Reklama

Relacje z Tuplic

Uczymy się miłości

W niedzielę Chrztu Pańskiego, 11 stycznia, która kończy liturgiczny czas Bożego Narodzenia, wspólnota parafii pw. Chrystusa Króla w Tuplicach przeżywała swój doroczny opłatek parafialny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieląc się opłatkiem, uczymy się miłości, która jest sensem i celem ludzkiego życia. Zdolność do miłości jest warunkiem bycia szczęśliwym, a także daje poczucie sensu życia i odpowiedzialności na wielu płaszczyznach. A to jest inspiracją do określenia działania i apostolstwa chrześcijańskiego, które w Kościele realizuje się poprzez zespoły i grupy oraz organizacje, takie jak Akcja Katolicka, Caritas oraz inne działające w parafii pw. Chrystusa Króla w Tuplicach.
Spotkanie opłatkowe, zorganizowane właśnie przez grupy parafialne, rozpoczęło się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem bp. Adama Dyczkowskiego. Księdza Biskupa przywitały dzieci słowami: „Błogosławione to ręce, przez które łaska Boża do nas płynie, błogosławione twe usta, które głoszą dobrą nowinę, błogosławione twe serce, które kocha ludzi”. Prezes POAK Arkadiusz Polak wyraził radość i wdzięczność za ponowną obecność Księdza Biskupa wśród nas i za modlitwę w naszej intencji. Proboszcz ks. Jerzy Loch natomiast prosił o odprawienie Mszy św. w intencji parafian, grup i zespołów działających w parafii oraz o Boże błogosławieństwo dla wszystkich na Nowy Rok.
W czasie homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, iż we współczesnym gwałtownie rozwijającym się i zmieniającym świecie człowiek przeżywa głębokie i różnorakie rozdarcia, kryzysy cywilizacyjne i kulturowe. Zawsze jednak pragnie sprawiedliwości, wolności i pokoju, solidarności, stabilizacji i współpracy międzyludzkiej. - Celem nadrzędnym jest zawsze miłość - miłość bezgraniczna bez oczekiwań, wdzięczności. Nie umie się kochać, jeśli nie umie się skupić uwagi na drugim człowieku, poznać go i szanować, zauważyć na jego twarzy cierpienie lub radość, zachwycać się dobrem i pięknem w drugiej osobie - mówił Ksiądz Biskup. Kaznodzieja podkreślił, że w tych trudnych dla nas wszystkich czasach jedną z dróg poszukiwania związku z Bogiem jest pomoc bliźniemu, który cierpi biedę i niedostatek. Kościół bez działania Ducha Świętego byłby jedynie organizacją ludzką, a nie wspólnotą miłości, którą Chrystus nam ofiarował. Następnie wyraził uznanie i podziękowanie ludziom, którzy dzięki swej wytrwałości, swoim altruistycznym postawom potrafią ofiarować swoje życie i pracę na rzecz ludzi słabych i potrzebujących pomocy, by nie było człowieka opuszczonego, samotnego i głodnego.
Na zakończenie Pasterz diecezji zwrócił się do Księdza Proboszcza: „Drogi Księże Proboszczu, w przekonaniu, iż gorliwie i z poświęceniem starał się Ksiądz wypełniać swoje obowiązki, trwając w jedności z Kościołem, a także w zatroskaniu o jego dobro duchowe i dobro materialne parafii, wyrażam Księdzu podziękowanie. Na podkreślenie także zasługuje osobiste zaangażowanie Księdza w niesieniu pomocy ubogim, jak również gorliwe wspieranie działalności Akcji Katolickiej. Wyrażam szczerą wdzięczność za to wszystko i mając na uwadze pracę duszpasterską i administracyjną w parafii, nadaję Księdzu niniejszym honorowy tytuł Kanonika RM. Życzę, aby nie zabrakło księdzu sił w czynieniu dalszego dobra i służbie na rzecz Kościoła”.
Ks. J. Loch, dziękując Księdzu Biskupowi za nominację i godność kanonika, zwrócił się ze szczególnym podziękowaniem do tych wszystkich parafian, którzy wspierali go modlitwą w duszpasterskich poczynaniach i pomagają w pracy na rzecz parafii i Kościoła. Na zakończenie Mszy św. uhonorowaniem krótkiej, ale jakże owocnej działalności miejscowego zespołowi Caritas było wręczenie legitymacji członkowskich przez Księdza Biskupa.
Całość uświetnił występ młodych aktorów ze Szkoły Podstawowej w Tuplicach, którzy zaprezentowali jasełka. Nad całością przygotowań jasełkowego przedstawienia czuwała katechetka, Grażyna Kucharczyk.
W rodzinnej atmosferze przebiegało spotkanie wszystkich zaproszonych w gościnnych murach szkoły w Tuplicach. Wspólne kolędowanie zakończyło błogosławieństwo bp. A. Dyczkowskiego, który dziękując wszystkim przybyłym na opłatek za dotychczasową pracę na rzecz parafii, szczególnie serdeczne słowa skierował do grona pedagogicznego, ludzi, na których spoczywa ogromna odpowiedzialność kształtowania i wychowywania młodzieży, by w dzisiejszym świecie umiała żyć godnie i sensownie. Oni to w przyszłości będą tworzyć wizerunek Kościoła i Ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To święty również na dzisiaj

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

wikipedia

Czy kanonizacja średniowiecznego kapłana z Zakonu Kanoników Regularnych ma jakieś znaczenie dla nas, żyjących w XXI wieku? Czy ks. Stanisław z krakowskiego Kazimierza, który świetnie rozumiał problemy XV-wiecznych parafian, potrafi zrozumieć nasze problemy - ludzi żyjących w epoce technicznej?

Stanisław Kazimierczyk, choć umarł w 1489 r., jest ciągle żywy i skutecznie działa w niebie. W rok po śmierci przy jego grobie Bóg dokonał 176 uzdrowień, które zostały udokumentowane. Do dzisiejszego dnia tych niezwykłych interwencji były setki tysięcy. Ludzie są uzdrawiani z wielu chorób, umacniani w realizowaniu trudnych obowiązków, podtrzymywani na duchu w ciężkich chwilach życia. Dzięki skutecznej interwencji Kazimierczyka ludzie odzyskują wiarę w Boga miłującego i są uzdrawiani ze zranień duchowych i psychicznych.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Artystyczne podziękowanie

Premierowe wykonanie Oratorium dla Rodzin „Żywy obraz Tajemnicy” miało miejsce 4 maja w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Muzykę do libretta napisanego przez s. Miriam od Jezusa OCD skomponowali Piotr Pałka i Paweł Bębenek, którzy podczas koncertu poprowadzili Zespół Kameralny Filharmonii Częstochowskiej wraz z czterema połączonymi chórami: Voce Angeli i Animabile z Krakowa, Cantate Deo z Opola, i Chór Środowisk Twórczych z Częstochowy. Partie solowe zaśpiewali: Joanna Klin, Magdalena Este, Andrzej Lampert i Marcin Wasilewski-Kruk, a narratorem był częstochowski aktor Adam Hutyra.

Piękna atmosfera, która towarzyszyła koncertowi, była dowodem na duchowe zaangażowanie wykonawców, którzy identyfikowali się z treścią oratorium. – Tak naprawdę było to święto rodziny, a jednocześnie moment, kiedy poprzez ten utwór i wszystkie dźwięki, jakie skomponowałem, zawierzaliśmy Matce Bożej nasze rodziny i rodziny tych wszystkich, którzy doświadczają różnych trudności, utraty dziecka albo starają się o potomstwo. I taka była intencja, aby w artystyczny sposób oddać Panu Bogu chwałę i ogarnąć modlitwą tych wszystkich, którzy tego potrzebują – wyjaśnia Piotr Pałka. Paweł Bębenek z kolei podkreśla, że utwór niósł za sobą słowo w sensie logos. – I myślę, że w pełni to się udało, zarówno w warstwie lirycznej, jak i instrumentalnej, za co jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim naszym przyjaciołom, którzy pomagali w przygotowaniu koncertu – dodaje kompozytor.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję