Reklama

40 lat za ołtarzem Chrystusa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Spotykają się regularnie co roku. Czekają na ten dzień z utęsknieniem. Upominają się nawzajem, aby każdy z nich przyjechał. „Potrzeba jest, aby był taki ktoś, kto będzie nas zwoływał, upominał, organizował. Na naszym kursie jest to ks. prof. Józef Marceli Dołęga” - powiedział abp Józef Michalik. Wyświęceni w 1964 r., w tym roku obchodzili swoje 40-lecie kapłaństwa. Do Szepietowa zaprosił ich ks. kan. Józef Żyłowski.
Jak zwykle, przy takich spotkaniach jest o czym rozmawiać. Bo i sprawy duszpasterskie, i zdrowotne, i te, które można by nazwać „kapłańskimi newsami”. Jubileusz kapłański stał się okazją do podsumowania pewnego okresu życia. Uroczystości rozpoczęła Eucharystia w kościele parafialnym w Szepietowie. Przewodniczył jej abp Józef Michalik. Obecni byli biskupi: Stanisław Stefanek i Tadeusz Zawistowski. W homilii skierowanej do zgromadzonych Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski powiedział: „Przybywamy tu, aby zastanowić się nad naszym kapłaństwem, podziękować za nie Bogu i zapytać, jak to się stało, że Pan Bóg wybrał nas do swojej służby? Przecież byli lepsi, zdolniejsi, nawet gorliwsi”. O ks. kan. Józefie Żyłowskim i jego pracy mówił: „Ksiądz proboszcz i dziekan ma szczególne zasługi. To on przecież stworzył struktury tej parafii, potrafił zapalić wiernych do budowania kościoła, plebanii, cmentarza i całego otoczenia. Zrobił bardzo wiele. Ma zresztą duże zdolności organizacyjne, a przy tym ma taki sposób bycia, że umie rozmawiać z wszystkimi życzliwie i twórczo”. Ksiądz Arcybiskup w słowie skierowanym do swoich konfratrów wyznał: „Kapłan nigdy się nie zużywa i w tym sensie nigdy nie jest na emeryturze, on tylko zmienia miejsce i sposób swej służby Bogu i ludziom”.
Dowody wdzięczności i uznania złożyli ks. kan. Józefowi poszczególne delegacje z parafii Szepietowo, dziękując za serce, które włożył w tworzenie i funkcjonowanie tej parafii.
W drugi dzień uroczystości Jubilaci odprawili Mszę św. dziękczynną w łomżyńskiej katedrze, miejscu, gdzie 40 lat temu przyjęli święcenia kapłańskie.
W 1958 r. rozpoczynali formację w seminarium. Było ich wtedy 24. 23 maja 1964 r. święcenia kapłańskie otrzymało 16, dwóch z nich odeszło już do Pana: bp. Edward Samsel oraz ks. Tomasz Dąbrowski.
O kapłańskim sercu ks. Jan Twardowski napisał:

Najpierw zielone malutkie
tyle się wciąż spodziewa
potem miłuje i krwawi
wreszcie samotnie dojrzewa
i olbrzymieje cichutkie
i Boga innym otwiera
aż znowu - w sobie malutkie
we Mszy dziękczynnej umiera.

Wszystkim Jubilatom składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za kapłański trud, który kształtował niejedno nasze sumienie.

Z okazji Jubileuszu - staraniem ks. prof. Józefa M. Dołęgi, pod redakcją ks. dr. Jarosława Sokołowskiego - ukazała się 200-stronicowa publikacja pt. 40 lat pracy w kapłaństwie, prezentująca biogramy, wspomnienia oraz teksty okolicznościowe Jubilatów. Książka ta zawiera wiele kolorowych fotografii ukazujących pracę i dorobek kapłański, a także jest dokumentacją z poprzednich spotkań kursowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany proboszczowskie w Archidiecezji Warszawskiej

2025-06-06 12:03

[ TEMATY ]

zmiany

Abp Adrian Galbas

Arch. Warszawska

Abp Adrian Galbas w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich wręczył dekrety nowym proboszczom i administratorom parafii, którzy zastąpią kapłanów odchodzących na emeryturę. Księża obejmujący parafię po raz pierwszy rozpoczną posługę jako administratorzy – przez rok, z pełnią uprawnień przysługujących proboszczowi.

Ks. kanonik Henryk Adamczuk – dotychczasowy proboszcz parafii Świętej Rodziny w Kamionce, w dekanacie piaseczyńskim, przechodzi na emeryturę.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne księży proboszczów diecezji sosnowieckiej

2025-06-06 20:29

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Czerwiec to już tradycyjnie czas zmian personalnych w Diecezji Sosnowieckiej. 6 czerwca bp Artur Ważny zaprosił do Domu SZILO w Czeladzi księży, którym wręczył dekrety na administratorów i proboszczów. Kilku księży przeszło też na emeryturę lub urlopy zdrowotne.

Spotkanie rozpoczęło się w kaplicy wspólną modlitwą brewiarzową. Po niej bp Artur skierował krótkie słowo pasterskiego pouczenia. Nawiązywał w nim do odczytywanej dziś Ewangelii, w której Pan Jezus trzykrotnie pyta św. Piotra „Czy kochasz mnie?”.
CZYTAJ DALEJ

Pozwól Duchowi Świętemu dotknąć twego serca

2025-06-08 19:42

Elżbieta Wroczyńska

W parafii pw. Ducha Świętego Sumie odpustowej przewodniczył ks. Jacek Froniewski, wikariusz generalny

W parafii pw. Ducha Świętego Sumie odpustowej przewodniczył ks. Jacek Froniewski, wikariusz generalny

Parafia pw. Ducha Świętego obchodzi dzisiaj swoje patronalne święto. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Jacek Froniewski, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej.

– Z wielkim wzruszeniem staję przed wami, bo jak niektórzy pamiętają, siedem lat temu przez cztery miesiące administrowałem tą parafią. I tutaj kawałek mojego serca został – mówił ks. Froniewski i wyraził wdzięczność proboszczowi ks. Andrzejowi Nicałkowi za zaproszenie na uroczystość odpustową.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję