Jak mówić i pisać o Janie Pawle II? Jak wygląda percepcja nauczania polskiego Papieża w społeczeństwie? Czy Jan Paweł II jest wciąż osobą medialną? - na te i inne pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty, która odbyła się 14 grudnia w Krakowie-Łagiewnikach w auli bł. Jana Pawła II przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w ramach II Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II.
Debatę poprowadził Tomasz Królak, zastępca redaktora naczelnego Katolickiej Agencji Informacyjnej. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele kilkunastu ogólnopolskich instytucji promujących nauczanie papieża Jana Pawła II, artyści, ludzie nauki i dziennikarze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tomasz Królak, wprowadzając do dyskusji, zauważył, że „konieczne jest przełożenie nauczania papieża na literaturę, sztukę”. - Brakuje nam wciąż solidnych powieści religijnych nawiązujących do osoby, życia i nauczania Jana Pawła II - mówił Królak. - Przy całej mnogości inicjatyw papieskich brak jest wyjścia poza krąg ludzi wierzących - kontynuował.
Reklama
Zastępca redaktora naczelnego KAI pytał również o percepcję nauczania Jana Pawła II w środowisku akademickim. - Teologia ciała obecna w nauczaniu Jana Pawła II wciąż w Polsce leży odłogiem - zauważył Tomasz Królak. Dziennikarz zaznaczył również, że można zaobserwować proces „dewojtylizacji Kościoła w Polsce”. - Czy Jan Paweł II pozostaje wciąż postacią medialną- pytał Tomasz Królak uczestników debaty.
- Bardzo trudno jest z różnymi inicjatywami papieskimi przebić się do głównego nurtu medialnego - mówił Piotr Legutko, kierownik krakowskiego oddziału „Gościa Niedzielnego”. - Doskonale komunikujemy się między sobą, we własnym gronie. Jednak to nie jest powodem do zadowolenia. W Polsce funkcjonuje pewnego rodzaju pęknięcie kulturowe i ciężko jest się przebić do pierwszego obiegu - mówił Legutko.
Z kolei dziennikarka Grażyna Starzak podkreśliła, że „bardzo ważne jest pokazywanie inicjatyw, które nie mogą przebić się w głównym obiegu mediów”. - Jeśli chodzi o Jana Pawła Ii to w różnych środowiskach dzieją się wspaniałe rzeczy, które powinniśmy w mediach pokazywać - mówił Starzak.
Również ks. Robert Skrzypczak zauważył, że „istnieje pewne zmęczenie ciągłym pokazywaniem Jana Pawła II wśród odbiorców mediów”. - Należy pokazywać nie tylko osobę Jana Pawła II, ale ważne tematy wypływającego z jego nauczania - mówił ks. Skrzypczak.
„Jan Paweł II jest doskonałym „kluczem hermeneutycznym” do zrozumienia Soboru Watykańskiego II i Kościoła” - kontynuował ks. Skrzypczak. Dodał, że Jan Paweł II „może nam pomóc w zrozumieniu i przezwyciężeniu wirusa ateistycznego humanizmu, który jest niewątpliwie obecny w naszej rzeczywistości”.
Reklama
Natomiast o. Jarosław Kupczak OP podkreślił, że w świecie akademickim „pisanie o Janie Pawle II spotyka się z rezerwą i nieufnością”. - Tymczasem konieczne jest przetłumaczenie wysokiej teologii na język konkretu - dodał panelista.
O. Kupczak, mówiąc o tematach Jana Pawła II, które nadal są mało popularne, wskazał na ducha Asyżu, czyli debatę z religiami, patriotyzm i teologię ciała. - Bardzo ważne jest rozumienie Kościoła u Jana Pawła II i ideał patriotyzmu - mówił o. Kupczak.
Ponadto Aleksandra Zapotoczny podkreśliła, że Jan Paweł II wciąż jest tematem medialnym, ale często ludzie mają niewielką wiedzę na temat jego nauczania. Zdaniem dziennikarki „źródłem wiedzy o papieżu są filmy, albumy i publikacje książkowe, albumy”.
Paneliści podkreślali, że wiele wspaniałych tematów z nauczania Jana Pawła II „dzisiaj, zwłaszcza wobec młodego pokolenia wymaga atrakcyjnego przekazu”. Dla s. Anny Bałchan to, co najważniejsze wypływa z życia i nauczania Jana Pawła II, „to pójście do drugiego człowieka”. - Jan Paweł II głosił Ewangelię miłości. Jeśli jesteśmy ludźmi wiary, to czego się boimy. Zawalczmy o pewne rzeczy w społeczeństwie - zaapelowała s. Bałchan.
Ks. Rafał Sztejka, szef Redakcji Programów Katolickich TVP, przytaczając dane o milionowej oglądalności programów związanych z papieżem podkreślił, że „Jan Paweł II jest medialny i będzie”. Cytując słowa listu Jana Pawła II do artystów, że „Dobra Nowina ma być przekazywana w sposób pociągający”, ks. Sztejka zwrócił uwagę, że „także Jan Paweł II powinien być pokazywany w sposób pociągający”.
Reklama
Uczestniczący w debacie ks. prał. Paweł Ptasznik z watykańskiego Sekretariatu Stanu powiedział, że „powinno się mówić nie tylko o Janie Pawle II, ale o tym, co mówił Jan Paweł II”. Zdaniem ks. Ptasznika, konieczne jest wciąż podjęcie tematów wypływających z nauczania polskiego Papieża, takich jak prawa narodów, jedność Europy, jej duchowe korzenie, patriotyzm Jana Pawła II, jednoczenie kultur. - Bardzo ważna jest inwestycja środków i sił w człowieka - podkreślił ks. Ptasznik.
Z kolei Grzegorz Polak z KAI podkreślił, jak bardzo ważne jest „pokazanie stylu duszpasterskiego Jana Pawła II”. Dziennikarz KAI ubolewał, że „Jan Paweł II znika z kaznodziejstwa” . Grzegorz Polak postulował również zwrócenie większej uwagi na nauczanie społeczne Jana Pawła II. - Jakże wymowna jest dzisiaj idea „wyobraźni miłosierdzia”.
Uczestnicy debaty mogli się również zapoznać z działalnością różnych instytucji propagujących nauczanie Jana Pawła II, jego dzieło i życie. Zaprezentowane zostały różne inicjatywy promujące nauczanie papieskie, m.in. Dzieło Nowego Tysiąclecia, Szlaki Papieskie, Centrum Myśli Jana Pawła II. O działalności Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie mówił ks. Mariusz Frukacz, zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
Forum inicjatyw poświęconych Janowi Pawłowi II jest dziełem Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, a honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął kard. Stanisław Dziwisz.