Reklama

Międzyrzecz

Bóg - Honor - Ojczyzna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Bóg - honor - ojczyzna” - to słowa, które rzadko dziś goszczą na ustach Polaków, szczególnie młodszego pokolenia. Stąd nieprzypadkowo montaż poetycko-muzyczny noszący właśnie taki tytuł zagościł 10 i 12 listopada w murach sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Pretekstem do przypomnienia tych świętych niegdyś wartości stało się Święto Niepodległości.
Uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Międzyrzeczu w formie poetycko-muzycznej przedstawili dzieje Polski, począwszy od czasów zaboru, poprzez powstanie Legionów Polskich i I Brygady, odzyskanie niepodległości, aż po współczesność.
Poezja i muzyka wielkich romantyków - A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C. K. Norwida, F. Chopina - przypomniały uczniom naszej szkoły i dorosłym parafianom nie tylko najważniejsze wydarzenia z życia naszego narodu, ale oddały również uczucia ówczesnych Polaków, dla których brak własnej ojczyzny, prześladowanie młodzieży należącej do tajnych organizacji niepodległościowych i tułaczka były codziennością, której zaakceptować nie mogli. Stąd rodził się bunt przeciwko zaborcom, a także chęć oddania życia w imię wolności.
Widzenie ks. Piotra z III cz. Dziadów Mickiewicza, fragmenty epilogu z Pana Tadeusza, Hymn Słowackiego, Moja piosnka II Norwida - to tylko niektóre tytuły utworów recytowanych podczas montażu. Niezwykle ekspresywne przemówienie późniejszego naczelnika państwa - Józefa Piłsudskiego skierowane do żołnierzy, którzy zostali zaproszeni z pobliskiej jednostki wojskowej, uwiarygodniło historyczne momenty odzyskania niepodległości.
Niezwykłą rolę pełniła w montażu muzyka. Pieśni legionowe i patriotyczne, w tym odśpiewana wspólnie w kościele Rota, uczyniły z nas wspólnotę, której nieobce są pojęcia: Bóg, honor i ojczyzna.
Za umożliwienie wystawienia przedstawienia serdeczne Bóg zapłać kieruję do ks. prob. Andrzeja Delika.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najnowsze, szokujące zeznania ks. Olszewskiego. "Ja i moi rodzice jesteśmy nękani"

2026-02-10 15:49

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Zrzut ekranu TV Republika

"Pierwszy list od najbliższych, który został wysłany dzień po moim aresztowaniu, od moich małych bratanków, otrzymałem po trzech miesiącach. A listy od wiernych, napisane dużo później, otrzymałem o wiele wcześniej, bo już po trzech tygodniach. Od funkcjonariuszy dowiedziałem się, że list od bratanków trzymany był pod nakazem" - mówił dziś przed sądem ks. Michał Olszewski. Informuje o tym TV Republika.

O godz. 10 w Sądzie Okręgowym w Warszawie rozpoczęła się kolejna rozprawa w procesie dot. dotacji z Funduszu Sprawiedliwości przyznanych Fundacji Profeto. Proces ten od początku budzi skrajne emocje, a jak przypominamy, oskarżonymi są m.in. ks. Michał Olszewski oraz dwie urzędniczki ministerstwa sprawiedliwości - p. Urszula i p. Karolina.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV modlił się z chorymi przy grocie Matki Bożej z Lourdes

2026-02-11 18:26

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

modlił się

Matka Boże z Lourdes

PAP

Papież modlił się z chorymi przy grocie Matki Bożej z Lourdes

Papież modlił się z chorymi przy grocie Matki Bożej z Lourdes

Papież modlił się z chorymi przy grocie Matki Bożej z Lourdes w Ogrodach Watykańskich. „To bardzo piękny dzień, który przypomina nam o bliskości Maryi, naszej Matki, która zawsze nam towarzyszy i wiele nas uczy: co oznacza cierpienie, miłość, złożenie swego życia w ręce Pana” - powiedział Leon XIV. Dziś w rocznicę objawień w Lourdes Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorego.

Papieżowi towarzyszyli w modlitwie chorzy oraz przedstawiciele służb medycznych. "Dzisiaj, w tym dniu [poświęconym] chorym, chcemy modlić się wspólnie z wszystkimi cierpiącymi na świecie. Modlimy się za was. Szczerze dziękuję wam za to, że podjęliście wysiłek, aby przybyć i towarzyszyć nam w tej modlitwie, tutaj, przed naszą Matką, Maryją, w dniu jej liturgicznego święta, Matki Bożej z Lourdes" - powiedział Leon XIV. Modlił się też o błogosławieństwo dla wszystkich chorych, a także dla wszystkich, którzy na różne sposóby służą chorym i okazują im bliskość, zwlaszcza w najtrudniejszych chwilach życia.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: 55.rocznica strajku włókniarek łódzkich

2026-02-12 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Uroczystości upamiętniające 55 lecie strajku łódzkich włókniarek

Uroczystości upamiętniające 55 lecie strajku łódzkich włókniarek

Byłe włókniarki, przedstawiciele władz rządowych i miejskich, oraz łodzianie uczestniczyli w obchodach 55. rocznicy strajku łódzkich włókniarek.

Pod pamiątkową tablicą na Rynku Włókniarek Łódzkich w C.H Manufaktura punktualnie w południe Stowarzyszenie „Ludzie Fabryki”, Muzeum Fabryki oraz Manufaktura zorganizowały doroczne obchody upamiętniające strajk z 1971 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję