Reklama

Troskliwy pasterz

Niedziela częstochowska 8/2004

Od lewej: ks. inf. Władysław Gołąb - proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie, bp Stefan Bareła i ks. prał.

Tadeusz Ojrzyński - proboszcz parafii św. Jakuba w Częstochowie

Od lewej: ks. inf. Władysław Gołąb - proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie, bp Stefan Bareła i ks. prał. 
<p class=lead>
Tadeusz Ojrzyński - proboszcz parafii św. Jakuba w Częstochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Stefan Bareła sprawował posługę biskupa w czasie obfitującym w ważne wydarzenia historyczne tak dla Kościoła powszechnego, jak i dla Polski. W latach 1962-65 Kościół powszechny przeżywał wydarzenie Soboru Watykańskiego II, bp Stefan Bareła z przejęciem brał udział w dwu jego sesjach. Wracał z IV sesji z radosną informacją, że na wniosek m.in. Episkopatu Polski papież Paweł VI ogłosił Matkę Bożą Matką Kościoła. Opowiadał, jak z innymi biskupami rozdawał wszystkim uczestnikom Soboru wydrukowane specjalnie kopie jasnogórskiego Wizerunku. Głęboko przeżywał zorganizowaną przez władze komunistyczną nagonkę na Episkopat Polski z powodu wystosowania do Episkopatu Niemiec listu ze słowami: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”.

Walka o autonomię kościoła

Reklama

Od 1957 r. trwała w Polsce Wielka Nowenna przed rocznicą Tysiąclecia Chrztu Polski. Pod kierownictwem Kardynała Prymasa księża podejmują na terenie całego kraju realizację wspólnego programu kaznodziejskiego i duszpasterskiego celem zapobieżenia moralnej degradacji narodu. Stanowi to ewenement w skali Kościoła powszechnego. Zamierzenie tym ambitniejsze, że Kościół polski pozbawiony był nie tylko dostępu do prasy, radia i telewizji, ale te środki masowego przekazu używano do walki z Kościołem. Wszystkie pomoce duszpasterskie przepisywane były przez kalkę na prymitywnych maszynach do pisania, a plakaty wykonywane ręcznie. Zdobycie kilku ryz papieru wymagało konspiracyjnych działań.
Bp Stefan Bareła objął odpowiedzialność za diecezję, kiedy I sekretarz PZPR Władysław Gomułka prowadził ostre ataki słowne i administracyjne przeciwko polskiemu Kościołowi. Pracownicy Służby Bezpieczeństwa szantażowali księży i ich świeckich współpracowników. Wydziały ds. Wyznań prowadziły codzienne akcje inwigilacji i dręczenia duchowieństwa. Kuratoria Oświaty szykanowały przyparafialne nauczanie wiary. Na świeckich, którzy odnawiali krzyże lub kapliczki przydrożne, a zwłaszcza wynajmowali księżom mieszkania na punkty katechetyczne, nakładano kary administracyjne. Pod koniec 1963 r. władze usiłują zająć w Krakowie część gmachu Seminarium Duchownego.
W Częstochowie przedstawiciele władz zamroczeni opium komunizmu, wyjątkowo arogancko traktowali duchowieństwo, a zwłaszcza biskupów. Prawie codziennie trzeba było bronić autonomii Kościoła przed zakusami jej ograniczenia. Niemałe zmagania z nurtami tzw. postępowych katolików, np. aby zawierzyć w macierzyńską niewolę Matce Bożej wolność Kościoła w Polsce i świecie, również wymagały hartu ducha. Na szczęście ogromna większość społeczeństwa trwała przy Kościele, darzyła zaufaniem swoich duszpasterzy.

Obchody milenium polski

Reklama

Ksiądz Biskup współpracował z Prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim, z metropolitą krakowskim, kard. Karolem Wojtyłą, arcybiskupem Wrocławia Bolesławem Kominkiem zarówno w ramach Komisji Maryjnej, jak i Komisji Duszpasterskiej Episkopatu, w których opracowywano programy duszpasterskie dla polskiego Kościoła. Był razem z nimi twórcą nurtów, które w następnych latach przyniosły błogosławione owoce. Brał udział we wszystkich obchodach milenijnych na terenie Polski, od Gniezna i Poznania poprzez wszystkie ówczesne 24 diecezje, towarzysząc swoim samochodem do każdej miejscowości kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Pogróżki władz pod adresem Księdza Prymasa były bowiem formułowane niedwuznacznie.
Centralne uroczystości 1000-lecia Chrztu Polski miały miejsce 3 maja 1966 r. na Jasnej Górze. Diecezjalne obchody Milenium odbyły się w Sosnowcu w maju 1967 r. Dochodzi podczas nich do manifestacji wrogości władz komunistycznych do Kościoła. Są to czasy „zaaresztowanej” i odtransportowanej na Jasną Górę przez milicję kopii Obrazu Matki Bożej. Bram klasztoru pilnują patrole milicyjne, kontrolując każdy z opuszczających go samochodów. Milenijna peregrynacja kopii Obrazu przekształciła się w nawiedziny wszystkich polskich parafii, diecezja po diecezji. Parafie diecezji częstochowskiej Matka Boża nawiedza od czerwca 1979 r. do października 1980 r.
Mimo wymiany Władysława Gomułki na Edwarda Gierka, ataki władz na polski Kościół, na jego Prymasa i biskupów, a także na jasnogórskie sanktuarium nie ulegają zmniejszeniu. Nieco łatwiej można wprawdzie otrzymać pozwolenie na budowę kościołów, ale jeszcze w 1979 r. władze podejmują próbę utrudnienia pielgrzymom dostępu do sanktuarium jasnogórskiego przez budowę wąskiego przejścia podziemnego pod zamierzoną trasą szybkiego ruchu, która miała oddzielać miasto od Jasnej Góry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowe placówki duszpasterskie

Reklama

Wiele zabiegów zajmuje Księdzu Biskupowi troska o przekazanie wiary młodemu pokoleniu, o funkcjonowanie katechizacji nie tylko w miejscowościach, gdzie ulokowane były kościoły parafialne, ale wszędzie, gdzie była tego potrzeba. Z tych filialnych placówek katechetycznych powstawały często punkty duszpasterstwa i nowe placówki parafialne. Ksiądz Biskup popiera także rozwijający się ruch rekolekcyjno-formacyjny młodzieży w postaci oaz oraz zamkniętych rekolekcji. Rodzi się także duszpasterstwo rodzin, a zwłaszcza przygotowanie narzeczonych do zawarcia małżeństwa. Przede wszystkim stara się o rozbudowę niewystarczającej sieci placówek parafialnych. Kiedy przedstawił plan utworzenia 100 nowych placówek duszpasterskich, wielu uważało, że porywa się z motyką na słońce. A jednak dzięki ofiarnemu zaangażowaniu duchowieństwa, rozpoczęła się realizacja tego planu. Starania u władz o pozwolenia na budowę nowych kościołów to epopeja poświęcenia księży podejmujących się tego zadania. W Częstochowie o budowę świątyni św. Wojciecha odbywała się nie mniejsza walka niż o kościół dla Nowej Huty. A należy do niej dodać zmagania o inne kościoły, np. Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie czy na Syberce w Będzinie i o prawie wszystkie powstałe w tamtych latach świątynie. Dla potrzeb administracji diecezjalnej bp Bareła wznosi budynek dla Kurii Diecezjalnej oraz inicjuje rozbudowę Domu Księży Emerytów.

Troska o wykształcenie teologiczne świeckich i duchownych

Powodowany troską o właściwy poziom wykształcenia teologicznego duchowieństwa i świeckich już w 1967 r., w porozumieniu z Wydziałem Teologicznym w Krakowie, kładzie podwaliny pod Instytut Eklezjologiczny, który w 1982 r. przekształcony zostanie w Instytut Teologiczny.
W 1965 r. wznawia Kapitułę Kolegiacką w Wieluniu. W następnych latach doprowadza do koronacji figur Matki Bożej w Leśniowie (1967) i w Dąbrowie Górniczej (1968) oraz obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu (1971). W 1975 r. zapowiada zwołanie II Synodu Diecezjalnego i rozpoczyna prace powołanych komisji oraz dokonuje reorganizacji dekanatów, ich liczbę zwiększając z 24 na 35. Corocznie wizytuje około 20 parafii, a w kilkunastu udziela bierzmowania.

Budowa seminarium

Aby utrzymać więź z kandydatami do kapłaństwa i ich wychowawcami, Ksiądz Biskup podejmował comiesięczne wyjazdy do Seminarium, mieszczącego się wówczas w Krakowie. Ówczesnymi drogami i starą „warszawą” zabierało to zazwyczaj ponad trzy i pół godziny w jedną stronę. Zabiegał jednocześnie o pozwolenie na budowę w Częstochowie gmachu pod Seminarium Duchowne i o nabycie odpowiedniego na ten cel placu. Rozpoczęcie w 1983 r. u stóp Jasnej Góry budowy pod przyszłe Seminarium Duchowe było dla niego wielkim świętem.

Pielgrzymki Papieża-Polaka

Wybór kard. Karola Wojtyły, metropolity krakowskiego, na stolicę św. Piotra to ogromna radość dla Księdza Biskupa i źródła nadziei. Z dużą grupą diecezjan bierze udział w Rzymie w inauguracji pontyfikatu. Zapewnia Ojca Świętego, że na Jasnej Górze trwać będzie nieustanna modlitwa w jego intencji. Zorganizowanie dwu pierwszych z papieskich pielgrzymek na Jasną Górę wymagało zarówno elastyczności, jak i stanowczości w rozmowach z władzami. Ze Szczytu Jasnej Góry wita Papieża jako Namiestnika Chrystusa i Ojca Narodu.

Biskup wyzwań

W następujących po tej pielgrzymce latach społecznego zrywu Solidarności wspiera wszystkie nurty, podejmując odnowę życia społecznego i moralnego. Przerwanie tych wysiłków przez wprowadzenie w 1981 r. stanu wojennego uważa za krzywdę wyrządzoną polskiemu narodowi.
Bp Bareła cieszył się, kiedy wieloletnie starania o reaktywowanie Niedzieli przyniosły w 1981 r. owoc w postaci ośmiostronicowego tygodnika o 100-tysięcznym nakładzie.
Ksiądz Biskup ofiarnie służył pielgrzymom przybywającym do Jasnogórskiego Sanktuarium, które stało się narodową amboną i konfesjonałem. Starał się, aby obchody Jubileuszu 600-lecia obecności Matki Bożej w Cudownym Obrazie miały szczególny wymiar. Był oddanym przyjacielem Zakonu Ojców Paulinów.
Ten przegląd ważniejszych nurtów działalności trzeciego biskupa częstochowskiego ukazuje wielkie wyzwania, jakie niosły ówczesne czasy oraz odpowiedź na nie bp. Stefana Bareły. Jego współpracownikami byli biskupi pomocniczy: Stanisław Czajka, Tadeusz Szwagrzyk, Franciszek Musiel i Miłosław Kołodziejczyk.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Szkudło do mężczyzn w Piekarach Śląskich: Rodzinność to życiodajne źródło wartości

2025-05-25 12:36

[ TEMATY ]

rodzina

Pielgrzymka mężczyzn

Piekary Śląskie

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W niedzielę 25 maja w sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich odbywa się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców. - Na Śląsku rodzina od wieków zajmuje miejsce szczególne. W tradycyjnych domach panowały wartości, takie jak szacunek do starszych, pracowitość, wiara i solidarność. Rodzinność to nie przeżytek, ale życiodajne źródło wartości - mówił na rozpoczęcie bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej do pielgrzymów zgromadzonych na kalwaryjskim wzgórzu.

Pielgrzymka rozpoczyna się tradycyjnie od procesji z bazyliki piekarskiej na kalwaryjskie wzgórze. Tam słowo do zebranych skierował bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej. - W setną rocznicę powstania naszej diecezji stajemy dziś w duchu wiary i wdzięczności wobec Boga, wobec Maryi - Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej i wobec naszych przodków. Wspominamy tych, którzy na tej śląskiej ziemi przez pokolenia żyli Ewangelią, często cicho, pokornie, w codziennym trudzie, lecz z niezłomnym sercem. To oni budowali nasze kościoły: z cegły i modlitwy. To oni, mimo wojen, granic, przemian politycznych i społecznych, nieśli w sobie żywą nadzieję, że Chrystus jest Panem każdego czasu. Na Śląsku, gdzie splatają się języki, kultury i dzieje, wiara była kotwicą, która trzymała rodziny i wspólnoty przy Bogu. Dziękujemy za biskupów, kapłanów, którzy służyli ludowi, często wśród cierpienia i niezrozumienia. Za rodziny, które przekazywały dzieciom pacierz i krzyż. Za babcie uczące śpiewać „Serdeczna Matko” i „Matko Piekarska”, za ojców, którzy w milczeniu klękali do modlitwy. To ich świadectwo staje się dla nas zobowiązaniem - mówił bp Marek Szkudło.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2025 r.

2025-05-19 08:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Konkurs Biblijny: postawy empatyczne w Ewangelii św. Mateusza

2025-05-25 22:09

Arch. Dzieła Biblijnego

Konkurs Biblijny

Konkurs Biblijny

Konkurs odbywał się pod patronatem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, posiadał rangę Konkursu Wojewódzkiego i przywilej wypisywania wyników Konkursu na świadectwie szkolnym. Jak zwykle składał się z 3 etapów. W szkolnym wzięło udział 592 dzieci z 53 szkół, w rejonowym - 218 dzieci, w finale - 68 uczestników i uczestniczek.

Wyniki są następujące: Zwycięscy: 1 miejsce: Sobol Zuzanna – kl. VI – 105 pkt. – ZS w Medyni Głogowskiej; 2 miejsce ex aequo: Maziarz Paweł, kl. VII – 99 pkt. – SP w Trzebownisku; Lepianka Karol, kl. VII – 99 pkt. – ZS w Medyni Głogowskiej. Laureaci: 4 miejsce ex aequo: Pomianek Piotr, kl. VI – 98 pkt. – SP nr 5 w Rzeszowie; Kulik Weronika, kl. VI – 98 pkt. - SP w Nockowej; Porada Paweł, kl. VIII – 98 pkt. – SP w Trzebownisku; 7 miejsce: Zbójnowicz Dawid, kl. VII – 97,5 pkt. – SP nr 28 w Rzeszowie; 8 miejsce: Góra Szymon, kl. VI – 96,5 pkt. – SP w Wielopolu Skrzyńskim; 9 miejsce: Madejczyk Julia, kl. VII – 96 pkt. - ZSP we Wróblowej; 10 miejsce: Lech Antoni, kl. VIII – 94 pkt. - S. Mistrz Sport. Resovia w Rzeszowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję