Skandynawska Konferencja Biskupów: konsternacja i ból po zamachu w Sztokholmie
Katolicka Konferencja Biskupów Skandynawii z konsternacją i przerażeniem przyjęła wiadomość o wczorajszym zamachu w Sztokholmie. "W tych chwilach żałoby i niepewności wyrażamy współczucie wszystkim, którzy stracili swoich bliskich oraz poszkodowanym i całemu narodowi” - oświadczył przewodniczący episkopatu Skandynawii, bp Czesław Kozon. – W tej trudnej sytuacji czujemy się głęboko związani z naszymi braćmi i siostrami w Szwecji i towarzyszymy im swoją modlitwą - dodał biskup Kopenhagi.
Wczoraj w godzinach popołudniowych ciężarówka wjechała w tłum ludzi na ruchliwej ulicy w centrum Sztokholmu i uderzyła w wejście do domu towarowego, zabijając 4 osoby oraz raniąc 15, w tym 9 poważnie. Premier rządu Szwecji, Stefan Löfven, oświadczył, że wszystko wskazuje na akt terrorystyczny. Wiadomo już, że policja zatrzymała dwóch mężczyzn powiązanych z atakiem w centrum Sztokholmu. Jeden z nich jest podejrzany o to, że kierował ciężarówką, która wjechała w tłum i uderzyła w dom handlowy - podała w sobotę policja.
Skandynawska Konferencja Biskupów, skupiająca biskupów katolickich z Oslo, Trondheim, Tromsö, Kopenhagi, Helsinek, Sztokholmu i Reykjaviku oraz kilku emerytowanych biskupów z Norwegii, kończy 8 kwietnia swoje zebranie wiosenne w Hamburgu w Niemczech.
Przewodniczącym Skandynawskiej Konferencji Biskupiej jest od 2015 roku Czesław Kozon, od 20 lat biskup Kopenhagi, a sekretarzem generalnym - niemiecka zakonnica Anna Mirijam Kaschner. Oficjalnym językiem Konferencji jest niemiecki. Biskupi wiele swoich konferencji odbywają w krajach niemieckojęzycznych.
Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO - poinformował w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Wnioski przekazali na jego ręce ambasadorzy obu krajów w głównej siedzibie NATO w Brukseli.
Agencje komentują, że decyzja o dołączeniu do NATO tych dwóch północnoeuropejskich krajów jest związana z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.
Zamykając obrady watykańskiego Międzynarodowego Szczytu Praw Dziecka, Papież Franciszek poinformował, że planuje przygotowanie adhortacji poświęconej dzieciom.
Ojciec Święty, który rano rozpoczął swoim przemówieniem obrady Międzynarodowego Szczytu Praw Dziecka, z udziałem 50 liderów politycznych i społecznych z całego świata, spotkał się z uczestnikami także na zakończenie obrad, aby podziękować im za zaangażowanie i zachęcić do dalszych działań, dla których watykańskie spotkanie będzie dodatkowym bodźcem.
9-letni Roman Oleksiw został ranny w ataku rakietowym w Winnicy w lipcu 2022 roku. Doznał oparzeń czwartego stopnia na 45 proc. powierzchni ciała. Chłopiec spotkał się z papieżem w 2023 r. podczas audiencji generalnej, a dziś powrócił do Watykanu wraz z przedstawicielami „Alliance Unbroken Kids”, sojuszu organizacji pomocowych utworzonego na Międzynarodowym Szczycie Praw Dziecka, którego celem jest realizacja inicjatyw wspierających osoby dotknięte wojnami.
Oparzenia spowodowane przez rosyjski pocisk na 45 proc. ciała małego Romana Oleksiwa nie są już źródłem bólu ani wstydu. Nosi je z dumą, ale robił to już wtedy, gdy został zmuszony do noszenia maski, rękawic i kombinezonu ochronnego, które nadały mu wygląd niemal superbohatera. Z drugiej strony, trochę superbohaterem jest to dziecko, które w wieku 7 lat przeżyło śmiertelny atak z 14 lipca 2022 r. na ukraińskie centrum Winnicy pociskami manewrującymi „Kalibr” - który zabił 28 osób i ranił ponad dwieście. Wśród nich był Roman i jego matka, która zmarła później. On natomiast doznał poparzeń czwartego stopnia.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.