Reklama

Włocławek

Wiara źródłem kultury

Kultura chrześcijańska odnosi się przede wszystkim do duchowej sfery życia człowieka, daje odpowiedź na jego potrzeby i pragnienia, przyczynia się do jego rozwoju. Ojciec Święty Jan Paweł II w swoim nauczaniu podkreśla, że „wiara, która nie staje się kulturą, nie jest wiarą w pełni przyjętą, w pełni przemyślaną, przeżytą w całkowitej wierności”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku przygotowuje Dni Kultury Chrześcijańskiej, które odbywać się będą od 22 do 24 kwietnia br. Patronat nad imprezą objęli biskup włocławski Wiesław Mering i prezydent Włocławka Władysław Skrzypek. Spotkania odbywać się będą w gmachu Szkoły Długosza i w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku.
22 kwietnia młodzież licealna zaprezentuje montaż poetycko-muzyczny „Noli me tangere”, po czym wykład nt. poezji ks. Jana Pasierba wygłosi prof. Zofia Mocarska-Tyc z Katedry Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu UMK w Toruniu.
Następnego dnia w auli WSD o godz. 11.45 odbędzie się finał Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Twórców „Sacrum w słowie i obrazie. Ekfrazy 2004”, adresowanego do uczniów szkół średnich. Celem konkursu jest wprowadzenie młodych ludzi w świat wyobraźni i refleksji poetyckiej pogłębionej o naukę Kościoła. Kontakt ze sztuką o tematyce religijnej i rozważanie problemów ludzkiej egzystencji z perspektywy chrześcijańskiej, z pewnością wesprze młodzież w poszukiwaniach własnej tożsamości i właściwych relacji międzyludzkich. Organizatorzy są przekonani, że konkurs będzie impulsem do otwarcia się jego uczestników na uniwersalne wartości tkwiące w kulturze chrześcijańskiej i współtworzenia jej. Do konkursu zgłoszono ponad 100 ekfraz, spośród których do finału zostały zakwalifikowane 63 wiersze 21 autorów z całej Polski. Oceną prac zajmują się poloniści i poeci - pracownicy naukowi z Włocławka i Torunia.
Po wystąpieniach laureatów odbędzie się koncert chrześcijańskiego barda - Tomasza Żółtko z Krakowa. Jego piosenki zmuszają do refleksji, spojrzenia na siebie i otaczającą nas rzeczywistość. Autor nie stroni od autoironii i dowcipu, z jego tekstami doskonale współgra aranżacja muzyczna.
Natomiast 24 kwietnia o godz. 10. 00 w sali Teatru Impresaryjnego wystąpi Piotr Pawlicki z zespołem. Teksty, które pisze artysta są pełne „nieba, błękitu, przestrzeni”... Autor mówi o swoich utworach, że „wypełniają się poprzez wędrowanie, wrażliwość, szczerość, Tajemnicę i Prawdę”.
Dni Kultury Chrześcijańskiej uświetni występ zespołu „Ruah”. Od powstania ich pierwszej płyty Dzień i noc minęło już sporo czasu - zespół nieustannie dojrzewa. Dzięki wielu próbom, głównie Igora Kwiatkowskiego i Damiana Rypińskiego, powstają nowe utwory. Opowiadają one o prawdziwej miłości, o dobru, ale ze świadomością, że wszystko to pochodzi od Boga.
W takiej właśnie poetycko-muzycznej atmosferze, na kontemplacji Boga i świata, upłyną kwietniowe Dni Kultury Chrześcijańskiej, na które serdecznie zapraszamy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Leon XIV bije rekordy popularności w mediach społecznościowych!

2025-07-12 12:44

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Papież Leon XIV

Red

Oficjalny profil papieski @Pontifex na platformie X (dawny Twitter) ma ponad 53 miliony followersów, natomiast @Pontifex – Pope Leo XIV na Instagramie - 14 milionów. Te dane zaskakują i wskazują, że wybór kardynała Prevosta na papieża stał się także wydarzeniem komunikacyjnym.

Pierwszy post w social mediach Leon XIV zamieścił już w piątym dniu pontyfikatu. Było to przesłanie pokoju: „Niech pokój będzie z wami wszystkimi!”, wypowiedziane z Loggii Błogosławieństw Bazyliki św. Piotra tuż po wyborze. Od tej pory papieskie wpisy (na X) opatrzone zdjęciami lub filmikami (na Instagramie) pojawiają się codziennie, niekiedy po kilka jednego dnia. Wprawdzie obecność Stolicy Apostolskiej na platformach takich jak X (dawniej Twitter) oraz Instagram była zapoczątkowana za pontyfikatu Benedykta XVI, a później kontynuowana przez papieża Franciszka, to jednak Leon XIV zdobył – zaledwie po dwóch miesiącach pontyfikatu! - rekordową, większą niż jego poprzednicy, liczbę obserwujących: na Instagramie jest to 12,6 mln, a na platformie X ponad 53 mln.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: z Michniowem miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

2025-07-12 15:12

[ TEMATY ]

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Andrzej Duda

pl.wikipedia.org

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie. Dodał, że pamięć o ofiarach zbrodni to ważny element tożsamości całego narodu.

Jak wskazał prezydent w liście, Michniów chlubił się wielopokoleniową tradycją udziału w walkach o niepodległą Polskę. „Wielu mieszkańców służyło w Wojsku Polskim podczas wojny obronnej 1939 roku. Wieś pomagała też oddziałowi partyzanckiemu Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Jana Piwnika ps. Ponury” - napisał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję