmatyki i filatelistyki. Okazją do obejrzenia próbki tych pamiątek jest wystawa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Gościnnej w Aleksandrii, upamiętniająca 25 lat Pontyfikatu naszego Wielkiego Rodaka Jana Pawła II. Do końca października można zapoznać się z tą szczególną kroniką związaną z apostolską działalnością Papieża i papieskimi podróżami. Są tam pamiątkowe medale z podobizną Jana Pawła II. Uwagę zwraca medal z wierszem - przepowiednią naszego wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego - „o otwartym tronie dla słowiańskiego papieża”. Okolicznościowe nadruki na wycofanych z obiegu banknotach przypominają o odbytych w ciągu 25 lat podróżach apostolskich Jana Pawła II. Jest np. banknot z podobizną Mikołaja Kopernika, zawierający informację o 25-leciu Pontyfikatu, wykonany z inicjatywy organizatorów wystawy. Podobizna Ojca Świętego zdobi cały szereg monet polskich, wydanych w latach 1982-2003. Narodowy Bank Polski z racji jubileuszu wyemitował 3 monety wybite z różnych kruszców o nominałach 200, 20 i 2 zł. W jednej z gablot znajdują się papieskie ekslibrisy. Bogaty jest również zestaw walorów filatelistycznych. Jan Paweł II jest jedynym człowiekiem na świecie, który doczekał się ok. 600 emisji znaczków za życia. Poczta Polska prawie co roku wydaje znaczki, karty i koperty dokumentujące działalność apostolską Ojca Świętego. Warto dodać, że z okazji srebrnego jubileuszu ukazał się wydany wspólnie z Pocztą Watykańską zestaw 25 znaczków, zawierający opis wydarzeń z udziałem Papieża w latach 1978-2002 oraz znaczek wydrukowany na srebrnej folii z podobizną Ojca Świętego. Na wystawie nie brak również kolekcji kart wstępu na spotkania z Papieżem, okolicznościowych znaczków, kart telefonicznych. Eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów: Krzysztofa Świtały, Tadeusza Sączka - członków Stowarzyszenia Archeologiczno-Numizmatycznego w Częstochowie - współorganizatora ekspozycji oraz Honoraty i Dionizego Piątkiewiczów, absolwentów Szkoły Podstawowej w Aleksandrii. Dopełnieniem wystawy są wydawnictwa poświęcone niezwykłej osobie naszego Rodaka.
Należy mieć nadzieję, że nie tylko uczniowie z aleksandryjskich szkół zobaczą godną uwagi wystawę, która może także stanowić doskonałą okazję do przeprowadzenia lekcji, nie tylko z katechezy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Antoniego z Padwy

[ TEMATY ]

nowenna

św. Antoni

Karol Porwich/Niedziela

św. Antoni z Padwy

św. Antoni z Padwy

Nowenna do odmawiania przed wspomnieniem św. Antoniego z Padwy lub w dowolnym terminie.

O przeczysta lilio niewinności, drogi klejnocie ubóstwa, jasna gwiazdo świętości, chwalebny św. Antoni, który miałeś szczęście piastować na rękach Boskie Dieciątko; oto ja pełen nędzy wszelakiej, uciekam się do Ciebie, błagając, byś mię wziął w Swoją opiekę. Jeśli potrzebujemy cudu czy łaski Kościół św. wzywa nas, byśmy się do Ciebie uciekali. Ufny więc w Twoją opiekę błagam Cię św. Antoni, racz mi wyprośić u Boga łaskę szczerego żalu za grzechy i łaskę miłowania Boga nade wszystko. Ufam, że za Twoją przyczyną zwyciężę wszystkich nieprzyjaciół swej duszy i będę służył Bogu. Ojcu najlepszemu przez całe swe życie w świętości i sprawiedliwości, by potem z Tobą kochać i uwielbiać Go na wieki w niebie. Amen.
CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na Warsztaty Muzyki Liturgicznej

2025-06-08 22:54

plakat organizatorów

    Do 13 czerwca można zapisać się na Warsztaty Muzyki Liturgicznej z rekolekcjami „Jestem”!

    Organizatorzy napisali: „Zapraszamy do udziału w Warsztatach Muzyki Liturgicznej z rekolekcjami “Jestem”. Tematem spotkania będzie tajemnica obecności Jezusa w Najświętszym Sakramencie.”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję