Reklama

Polska

Toruń: sympozjum o sektach i nowych ruchach religijnych

[ TEMATY ]

młodzi

wspólnota

Łagiewniki

Faustyna

sekty

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Dzieci i młodzież jako ofiary sekt?” - to temat ogólnopolskiego sympozjum poświęconego sektom i nowym ruchom religijnym. Odbyło się ono 15 listopada w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Uczestnicy zastanawiali się nad zagrożeniami psychiczno – duchowymi oraz możliwościami przeciwdziałania sektom w aspekcie praktycznym, prawnym, psychologicznym, pedagogicznym, filologicznym i medioznawczym.

Wśród zaproszonych prelegentów byli m.in. pisarka Małgorzata Nawrocka, prof. dr hab. Maciej Szostak (UW), Małgorzata Więczkowska (edukacjamedialna.pl), dr Katarzyna Tempczyk (UKSW), Anna Łobaczewska (RORiJ, FECRIS).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Małgorzata Nawrocka zwróciła w swoim wystąpieniu uwagę na problem samozbawienia, kultu mocy i teorii bezpiecznego kosmosu we współczesnej literaturze. Prelegentka dokonała analizy popularnej serii książek o Harrym Potterze i literatury wampirycznej. Nawiązała do nauczania obecnego papieża Benedykta XVI, który w 2005 r. jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary powiedział: „Harry Potter to książka, która zabija chrześcijaństwo w duszy człowieka zanim się ono narodzi”. Nawrocka zauważyła, że do czasów współczesnych twórcy literatury mieli ambicję, by książka odgrywała rolę pedagogiczną. Wskazywano na wzorce osobowe, autorytety, ponieważ książka była także po to, by wychowywać. Fascynacja okultyzmem i New Age spowodowała, że literatura straciła swój walor pedagogiczny. Cytując o. Aleksandra Posackiego prelegentka podkreśliła, że kiedyś książka wprowadzała czytelnika w człowieczeństwo, a dziś inicjuje go w antyludzkie utopie. „Nie ma wielu prawd. Prawda jest jedna. Oddychanie Prawdą chrześcijańską jest tym, co jest najbardziej korzystne dla zdrowia duchowego człowieka” – zakończyła Nawrocka.

Prof. Maciej Szostak z Uniwersytetu Wrocławskiego zwrócił uwagę na fakt trudności ujęcia w systemie prawnym problemu powstawania nowych ruchów i ich szkodliwego wpływu na dzieci i młodzież. Zauważył, że ważnym elementem walki z psychomanipulacją jest informowanie młodego pokolenia o jej istnieniu i sposobach działania. Nie chodzi o to, by wywoływać lawinę strachu, ale by dzięki świadomości istnienia zagrożeń uchronić przed niebezpieczeństwem.

Reklama

Małgorzata Więczkowska z portalu eduakcjamedialna.pl wskazała na ukryte zagrożenia dla dzieci i młodzieży w przekazach medialnych. Główny problem polega na tym, że media dzisiaj promują popkulturę, zamiast kulturę wysoką. „Media mają bardzo silny wpływ na wychowanie, formację, samowychowanie. Niestety obserwując przekaz medialny zauważamy, że w mediach brakuje programów edukacyjnych” – stwierdzila Więczkowska. Media we współczesnym świecie zamiast informować o zagrożeniach płynących z okultyzmu, czy magii wprowadzają w sposób ukryty w świat ezoteryzmu, erotyzmu, okultyzmu. Ten ukryty zabieg polega na ukazywaniu rytuałów okultystycznych w formie zabawy. Prelegentka w obrazowy sposób przedstawiła sposoby przemycania w bajkach dla dzieci oraz w muzyce tematów satanistycznych i okultystycznych. Takie działanie ma na celu zabijanie wrażliwości na zło. „Na media nie można patrzeć bezkrytycznie. Rodzice muszą interesować się tym, co oglądają dzieci. Tylko w ten sposób można je uchronić przed odwrażliwieniem na zło” – zakończyła prelegentka.

Dr Katarzyna Tempczyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przedstawiła sytuację dzieci w religijnej grupie „Rodzina Miłości”. Sekta ta propaguje kontrowersyjną swobodę seksualną. Działalność tej grupy została w wielu krajach na świecie zakazana i uznana za niebezpieczną, ponieważ promuje kazirodztwo i pedofilię. Sekta uważała za najważniejsze prawo miłości rozumianej jako współżycie seksualne. Członkowie uważają, że prawo miłości nie może być ograniczane wiekiem, a każdy kto odmawia komuś współżycia, gdy ten o to prosi, popełnia zbrodnię przeciwko miłości. Członkowie werbują nowych zwolenników w bardzo niewinny sposób: proponują nauczanie języków obcych i pomoc w walce z narkomanią. Prelegentka przytaczała świadectwa osób, które będąc członkami sekty doświadczyły molestowania seksualnego w dzieciństwie. Wiele z tych osób cierpiało na depresję, miało myśli samobójcze oraz odebrało sobie życie.

Reklama

Przedstawicielka Ruchu Obrony Rodziny i Jednostki oraz Europejskiej Federacji Ośrodków ds. Badania i Informacji o Sektach Anna Łobaczewska zwróciła uwagę na trudne losy młodych ludzi i szkody odniesione przez nich w skutek przynależności do sekt. Uzależnienia od narkotyków, alkoholu i seksu, zrujnowane życie rodzinne, zniszczona psychika, stany depresyjne, wyniszczenie fizyczne, zatrzymanie się w rozwoju intelektualnym, samobójstwa to tylko niektóre szkody, jakie odnoszą młodzi ludzie będący członkami sekt. Na zakończenie sympozjum odbyły się warsztaty prowadzone przez Małgorzatę Więczkowską na temat: „Manga i anime – japońskie komiksy, ubogaceniem czy zagrożeniem dla dzieci i młodzieży” oraz przez dr. Aleksandrę Kuźmę z Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach w Krakowie na temat: „Czy Body Modification może stać się kultem ciała?”

Sympozjum wpisuje się w Rok Praw Dziecka ustanowiony przez Sejmik Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Organizatorzy twierdzą, że trwający Rok Korczakowski stał się okazją, by tegoroczne toruńskie sympozjum skoncentrować wokół problematyki dzieci uwikłanych w sekty oraz inne duchowo – psychiczne niebezpieczeństwa. Rozwojowi dzieci i młodzieży zagrażają dziś, nie tylko przejawy przemocy o charakterze religijno – duchowym, obecne w licznych grupach kolokwialnie zwanych „sektami”, ale także różnorakie formy patologii i destrukcji występujące w nowoczesnych sposobach korzystania z alternatywnych prądów kulturowych o charakterze psychiczno – mistycznym: ezoteryzm, okultyzm, magia, New Age itp.

Organizatorami sympozjum są: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Centrum Badań nad Mniejszościami Religijnymi, Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia, Toruńskie Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych, Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Toruniu.

2012-11-16 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Faustyno Kowalska! Dlaczego stałaś się propagatorką Bożego Miłosierdzia?

Bóg działa w sobie tylko wiadomy sposób, więc bardzo trudno odpowiedzieć mi na to pytanie. Ja Go po prostu bardzo kocham i od kiedy sięgnę pamięcią, to chciałam całkowicie poświęcić Mu swoje życie. Teraz, oglądając Go twarzą w twarz, dziękuję Mu, że tak właśnie się stało. Dodam tylko, iż jestem niewymownie szczęśliwa. Urodziłam się na początku ubiegłego wieku w biednej rodzinie chłopskiej w Głogowcu nieopodal Łodzi. Rodzice dali mi na chrzcie imię Helena. Od najmłodszych lat troszczyłam się o moje młodsze rodzeństwo - byłam trzecim dzieckiem spośród dziesięciorga - niejednokrotnie pracując na utrzymanie i pomagając w ten sposób rodzicom. Dobrze się uczyłam, lecz tak naprawdę nigdy nie zdobyłam żadnego konkretnego wykształcenia. Niemniej jednak nauczyłam się pisać i czytać, co pozwoliło mi później na zredagowanie słynnego dziś Dzienniczka, w którym zawarłam relacje z najbardziej intymnych spotkań z Jezusem. W końcu udało mi się zrealizować moje dziewczęce marzenia, gdyż zostałam przyjęta do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Przyjęłam zakonne imię Faustyna, które pochodzi od łacińskiego słowa faustus („pomyślny”, „szczęśliwy”, „życzliwy”). Z pewnością był to wybór najlepszy z możliwych, ponieważ odzwierciedla w pełni wszystko to, co spotkało mnie ze strony mojego miłosiernego Pana Jezusa Chrystusa. Za Jego sprawą miewałam różnorakie wizje i popadałam w ekstazy, co niekiedy nie było dobrze przyjmowane przez otoczenie. Po prostu odstawałam od innych i dlatego często mnie nie rozumiano. Niemniej, za sprawą mojego spowiednika - ks. Michała Sopoćki - nie przejmowałam się tym dogłębnie i coraz to intensywniej wsłuchiwałam się w głos Pana, który mi się w końcu ukazał w powszechnie znanym dziś obrazie Jezusa Miłosiernego. Zmarłam na gruźlicę na rok przed rozpoczęciem II wojny światowej. Obecnie uważa się mnie za mistyczkę, która skierowała uwagę świata na kult Bożego Miłosierdzia. Stało się tak za sprawą Jana Pawła II, który doprowadził do tego, że zostałam świętą. Pozdrawiam pięknie wszystkich chrześcijan, zachęcając ich do bycia miłosiernymi na wzór naszego niebiańskiego Ojca.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: ogromny napływ wiernych i próśb o akredytacje prasowe

2025-04-23 21:01

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Vatican Media

Blisko 20 tys. wiernych oddało już hołd Papieżowi Franciszkowi, modląc się w Bazylice Watykańskiej przy trumnie z jego ciałem. Z kolei do Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej napłynęło ok. 4 tys. wniosków o akredytację medialną.

Jak poinformowało watykańskie Biuro Prasowe, dziś między godz. 11.00 a 19.30 Bazylikę Watykańską nawiedziło już blisko 20. tys. osób, które pragnęły osobiście pożegnać Ojca Świętego Franciszka, modląc się przy trumnie z jego ciałem, wystawionej u stóp Ołtarza Katedry. Tłumy wciąż czekają w kolejce na Placu Świętego Piotra, w związku z czym rozważane jest przedłużenie godzin otwarcia świątyni, która pierwotnie miała pozostać otwarca do północy. Także ze strony mediów widoczne jest duże zainteresowanie – do tej pory do Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej wpłynęło ok. 4 tys. wniosków o akredytację dziennikarską.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

2025-04-24 08:39

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

commons.wikimedia.org

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny. Pierwsza z nich ukazuje Chrystusa, który udziela apostołom daru Ducha Świętego i wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Mówi im: Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Druga z kolei scena koncentruje się na niedowiarstwie Tomasza, jednego z apostołów.

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję