Reklama

Słubice

Jak być chrześcijaninem?

5 czerwca w Collegium Polonicum w Słubicach odbyło się polsko-niemieckie sympozjum pt. „Być chrześcijaninem w jednoczącej się Europie”. Jego organizatorami było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Lubuskie, Diecezjalna Rada Katolików Świeckich w Arcybiskupstwie Berlina oraz Duszpasterstwo Akademickie ze Słubic.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obrady rozpoczęli dr Peter Czarnikau z Berlina oraz Karol Irmler z Zielonej Góry, pokrótce przedstawiając dotychczasową współpracę między „Civitas Christiana” a Diecezjalną Radą Katolików Świeckich Arcybiskupstwa Berlina. Konferencji towarzyszyły słowa Jana Pawła II z adhortacji Ecclesia in Europa: „Umacnianie jedności w łonie kontynentu europejskiego pobudza chrześcijan do współpracy w procesie integracji i pojednania poprzez dialog teologiczny, duchowy, etyczny i społeczny”.
Prezydent Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich prof. dr Hans Joachim Meyer wskazał na to, jak być chrześcijaninem w jednoczącej się Europie, akcentując wielką rolę rodziny i małżeństwa w kształtowaniu odpowiedzialnych postaw społecznych. Nad tym samym problemem zastanawiał się prof. Wojciech Łączkowski z KUL-u. Jako prawnik podkreślił on, że istotą i sensem życia publicznego jest prawda o człowieku, a prawo stanowione przez państwo nie może naruszać prawa naturalnego i samo powinno przeciwdziałać patologiom wywodzącym się z relatywizmu.
W drugiej części obrad odbyły się dyskusje w grupach tematycznych. Dr P. Czarnikau poprowadził panel pt. Chrześcijanie a polityka w Unii Europejskiej, redaktor naczelny „Znaków Nowych Czasów” Michał Drozdek panel pt. Kultura i media, a ks. dr Grzegorz Chojnacki (DA Słubice) panel na temat etyki.
Słubickie sympozjum nawiązywało swoim tematem do V Zjazdu Gnieźnieńskiego, w ramach którego zastanawiano się, jak być chrześcijaninem w jednoczącej się Europie, jaką inspirację mają jej do zaoferowania Kościoły oraz jaki jest wkład Kościoła w proces europejskiej integracji. Piotr Libera, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, wyraził nadzieję, że Zjazd stanie się inspiracją dla szerokich rzesz polskiego laikatu, pasywnego i mało wrażliwego na apele Ojca Świętego, o twórczą obecność chrześcijan w przestrzeni europejskiej. Czego realizacją niewątpliwie było słubickie sympozjum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. R. Kurowski: co oznaczałby wybór papieża z Azji dla tutejszych chrześcijan?

2025-05-06 10:17

[ TEMATY ]

azja

chrześcijanie

wybór papieża

PAP/EPA

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

„Wybór papieża z Azji dałby potężny zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie” - powiedział ks. Remigiusz Kurowski. Pallotyn, filozof i poeta od 2012 r. prowadzący duszpasterstwo wspólnoty francuskiej w Hongkongu w rozmowie z KAI podkreślił, że papież przede wszystkim powinien być gwarantem jedności Kościoła: "Tak jak Pan Jezus mówił do Piotra i apostołów, aby byli jednością i nią promieniowali. Musi być papieżem, który będzie jednoczył. Nie ważne, czy będzie to Azjata. Afrykańczyk, Europejczyk, czy Amerykanin".

Ks. Kurowski pytany, czy widzi kardynała z Azji na papieskiej stolicy powiedział: „Wybór papieża z Azji dałby zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie. Każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony mogłoby to przyczynić się do rozwoju duchowości, praktyk religijnych, pielgrzymek, pogłębienia życia chrześcijańskiego oraz rozwoju charytatywnej działalności Kościoła. Na pewno papież z Azji przyczyniłby się to wzrostu powołań kapłańskich. Bez wątpienia wpłynęłoby to też na poprawę sytuacji finansowej azjatyckiego Kościoła. Ale z drugiej strony mogłoby to wywołać również efekt negatywny w formie jakiejś podejrzliwości i niechęci wśród niektórych państw azjatyckich, że Kościół mógłby się stać zbyt silny i tym samym zagrażać ich interesom.
CZYTAJ DALEJ

Poziom cholesterolu w tzw. bilansie 6-latka - rozporządzenie weszło w życie

2025-05-05 07:18

[ TEMATY ]

zdrowie

Adobe Stock

Dzieci w ramach tzw. bilansu sześciolatka będą miały wykonywany lipidogram. W poniedziałek weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia, które wprowadza zmiany.

Do bilansu wykonywanego na etapie przygotowania przedszkolnego dodano badanie przesiewowe w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej. To badania cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL, cholesterolu LDL, triglicerydów, cholesterolu nie-HDL. Obecnie tzw. bilans sześciolatka zakłada m.in. ocenę rozwoju fizycznego, psychomotorycznego, mowy, wykrywanie skrzywień kręgosłupa, zniekształceń nóg, zeza, badania specjalistyczne i diagnostyczne w razie potrzeby.
CZYTAJ DALEJ

Bundestag wybrał w drugim podejściu Friedricha Merza na kanclerza

2025-05-06 16:49

[ TEMATY ]

Niemcy

PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Niemiecki parlament wybrał we wtorek w drugim podejściu chadeka Friedricha Merza na kanclerza. Kandydata trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD w tajnym głosowaniu poparło 325 posłów – poinformowała przewodnicząca Bundestagu Julia Kloeckner. Wymagana większość absolutna wynosi 316 głosów.

Przeciwko głosowało 289 parlamentarzystów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję