Reklama

Punkt wsparcia

Narkotyki są coraz łatwiej dostępne. Sięga po nie coraz więcej młodzieży już nie tylko ze szkół średnich, ale i gimnazjów. Pojawia się pytanie: co zrobić, gdy odkryjemy, że nasze dziecko bierze narkotyki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Jaworznie spróbowano ten problem rozwiązać, powołując do życia punkt konsultacyjny ds. narkomanii. 5 listopada zainaugurowano działalność placówki. Punkt czynny jest w każdą środę w godz. 14.00-18.00, a jego siedziba mieści się w budynku przy ul. Północnej 9b, pokój nr 1. Działalność punktu konsultacyjno-informacyjnego ds. narkomanii skierowana jest do wszystkich mieszkańców Jaworzna, którzy oczekują informacji, doradztwa i konsultacji w zakresie narkomanii oraz zarażenia wirusem HIV i AIDS. Działania ośrodka opierają się na prowadzeniu edukacji w zakresie tego, czym jest narkomania i kiedy się zaczyna. Osoba prowadząca wyjaśnia przyczyny sięgania po środki odurzające, przedstawia rodzaje narkotyków i drogi ich przyjmowania oraz tłumaczy, jak rozpoznać, czy dziecko bierze narkotyki. Możliwe jest także zbadanie na miejscu podejrzanej substancji. Doradztwo prowadzone jest także w zakresie motywowania do wyjścia z nałogu osoby uzależnionej, obejmuje udzielanie wsparcia rodzinom osób przyjmujących narkotyki, czyli jak postępować, by dziecko nie sięgało po środki odurzające, co robić, gdy dziecko miało już kontakt z narkotykami. W razie potrzeby pracownicy punktu konsultacyjnego będą kierować do oddziałów detoksykacyjnych oraz będą pomagać w wyborze odpowiedniej terapii krótko lub długoterminowej. W ramach pracy punktu będzie można uzyskać informacje o możliwościach wykonania bezpłatnych, anonimowych testów zakażenia wirusem HIV oraz profilaktyki i dróg zakażeń wirusem HIV. Możliwe jest także poradnictwo indywidualne w zakresie narkomanii i zakażeń HIV i AIDS. Pracownik punktu będzie prowadził wywiady kwestionariuszowe i odpowiednią dokumentację wykonywanych działań. Zobowiązany jest przy tym do przestrzegania tajemnicy służbowej. Dyżuru w poradni nie pełni przypadkowa osoba. Jest to specjalista w dziedzinie rozwiązywania problemów związanych z zażywaniem narkotyków, pracownik Ośrodka Diagnostyki i Terapii AIDS w Chorzowie oraz Ośrodka Leczenia Narkomanii w Gliwicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

[ TEMATY ]

nowenna

szkaplerz

Matka Boża Szkaplerzna

Karol Porwich/Niedziela

Od 7 lipca trwa nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej.

O najwspanialsza Królowo nieba i ziemi! Orędowniczko Szkaplerza świętego, Matko Boga! Oto ja, Twoje dziecko, wznoszę do Ciebie błagalnie ręce i z głębi serca wołam do Ciebie: Królowo Szkaplerza świętego, ratuj mnie, bo w Tobie cała moja nadzieja.
CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny: Padają gorzkie słowa o stosunkach Polaków do Niemców - nie mogę się z tym pogodzić

2025-07-15 10:40

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Episkopat News

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

- Padają różnego rodzaju komentarze i gorzkie słowa, które rozgrzewają opinię publiczną i pogłębiają podziały. Nie mogę się z tym pogodzić - mówi abp Józef Kupny odnosząc się do napięć w relacjach polsko-niemieckich. - Jako następca Bolesława Kominka czuję się wręcz zobowiązany, by przypomnieć, iż to z właśnie Wrocławia wyszła niesamowita iskra pojednania polsko-niemieckiego. Pragniemy ją kontynuować - powiedział KAI metropolita wrocławski i zastępca przewodniczącego Episkopatu.

Podziel się cytatem - Ten dokument, stworzony ręką wrocławskiego kardynała Bolesława Kominka, a podpisany w 1965 roku przez polskich biskupów (m.in. Karola Wojtyłę czy Stefana Wyszyńskiego), wydaje się dzisiaj coraz bardziej aktualny. Wobec przypomnianego ostatnio w debacie publicznej hasła: "Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem", chciałbym w odpowiedzi zacytować wyżej wymienione orędzie, które wręcz woła o przypomnienie. To dokument przełomowy i tak bardzo potrzebny zarówno 60 lat temu - a jak się okazuje - także i dziś - oznajmia hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: prezydent Andrzej Duda częściowo ułaskawił Roberta Bąkiewicza

2025-07-15 13:35

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego Anna Adamiak poinformowała we wtorek PAP, że prezydent Andrzej Duda częściowo ułaskawił działacza środowisk narodowych Roberta Bąkiewicza w zakresie wymierzonej mu w 2023 r. prawomocnie kary ograniczenia wolności w postaci obowiązku pracy na cele społeczne.

- We wtorek wpłynęło postanowienie Prezydenta RP z 11 lipca br. o zastosowaniu prawa łaski wobec Roberta Bąkiewicza skazanego prawomocnym wyrokiem sądu. Akt łaski obejmuje darowanie kary ograniczenia wolności - powiedziała prok. Adamiak.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję