Nawiązując do dyskutowanej obecnie we włoskim senacie ustawy o związkach cywilnych watykański sekretarz stanu uznał za właściwe wykluczenie z niej możliwości adopcji dziecka jednego z partnerów przez drugiego z nich. Równocześnie przestrzegł, by nie znalazły się tam jakiekolwiek inne „wytrychy” prowadzące do prawnego zrównania związków homoseksualnych z małżeństwem.
Również obecny na wczorajszym spotkaniu premier Włoch Matteo Renzi zauważył, że w kwestii związków cywilnych stanowiska rządu i włoskiego episkopatu w wielu punktach się różnią. Przyznał jednak, że jest właściwe, aby biskupi mieli własną opinię i że należy ją uszanować. We włoskiej ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej ze strony kościelnej byli też m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu kard. Angelo Bagnasco i szef watykańskiej dyplomacji abp Paul Gallagher, a ze strony państwowej prezydent Sergio Mattarella.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak powiedział watykański rzecznik, obok kwestii związanych z relacjami Kościół - państwo rozmawiano głównie o problemach międzynarodowych, zwłaszcza śródziemnomorskich, w tym o Libii, Syrii, Iraku i Libanie.
„Wyrażono też uznanie dla zaangażowania Kościoła oraz inspiracji Papieża, gdy chodzi o migrantów. Poruszono problemy szkół niepaństwowych i ich trudności. W szkołach tych jest wielu uczniów, którzy są niepełnosprawni. Nie otrzymują one jednak dotacji, by móc zaradzić sytuacji niepełnosprawnych” – powiedział watykański rzecznik.
Ks. Federico Lombardi SJ poinformował, że mówiono również o uznaniu we Włoszech tytułów akademickich kościelnych uniwersytetów i o opiece duchowej w siłach zbrojnych. Właśnie jako członek wspólnej komisji kościelno-państwowej ds. duszpasterstwa wojskowego uczestniczył też prof. Giuseppe Dalla Torre, przewodniczący Trybunału Państwa Watykańskiego. Był to pierwszy przypadek, że w skład delegacji Stolicy Apostolskiej na to doroczne spotkanie z najwyższymi władzami Włoch weszła osoba świecka – zaznaczył rzecznik Watykanu.