Reklama

Polska

Czas na narodową koalicję sumień!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Narodowa Rada Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego ogłosiła deklarację „Czas na narodową koalicję sumień!”, poświęconą społecznej inicjatywie ustawodawczej „Stop Aborcji!”. W Radzie uczestniczą przedstawiciele aktywnych społecznie środowisk chrześcijańskich, jej członkami są między innymi Paweł Milcarek (redaktor naczelny „Christianitas”), Magdalena Korzekwa-Kaliszuk (dyrektor zarządzająca Citizen Go), Marek Jurek (prezes Prawicy Rzeczypospolitej), Jakub Bałtroszewicz (sekretarz generalny Europejskiej Federacji „Jeden z Nas”), Andrzej Dubiel (Stowarzyszenie MuzaDei), poseł PE Michał Marusik (prezes Kongresu Nowej Prawicy), Waldemar Wasiewicz (Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych).

Reklama

Rada gorąco zaapelowała o solidarne kontynuowanie akcji zbierania wspierających inicjatywę podpisów i odłożenie dyskusji na temat uprawnionych szczegółowych różnic na czas technicznych prac parlamentarnych. Rada przypomniała, że inicjatywa „Stop Aborcji” jest ogniwem trwającego już sześćdziesiąt lat, od momentu legalizacji zbrodni aborcji przez władze PRL, nieprzerwanego sprzeciw wobec zabijania nienarodzonych. Uznała zatem, że mówienie dziś o „niespodziewanym” podjęciu działań na rzecz prawa do życia stanowi manifestację lekceważenia dla tych paropokoleniowych zmagań, świadczącą o wykorzenieniu protagonistów takiego podejścia z rzeczywistości duchowego i moralnego życia narodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym kontekście Rada szczególnie przypomniała uchwalenie przez Senat Rzeczypospolitej zaraz po wolnych wyborach projektu ustawy o obronie życia oraz orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 1997 roku, że pierwszym nakazem państwa prawa musi być „respektowanie życia ludzkiego od początków jego powstania”, bo życie „musi pozostawać pod ochroną konstytucyjną w każdym stadium jego rozwoju”. Rada zaapelowała, by sentencja tego pomnikowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego była stale przywoływana przez polityków w debacie na temat prawnej ochrony życia, a jego przemilczanie uznała za faktyczne niszczenie prawnego dorobku Rzeczypospolitej. Rada przypomina politykom w tym kontekście, że sposób wypowiedzi w debacie na temat prawa do życia nie może być nacechowany relatywizmem, a prawo do życia nie może być sprowadzane do „światopoglądowej kwestii (subiektywnego) sumienia”.

Deklaracja Rady zdecydowanie piętnuje efekty rządów Tuska-Kopacz, które były czasem nieprzerwanego obniżania poziomu ochrony życia. Władza bowiem krok po kroku dezinterpretowała obowiązujące prawo, wyłączając kolejne kategorie dzieci spod ochrony życia i tolerując zamachy na życie w kolejnych wcześniej chronionych przypadkach. Rada uznała jednak, że wywrotowej działalności liberalnej władzy towarzyszyła najczęściej milcząca zgoda ze strony liderów centroprawicowej opozycji, co podważa dziś uczciwość deklaracji przeciwstawiających ochronę życia na gruncie obowiązującego prawa – jego „ryzykownej” poprawie.

Na koniec Narodowa Rada Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego wezwała kierownictwo Sejmu Rzeczypospolitej do solidarnego i odpowiedzialnego poprowadzenie prac nad społecznym projektem ustawy. Zapowiedziała śledzenie przebiegu procesu ustawodawczego i reagowanie na każdą formę obstrukcji parlamentarnej i destrukcji debaty publicznej. Rada oczekuje, że większość parlamentarna będzie reprezentowana w tych pracach przez polityków znanych z odwagi i samodzielności, z wytrwałości i kompetencji w działalności na rzecz prawa do życia.

2016-06-29 22:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończenie Kongresu Eucharystycznego

Niedziela legnicka 26/2014, str. 5

[ TEMATY ]

kongres

Ks. Waldemar Wesołowski

Jesteśmy ludem w drodze, który Pan prowadzi, karmi i pociesza. Jezus jest towarzyszem naszej wędrówki, dlatego nie jesteśmy sami, nie błąkamy się bez celu. On prowadzi nas ku Ziemi Obiecanej – powiedział abp Piero Marini podczas Mszy św. w legnickiej katedrze w uroczystość Bożego Ciała na zakończenie 1. Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej.
CZYTAJ DALEJ

Położna ujawniła horror w Oleśnicy

2025-05-28 16:28

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Adobe.Stock

Położna, która uczestniczyła w aborcjach w szpitalu w Oleśnicy, ujawniła szczegóły horroru trwającego za murami tej placówki.

Gizela Jagielska szkoli personel z zabijania chlorkiem potasu tłumacząc, że należy go wstrzykiwać dziecku tak długo aż jego serce przestanie bić, gdyż inaczej dziecko zacznie uciekać i trzeba będzie "kłuć jeszcze raz". Dla położnych z Oleśnicy aborcja ma być "łatwiejszą pracą" niż przyjmowanie porodów żywych dzieci. "Pacjentki" Jagielskiej robią sobie pamiątki z okazji zamordowania własnego dziecka. Inne kobiety płaczą z rozpaczy na szpitalnych korytarzach.
CZYTAJ DALEJ

110. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego

2025-06-01 07:31

[ TEMATY ]

ks. Jan Twardowski

YouTube.com

Ks. Jan Twardowski

Ks. Jan Twardowski

Wybitny poeta, autor ponad pięćdziesięciu tomów poezji, serdeczny człowiek, świetny kaznodzieja, na którego kazania do kościoła wizytek przychodziły tłumy ks. Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 w Warszawie. W życiu - mówił ks. Twardowski - najważniejsze jest samo życie. A zaraz potem miłość.

Tuż obok gwarnego Krakowskiego Przedmieścia, w głębi ogrodu na terenie klasztoru Sióstr Wizytek w drewnianej kapelanii mieszkał ksiądz Jan Twardowski. To było ważne miejsce w Warszawie. Przez lata ks. Jan miał zwyczaj, że o godzinie trzeciej po południu siadał w przedsionku zakrystii kościoła Wizytek i czekał na tych, którzy chcieli z nim porozmawiać.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję