Reklama

Z życia diecezji

W skrócie za Radiem Plus

Niedziela legnicka 47/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

3 listopada. Miał zaledwie 25 lat, kapłanem był tylko 5 miesięcy. Ks. Krzysztof Kiełbowicz zmarł w piątek podczas operacji wstawiania rozrusznika serca w Zabrzu. Jego pierwszą, a zarazem ostatnią parafią była parafia pw. Świętej Trójcy w Lubaniu. Pogrzeb ks. Krzysztofa Kiełbowicza odbył się w środę 3 listopada w parafii św. Wojciecha w Jeleniej Górze. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak.

4 listopada. Ten scenariusz powtarza się każdego roku. Gdy na dworze robi się zimnej, bezdomni szukają schronienia. Często znajdują je w stołówce charytatywnej Caritas w Legnicy. Przychodzą tam, by nie tylko zjeść talerz gorącej zupy, ale po prostu się ogrzać. Trwa więc gromadzenie zapasów, stołówka przygotowuje się do zimy. Zbierane są produkty potrzebne do ugotowania zupy. To właśnie okres zimowy jest najtrudniejszy dla bezdomnych, biednych i samotnych mieszkańców miasta - mówi ks. Jan Mateusz Gacek. Zimą w stołówce będzie wydawanych ponad pół tysiąca posiłków dziennie - dodaje ks. Gacek. Stołówka charytatywna Caritas w Legnicy potrzebuje przede wszystkim ziemniaków, kaszy, ryżu i warzyw.

4 listopada. Pielgrzymka Zaufania przez Ziemię, organizowana przez wspólnotę braci z Taizé, coraz bliżej. W tym roku młodzież zjedzie się do Lizbony w Portugalii. Do wyjazdu przygotowują się m. in. studenci z DA „Ikona” w Legnicy. W ramach przygotowań uczestniczą w nabożeństwach w duchu Taizé prowadzonych w parafii pw. św. Józefa. W czwartek ze studentami spotkał się brat Marek, który odwiedza w Polsce centra przygotowań. Nie zabrakło więc wspólnego śpiewania kanonów, modlitwy w ciszy i adoracji krzyża. Po tym nabożeństwie Brat Marek odpowiedział na wszystkie pytania studentów.

5 listopada. Wolontariat chorych powstaje w legnickim szpitalu. Już ponad 30 osób bierze udział w specjalnych szkoleniach. Ci, którzy zaliczą je w styczniu, będą pomagać chorym na oddziale opieki paliatywnej. Jak mówi dr Dorota Paluch - wolontariuszem może być każdy, jednak nie każdy ma do tego predyspozycje. Część szkoleń wolontariatu odbywa się w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Klonowej w Legnicy.

5 listopada. Legnickie Duszpasterstwo Akademickie „Ikona” organizuje dla młodzieży kursy pisania ikon. Prowadzi je duszpasterz akademicki ks. Jan Pazgan. Ikonami zajmuje się już od wielu lat. Tajniki tej sztuki zgłębiał m. in. we Włoszech. Podczas warsztatów uczestnicy poznają historię ikonografii i uczą się zasad obowiązujących przy pisaniu ikon. Swoją wiedzę teoretyczną sprawdzają, pisząc własne dzieła. „Główna zasada to ta, że ikon się nie maluje, ale pisze, bowiem ikona ma określoną, napisaną kolorami treść, jej wartością jest duchowość, przesłanie. Nie jest to po prostu obraz” - wyjaśnia ks. Pazgan. Najbardziej ulubioną ikoną ks. Jana jest ikona Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa, z którego pochodzi duszpasterz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Geografia, wiek, zakony: kim są kardynałowie powołani do wyboru nowego papieża?

2025-04-29 14:29

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Od 7 maja 53 kardynałów europejskich, 37 amerykańskich (16 z Ameryki Północnej, 4 z Ameryki Środkowej, 17 z Ameryki Południowej), 23 azjatyckich, 18 afrykańskich i 4 z Oceanii zbierze się na konklawe. Najmłodszym kardynałem jest 45-letni Ukrainiec (ale reprezentujący Australię) Mykoła Byczok, a najstarszym 79-letni Hiszpan Carlos Osoro Sierra. Po raz pierwszy w Kaplicy Sykstyńskiej reprezentowanych będzie 12 narodów z rodzimymi wyborcami, w tym Haiti, Zielony Przylądek, Papua Nowa Gwinea, Szwecja, Luksemburg i Sudan Południowy.

135 elektorów, którzy wezmą udział w konklawe, aby wybrać 267. papieża, pochodzi z 71 różnych krajów na pięciu kontynentach. Swych przedstawicieli ma 17 narodów z Afryki, 15 z Ameryki, 17 z Azji, 18 z Europy i 4 z Oceanii. Rodzimych purpuratów-elektorów ma po raz pierwszy 13 krajów: z Haiti pochodzi kardynał Chibly Langlois, Zielony Przylądek - Arlindo Furtado Gomes, Republika Środkowoafrykańska - Dieudonné Nzapalainga, Papua Nowa Gwinea - John Ribat, Malezja - Sebastian Francis, Szwecja - Anders Arborelius, Luksemburg - Jean-Claude Hollerich, Timor Wschodni - Virgílio do Carmo da Silva, Singapur - William Seng Chye Goh, Paragwaj - Adalberto Martínez Flores, Sudan Południowy - Stephen Ameyu Martin Mulla, Mjanma - Charles Bo i Serbia - Ladislav Nemet. Łącznie w Kaplicy Sykstyńskiej zasiądzie 53 kardynałów z Europy, 37 Amerykanów (16 z Ameryki Północnej, 4 z Ameryki Środkowej, 17 z Ameryki Południowej), 23 z Azji, 18 z Afryki i 4 z Oceanii.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: zmiany w obchodach Jubileuszu

2025-04-28 16:51

[ TEMATY ]

Watykan

jubileusz

zmiany

Jubileusz 2025

Vatican News

Dykasteria ds. Ewangelizacji ogłosiła zmiany w obchodach niektórych spotkań Jubileuszu roku 2025. Dotyczy to Jubileuszu Ludzi Pracy i Jubileuszu Przedsiębiorców. Ma to związek z „okolicznościami chwili” - przygotowaniami do konklawe.

Jubileusz Ludzi Pracy odbędzie się w dniach 1-4 maja, a Jubileusz Przedsiębiorców - 4-5 maja. Ich uczestnicy przejdą jedynie przez Drzwi Święte w bazylice św. Piotra i innych trzech bazylikach papieskich: św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej, gdzie będą mogli pomodlić się przy grobie papieża Franciszka, i św. Pawła za Murami.
CZYTAJ DALEJ

Ogień Miłosierdzia na wrocławskim Rynku

2025-04-29 20:23

Magdalena Lewandowska

Podczas ewangelizacji na Rynku ludzie wspólnie się modlili i uwielbiali Boga.

Podczas ewangelizacji na Rynku ludzie wspólnie się modlili i uwielbiali Boga.

W Niedzielę Miłosierdzia na Wrocławskim Rynku odbył się koncert ewangelizacyjno-uwielbieniowy "Ogień Miłosierdzia".

Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę i uwielbienie poprowadził m.in. karmelita o. Krzysztof Piskorz z Ruchem Światło-Życie i ks. Wojciech Bujak ze Wspólnotą Miłość Pańska z Oleśnicy. Już po raz trzeci koło wrocławskiego ratusza głoszono orędzie Bożego Miłosierdzia. – Miłosierdzie Boże chce się rozlewać na wszystkich ludzi, także tych daleko od Kościoła, stąd taka forma ewangelizacji połączona z modlitwą i uwielbieniem – tłumaczy o. Krzysztof Piskorz, przeor wrocławskiego klasztoru karmelitów i kustosz sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. – Chcemy na Rynku, w sercu Wrocławia, uczcić tajemnice najważniejszą, tajemnicę zmartwychwstania. Chcemy głosić Boże Miłosierdzie, bo do tego posyła nas Chrystus. Nie możemy zamykać się tylko w kościele, bo tak nie staniemy się apostołami. Warto tworzyć Kościół posłany, Kościół misyjny – dodaje karmelita.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję