Reklama

W służbie Maryi

4 stycznia odbyło się już 19. zebranie członków Legionu Maryi, działającego w parafii św. Jakuba Apostoła. Prezydia Legio Mariae w naszej diecezji istnieją jeszcze w parafiach św. Wawrzyńca w Sochaczewie i Świętego Ducha w Łowiczu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Maryja pragnie obdarzać obficie,
ale przyjąć Jej dary może tylko dusza hojna”.

Prezydium w Głownie przyjęło nazwę „Bogurodzicy dającej Jezusa”. Powstało ono z inicjatywy proboszcza ks. Stanisława Banacha, który obecnie jest jego opiekunem duchowym.
Ks. Banach zetknął się z Legionem Maryi już w 1989 r. Powiedział Niedzieli Łowickiej: „Z grupą legionistów Legionu Maryi i z ks. Józefem Kowalczukiem udaliśmy się na dwa tygodnie do Irlandii. Byliśmy tam świadkami rozmaitych prac apostolskich, które Legion prowadzi. Od tej pory jestem zdania, że to znakomita forma apostolstwa osób świeckich w Kościele”.
Czym zatem jest Legion Maryi i dlaczego wyjazd do Irlandii? Legio Mariae bierze swą nazwę od legionów rzymskich. Ma być - tak jak one - armią niepokonaną, armią Maryi. Jej sukcesy zależą zatem od niezłomnego ducha legionistów. Legion ma pomagać Maryi w doprowadzaniu wszystkich dusz do Chrystusa. Ma być armią, która zdobywa świat dla Chrystusa przez Maryję.
Założycielem Legionu Maryi był Irlandczyk Frank Duff (1889-1980), nazwany przez kard. Leona Suenensa „geniuszem apostolatu świeckich”. Legion Maryi powstał w 1921 r., a więc na 44 lata przed ogłoszeniem Soborowego Dekretu o Apostolstwie Świeckich. Mając za cel służbę drugiemu człowiekowi w duchu i z gorliwością Maryi, szybko przekroczył granice Irlandii.
Ojciec Święty Pius XI udzielił błogosławieństwa Legionowi Maryi 16 listopada 1933 r. Powiedział wówczas: „Udzielamy specjalnego błogosławieństwa wspaniałemu i świętemu dziełu - Legionowi Maryi. Nazwa tego dzieła mówi sama za siebie. Obraz Maryi Niepokalanej na jego sztandarach świadczy o wzniosłych i świętych rzeczach. Błogosławiona Dziewica jest Matką Zbawiciela, a także Matką nas wszystkich. Ona współdziała w dziele naszego Zbawienia, gdyż stała się Matką naszą pod krzyżem”.
Obecnie Legion Maryi zrzesza ponad milion członków czynnych i kilka milionów członków pomocniczych z wielu krajów świata. W Polsce próby tworzenia grup Legionu Maryi były podejmowane już w 1948 r. Jednak dopiero na początku lat 80. XX w. na życzenie Ojca Świętego Jana Pawła II ruch ten wznowił swą działalność. Istnieje obecnie w wielu diecezjach w Polsce. Główne ośrodki Legionu Maryi to Warszawa, Lublin, Katowice i Zamość.
Legio Mariae jest katolickim ruchem apostolstwa świeckich prowadzonym pod duchowym przewodnictwem kapłana. W tym określeniu zawarte są najważniejsze założenia jego działalności, bowiem członkami Legionu Maryi są ludzie świeccy. W swym życiu, w działalności wśród innych świeckich realizują Chrystusowy nakaz głoszenia Ewangelii. Włączają się w pracę Kościoła, dając wyraz temu, iż Kościół to nie tylko jego hierarchia, ale wszyscy wierni.
Celem Legionu Maryi jest uwielbienie Boga i uświęcenie jego członków przez modlitwę i pracę apostolską. System Legionu jest oparty na wewnętrznej dyscyplinie jego członków, rozumiejących stawiane im wyzwania. Formacji w duchu legionowej świętości służą cotygodniowe spotkania, obejmujące m.in. modlitwę różańcową i naukę opiekuna duchowego.
Zalecane jest częste uczestnictwo w Eucharystii i modlitwa brewiarzowa. Życie wewnętrzne legionistów pogłębiają coroczne rekolekcje. Patronką Legionu jest Maryja Niepokalana. Legioniści są zachęcani do praktykowania „Prawdziwego Nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny” według wskazań św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.
Siłę swą czerpie Legion z zawierzenia Maryi, naśladowania Jej pokory, miłości, a zwłaszcza Jej wiary. Odzwierciedlają to słowa Jana Pawła II, skierowane do legionistów włoskich w 1982 r.: „Zamiarem waszym jest oddawać usługi każdej osobie, która jest obrazem Chrystusa, w duchu i z troskliwością Maryi”. Legioniści szerzą cześć Maryi Niepokalanej, Pośredniczki Wszelkich Łask. W tym celu posługują się m.in. Cudownym Medalikiem Najświętszej Maryi Panny, rozpowszechniając go w różnych środowiskach.
Członkiem Legionu Maryi może być każdy katolik, prowadzący chrześcijańskie życie. Istnieją dwa rodzaje członkostwa LM. Członkowie aktywni służą pomocą kapłanowi w pracy duszpasterskiej, podejmując pracę apostolską, przydzieloną im na cotygodniowych zebraniach. Grupa legionowa członków czynnych (tzw. prezydium) - dorosłych, młodzieży lub dzieci - liczy sobie do 15 osób. Z kolei członkowie pomocniczy wspomagają Legion swą codzienną modlitwą. Uczestniczą w specjalnie dla nich organizowanych comiesięcznych spotkaniach.
Po trzymiesięcznym okresie próby czynni członkowie LM składają uroczyste przyrzeczenie legionowe, kierowane do Ducha Świętego, któremu - za przykładem Maryi - legioniści winni są szczególną uległość i posłuszeństwo. Cześć i miłość do Ducha Świętego jest wyraźnie zaznaczona w modlitwach i symbolach Legionu.
Czynna praca apostolska legionistów polega na docieraniu do coraz szerszych kręgów ludzi, niesieniu im wsparcia duchowego, podtrzymywania i pogłębiania wiary katolickiej.
Przykładów pracy apostolskiej może być wiele. Legioniści głowieńscy odwiedzają mieszkańców parafii i prowadzą z nimi rozmowy na tematy religijne, wyjaśniają wątpliwości i ułatwiają kontakt z kapłanem, proponują wspólną modlitwę. Odwiedzają ludzi samotnych, starszych, chorych. Opiekują się nimi, pomagają przezwyciężać codzienne trudności. Prowadzą bibliotekę parafialną. Czuwają przez całą niedzielę w kościele, tak że świątynia jest otwarta dla wiernych, pragnących spotkać się z Chrystusem także między nabożeństwami. Zdobywają nowych członków dla Legionu Maryi oraz innych grup parafialnych.
Wszystkie zasady i założenia Legionu Maryi podaje Oficjalny Podręcznik Legionu Maryi, który jest przedmiotem uważnych studiów podczas cotygodniowych spotkań. Prezydium głowieńskie posiada już własne, przywiezione z Irlandii Vexillum - proporzec Legionu. Przedstawia ono ideę zdobycia całego świata dla Chrystusa, co jest dziełem Ducha Świętego przez Maryję i Jej dzieci.
Każde prezydium, a więc i to głowieńskie, posiada swoich oficerów. Prezydentem jest siostra Bożena Karcz, wiceprezydentem - Maria Czyżewska, sekretarzem - Bożenna Dałek, a skarbnikiem - Henryka Sadowska.
Jak miałam okazję osobiście się przekonać - spotkania legionistów odbywają się według ściśle określonego przez podręcznik programu, ale prócz modlitwy i żołnierskiej energii przepełniają je także śmiech i ogromna wzajemna życzliwość. Wszystko to zgodnie z duchem Legio Mariae i wskazaniami Franka Duffa, który stwierdził, że jeśli na spotkaniu będzie zbyt smutno i nudno, to znak, że z legionistami źle się dzieje!
Na zakończenie wypada wyrazić radość, iż podejmowane są takie inicjatywy, jak praca Legionu Maryi. Legioniści z Głowna liczą sobie już 13 członków czynnych, ale cały czas są otwarci na nowych. „Dobrze byłoby, gdyby powstawały nowe prezydia. Mogłoby wtedy w naszej diecezji powstać komicjum...” - marzy głośno s. Bożenna Dałek.
Życzymy spełnienia tych marzeń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen błędów, nieścisłości i manipulacji

2025-07-17 20:23

[ TEMATY ]

Watykan

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

nota

Red.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny - pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ - profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Démarche cytuje kilka wypowiedzi jedynie bpa Meringa, po czym stwierdza: „Takie wypowiedzi biskupów, którzy działając jako przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski i tym samym reprezentujący Kościół katolicki […] oczerniają rząd”. Jeśli się pisze: „takie wypowiedzi biskupów”, to wcześniej należałoby zacytować także bpa Długosza. Dużo większym błędem jest zrobienie z obydwu biskupów przedstawicieli KEP. Otóż to nie jest tak, że każdy biskup wypowiadając się publicznie reprezentuje KEP jako całość. KEP ma swoje struktury i procedury, których używa, by wypowiedzieć się oficjalnie jako KEP. Biskupi Mering i Długosz dotknęli bieżących spraw społeczno-politycznych na własną odpowiedzialność, aktualizując w ten sposób Społeczną Naukę Kościoła. Wielu Polaków jest im wdzięcznych za te słowa, choć trzeba przyjąć do wiadomości, że są także tacy, w tym katolicy, którzy mają inne opinie. W każdym razie nie ma to nic wspólnego z „oczernianiem rządu”. To po prostu krytyczne, podjęte w trosce o dobro wspólne, odniesienie się do działań rządu, do czego biskupi mają prawo jako biskupi i jako obywatele Rzeczpospolitej Polskiej.
CZYTAJ DALEJ

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł

2025-07-18 17:59

[ TEMATY ]

ksiądz

zmarły

Kępno

Parafia pw św Marcina w Kępnie

Z wielkim ubolewaniem przekazujemy, że dziś niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł - nasz wikariusz.

Aktualnie nie znamy szczegółów dotyczących pożegnania - będziemy na bieżąco przekazywać informację.
CZYTAJ DALEJ

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12

[ TEMATY ]

Sobór Nicejski

1700. rocznica

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Pierwsze historii zgromadzenie wszystkich biskupów Kościoła, zwołane przez cesarza Konstantyna, trwało od 19 do 25 lipca 325 roku w pałacu cesarskim w Nicei (dzisiejszy Iznik w Turcji). Dokładna liczba jego uczestników nie jest znana, ale historycy na ogół przyjmują, że było ich około 220. Oprócz biskupów, byli wśród nich także przedstawiciele tych biskupów, którzy nie mogli przyjechać osobiście: tzw. chorepiskopi (dosłownie: biskupi wiejscy, reprezentujący biskupa w odległych częściach diecezji - pierwowzór dzisiejszych biskupów pomocniczych), prezbiterzy i diakoni, którzy mieli prawo głosu w imieniu swoich biskupów. Tak było w przypadku biskupa Rzymu - Sylwestra, który nie przybył do Nicei, lecz wysłał w swoim imieniu dwóch prezbiterów: Witona i Wincencjusza. Pracom soboru przewodniczył biskup Hozjusz z Kordoby, w dzisiejszej Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję