Reklama

Z życia wspólnot „Betel”

7 lat Młodych Duchem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biuro Centralne
ul. Nowowiejskiego 3,
42-200 Częstochowa,
tel. (0-34) 368-25-89, fax 361-21-10

Idea powstania Wspólnot Młodych Duchem, skupiających osoby starsze wiekiem, powstała siedem lat temu na turnusie wypoczynkowo-rehabilitacyjnym dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży ze wspólnot „Betel”. Wśród seniorów - opiekunów grupy wytworzyła się rodzinna atmosfera oparta na wzajemnej życzliwości i przyjaźni. Osoby starsze zaczęły mówić o potrzebie powołania własnej grupy spotkania.
21 października br. w Domu Dobroczynności „Caritas” przy ul. Staszica w Częstochowie, obecnie działające dwie wspólnoty osób starszych, obchodziły siedmiolecie swojego istnienia. Uroczystą Mszę św. odprawił bp Antoni Długosz. W wygłoszonej homilii mówił on o Janie Pawle II, który wszystkim osobom starszym i schorowanym służy swoim przykładem. W bezgranicznym bowiem powierzeniu się Chrystusowi i orędownictwu Matki Bożej, godnie znosi wszystkie swoje ludzkie niedomagania.
Po Eucharystii, Franciszek Kasprzak, założyciel i szef wspólnot, przypomniał wszystkim obecnym historię grup. Przy tej okazji podziękował on Księdzu Biskupowi za troskę i obecność począwszy już od pierwszego dnia istnienia wspólnoty. Pan Kasprzak wspomniał również, że na pierwszym spotkaniu był nieco zmartwiony liczbą zainteresowanych powstającą grupą. Jednak dzięki słowom bp. Długosza, mówiącego wówczas o tym, że każda powstająca organizacja przeżywa ten sam problem, i że tylko konsekwencja w działaniu może przynieść oczekiwane rezultaty, inicjatorzy grupy nie poprzestali na pierwszym spotkaniu. Podkreślanie przez Księdza Biskupa wartości funkcjonowania takiej wspólnoty w archidiecezji częstochowskiej przyświecało trosce koordynatorów o dalszy jej rozwój.
Obecnie działają dwie odrębne grupy o tej samej nazwie Wspólnoty Młodych Duchem, które spotykają się dwa razy w miesiącu w siedzibie częstochowskiej Caritas, w każdy II i III wtorek miesiąca o godz. 15.00. Jednak jej szybki rozwój każe dziś koordynatorom „Betel” uruchomić kolejne trzy, w tym jedną działającą w Janowie. Zgodnie z planami kolejne wspólnoty zaczną działać od listopada br. Można się cieszyć tymi osiągnięciami, bowiem organizowane grupy pozwalają osobom starszym wiekiem na godziwą starość, na kontakty z przyjaciółmi, a przede wszystkim na realizowanie siebie przez wzajemną pomoc.
Na jubileuszowym spotkaniu przedstawiono również dorobek wspólnot, ten w kronice, Głosie Seniora, licznych publikacjach, albumach ze zdjęciami, a nade wszystko w obrazach, rzeźbach, haftach i innych rękodziełach członków wspólnot. Była również prezentowana własna proza i poezja. Nie brak było śpiewów, które zapoczątkował bp Antoni Długosz.
Po spotkaniu odwoziłem do domu Ryszarda Naporowskiego, jednego z uczestników wspólnoty. Pan Ryszard wypowiedział w drodze zdania: „W tych ostatnich moich latach życia wiem, że żyję! To dla mnie bardzo intensywny czas. Dobrze spożytkowany. Muszę teraz żyć dwa razy szybciej, aby wykorzystać ten czas i odejść czując się spełnionym”.

PS
Wspólnoty Młodych Duchem działające w archidiecezji częstochowskiej zostały tego roku wyróżnione przez Atlas Złotego Wieku z siedzibą w Warszawie spośród 400 organizacji o podobnym profilu działania i służą obecnie za przykład dla podejmowanych podobnych inicjatyw w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

2025-05-21 20:54

[ TEMATY ]

modlitwa

patriotyzm

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Przed II turą wyborów prezydenckich oplećmy naszą Ojczyznę modlitwą różańcową. Włączmy się w nowennę. Podejmijmy post.

Do nieustannego Różańca w dniach od 19 maja do 1 czerwca w intencji Ojczyzny i wyboru prezydenta, który będzie stał na straży chrześcijańskich wartości, zachęca sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. – Przed II turą wyborów prezydenckich módlmy się w kolejnych dniach, przez całą dobę, Różańcem św. To nasz najpotężniejszy oręż w błagalnej modlitwie o wyproszenie łask potrzebnych dla Polski. Prośmy przez wstawiennictwo Maryi, aby nasza Ojczyzna wyszła zwycięsko z trudnej sytuacji, aby nasze wybory zapewniły jej pomyślną przyszłość budowaną w oparciu o naukę Jezusa – mówi „Naszemu Dziennikowi” o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

Przeprowadza nas przez nasze cierpienia

2025-05-22 21:19

Marzena Cyfert

Podczas nabożeństwa ku czci św. Rity w parafii św. Stanisława Kostki we Wrocławiu

Podczas nabożeństwa ku czci św. Rity w parafii św. Stanisława Kostki we Wrocławiu

Z roku na rok rośnie w Polsce kult św. Rity z Cascii, patronki spraw trudnych i beznadziejnych.

W liturgiczne wspomnienie świętej jej czciciele spotykają się na wspólnej modlitwie, przynosząc swoje prośby i obdarowując świętą różami. Takim miejscem kultu jest m.in. parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Kult św. Rity propaguje tam niestrudzenie ks. Krzysztof Głuszko. – Od 22 lutego br. wprowadziliśmy nabożeństwo do św. Rity. Frekwencję na nim mamy bardzo dużą. Chciałbym ten kult coraz bardziej rozwijać. Mamy już piękną figurę świętej, ufundowaną przez wiernych, którą osobiście przywiozłem z Płocka. Chcemy też sprowadzić relikwie św. Rity – mówi ks. Krzysztof i zapowiada parafialną pielgrzymkę do Cascii w przyszłym roku.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Szósta Niedziela Wielkanocna

2025-05-23 12:38

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Niektórzy przybysze z Judei nauczali braci: «Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni». Kiedy doszło do niemałych sporów i roztrząsań między nimi a Pawłem i Barnabą, postanowiono, że Paweł i Barnaba, i jeszcze kilku spośród nich udadzą się w sprawie tego sporu do Jeruzalem, do apostołów i starszych. Wtedy apostołowie i starsi wraz z całym Kościołem postanowili wybrać ludzi przodujących wśród braci: Judę, zwanego Barsabą, i Sylasa i wysłać do Antiochii razem z Barnabą i Pawłem. Posłali przez nich pismo tej treści: «Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w Antiochii, w Syrii i w Cylicji. Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, postanowiliśmy jednomyślnie wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, którzy dla imienia Pana naszego, Jezusa Chrystusa, poświęcili swe życie. Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy oznajmią wam ustnie to samo. Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję