Reklama

Niedziela Wrocławska

Kard. Duka podarował relikwie św. Wacława

Prymas Czech, kard. Dominik Duka, podarował wrocławskiemu kościołowi pw. świętych Stanisława, Wacława i Doroty relikwie czeskiego władcy i męczennika. 22 marca, razem z abp. Józefem Kupnym, dokonał uroczystej instalacji relikwii.

[ TEMATY ]

relikwie

Wrocław

abp Józef Kupny

kard. Dominik Duka

Tomasz Lewandowski

– Wrocław nigdy nie wstydził się czeskich korzeni. To od sąsiadów, Czechów, otrzymaliśmy wiarę w Chrystusa – mówił witając ks. Andrzej Brodawka, proboszcz parafii. I przypomniał, że kościół świętych Stanisława, Wacława i Doroty został ufundowany przez króla czeskiego Karola IV po tym, jak podpisał traktat pokojowy z polskim królem Kazimierzem Wielkim. – Troje patronów to święci czczeni zwłaszcza przez Polaków, Czechów i Niemców. A nasza świątynia nazywana jest kościołem trzech narodów – podkreślał.

W Eucharystii, sprawowanej o spokój duszy Karola IV, fundatora świątyni, wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i miejskich, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, a także m.in. ambasador Peru. Kościół wypełnili uczniowie Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek i młodzież IX LO, w którym uczy się języka i kultury czeskiej.

Kard. Duka przywołał w homilii postać św. Wacława, związanego z początkami chrystianizacji Czech, ukazał inspirujący ideał władcy. Mówił także o szacunku dla prawdziwej demokracji zauważając, że nie była nią demokracja socjalistyczna i nie jest nią demokracja liberalna. Zwrócił uwagę na niepokojące zjawiska kulturowe niszczące chrześcijańskie wartości, w które wpisuje się choćby spektakl „Klątwa”. – Obyśmy nie byli niewolnikami bez tożsamości – przestrzegał, wskazując, że Europejczycy sami odcinają się od swoich chrześcijańskich korzeni.

– W tej świątyni znajdowały się relikwie św. Stanisława i św. Doroty, natomiast nie było dotąd relikwii św. Wacława, trzeciego patrona. Bardzo cieszymy się, że kardynał obdarował nas nimi. Relikwie mają swoje znaczenie przede wszystkim religijne, ale zawsze przynosiły kościołowi, w którym się znajdowały, także pewien prestiż – mówi abp Józef Kupny. I podkreślał, że Kościół Polski I Czeski są sobie bardzo bliskie.

Tomasz Lewandowski

2017-03-22 17:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: parafia ma pokazywać Jezusa

[ TEMATY ]

parafia

abp Józef Kupny

Paweł Siciński

„Czy szukającym Jezusa mamy odwagę powiedzieć: "Chodź i zobacz", przyprowadzając ich do naszej wspólnoty parafialnej?” – napisał dziś na portalu społecznościowym Twitter metropolita wrocławski. Jak tłumaczy w rozmowie z KAI, inspiracją dla tak postawionego pytania była dzisiejsza Ewangelia i słowa papieża Franciszka, wypowiedziane podczas spotkania z polskimi biskupami.

Ojciec święty podkreślił wówczas, że parafia jest ciągle aktualna i to ona przede wszystkim ma być domem ludu Bożego. - Papież wskazywał, że odnowa parafii jest jedną z rzeczy, którą biskupi powinni zawsze mieć na oku, dodając, że to właśnie struktura parafialna powinna funkcjonować jako miejsce kreatywności – tłumaczy abp Kupny. Zwraca przy tym uwagę, że Franciszek odwoływał się często do takich określeń, jak „parafia wychodząca” czy „parafia otwarta”, sugerując, iż jej członkowie nie powinni zamykać się nigdy we własnym gronie.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie, aby podziękować Bogu za to, że żyję

2022-08-08 15:29

[ TEMATY ]

Medjugorie

wypadek w Chorwacji

Adobe Stock

- Będę chciał wybrać się kiedyś do Medjugorie, aby podziękować Bogu za cudowne ocalenie – powiedział Roman Wileński, który uczestniczył w tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. Obecnie przebywa w szpitalu w Zagrzebiu z ranami głowy i nogi. Do Polski ma wrócić w środę. Mężczyzna jest mieszkańcem podradomskiej miejscowości Kolonia Lesiów.

Roman Wileński przyznał, że poradził sobie traumą po wypadku, bowiem przez wiele pracował w komisji badania wypadków. Obecnie pracuje w jednej ze spółek kolejowych. Był jednym z pielgrzymów udających się do Medjugorie. Obecnie przebywa w szpitalu w Zagrzebiu ogólnymi ranami głowy i nogi.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz w Kijowie: Papież sercem jest na Ukrainie

2022-08-10 17:26

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Nie możemy pozwolić, by zniknęło zainteresowanie mediów i świata wojną na Ukrainie, tak jak to się stało w przypadku konfliktu w Syrii. Wskazuje na to nuncjusz apostolski w Kijowie podkreślając, że sytuacja jest dramatyczna, a cierpienie ludzi wręcz niewyobrażalne. W obliczu ogromnych potrzeb napływająca pomoc humanitarna jest niewystarczająca.

Abp Visvaldas Kulbokas, który trwa na swej placówce w Kijowie od chwili wybuchu wojny zauważa, że trudna sytuacja popycha ku bardziej intensywnemu życiu duchowemu. „Każdego dnia budząc się dziękujemy Bogu za kolejny dzień. Wobec bestialskich ataków na karetki pogotowia, przedszkola i szpitale modlimy się, by nie stać się takimi, jak agresor. Walczymy o to, by nasze serca nie były pełne nienawiści, ale odwagi, nadziei i ufności w Panu” – powiedział Radiu Watykańskiemu papieski przedstawiciel na Ukrainie. Dziękuje też Ojcu Świętemu za pobłogosławienie koron dla ikony Matki Bożej w katedrze w Odessie. Koronacja obędzie się w uroczystość Wniebowzięcia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję