Reklama

50 lat kapłaństwa ks. kan. Zenona Chrzanowskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kocham Jezusa i Maryję!
Służę Bogu i ludziom!
Proszę o modlitwę!

23 stycznia 50-lecie święceń kapłańskich świętował ks. kan. Zenon Chrzanowski - powszechnie ceniony i lubiany rezydent parafii pw. św. Marcina w Słubicach. Ksiądz Jubilat zgodził się opowiedzieć Czytelnikom Niedzieli Łowickiej koleje swojego kapłańskiego życia. A jest co wspominać...

Żywot pracowity

Reklama

Ks. Chrzanowski przyszedł na świat 17 lipca 1926 r. w Makowie Mazowieckim. Wychowywał się w odległym o 8 km Karniewie. „Było nas dwóch braci - wspomina. - Nie mogło być więcej, bo mamusia ledwo przeżyła, jak ja się rodziłem... Tatuś był rzemieślnikiem, masarzem. Ja też pracowałem jako masarz i piekarz - w czasie wojny. Robiło się to, żeby nie wysłali na roboty do Niemiec. Blisko była wioska niemiecka, robiliśmy dla nich dostawy”.
W 1939 r. Zenon Chrzanowski zdał do gimnazjum w Pułtusku, ale nie zdążył rozpocząć nauki. Dopiero po wojnie ukończył przyspieszony, 2-letni kurs gimnazjalny i zdał do liceum w Ciechanowie. Po ukończeniu liceum udał się do Płocka, do seminarium. „Pomocą do powołania był ks. kan. Dominik Wilczyński, proboszcz parafii w Karniewie - opowiada Jubilat. - Byliśmy bardzo zżyci. Jak odprawiał Drogę Krzyżową, to prawie płakał! Był więźniem konfesjonału, tak o nim powiedział na pogrzebie bp Zakrzewski”.
W seminarium płockim Ksiądz Kanonik spędził 5 i pół roku i od razu przyjął święcenia kapłańskie. Miało to miejsce 23 stycznia 1955 r. w katedrze płockiej. Święceń udzielił mu bp Tadeusz Paweł Zakrzewski - ordynariusz płocki.
Ks. Chrzanowski nie był długo wikariuszem. W parafii Gralewo pracował 2 i pół roku, po czym władze diecezjalne przeniosły go do Pawłowa. Po krótkim czasie dostał nominację na proboszcza i pracował na tym stanowisku przez 16 lat. „Lud był pobożny, wiele było powołań - wspomina. - Teren poligonowy, niezamieszkany.
Odbudowa, remonty zabudowań kościelnych wymagały dużego zaangażowania. Czułem się tam jak u siebie w domu”.
Na prośbę Księdz Biskupa ks. Chrzanowski zgodził się przejść do Ruża, gdzie przepracował 5 i pół roku. Następną parafią był Janów, gdzie przez ponad 12 lat był proboszczem. „Tam również było dużo pracy - przypomina Ksiądz Jubilat - ale mój największy sukces to było zjednoczenie parafii. Bo to była parafia graniczna z dawnymi Prusami. Część Janowa, leżąca za rzeką, nie należała już do mojej parafii. Ludzie musieli jeździć do kościoła 10 km. Mocno się starałem, byłem w Warszawie i wreszcie parafia się zjednoczyła. W Janowie też było wiele powołań”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Emeryt

Z Janowa ks. Chrzanowski przeniósł się do Sokołowa, koło Lipina, na 2 i pół roku - „już prawie jako emeryt”. Było to niedaleko Słubic, gdzie proboszczem był zaprzyjaźniony ks. Przybylski, pochodzący z tych samych co ks. Chrzanowski stron. „Zaproponował mi, żebym przeszedł do Słubic jako rezydent, to i przeszedłem. Przynależę do diecezji płockiej, ale liturgicznie spełniam rozporządzenia diecezji łowickiej. Jestem tu już 14. rok. Serdecznie zżyłem się ze wszystkimi” - uśmiecha się Ksiądz Jubilat.
Po ks. Przybylskim proboszczem w Słubicach był ks. Jan Rawa, który także zgodził się na pobyt ks. Chrzanowskiego w parafii, jako rezydenta. Obecnie proboszczem jest ks. prał. Kazimierz Kolis, który tak mówi o swoim Współbracie w kapłaństwie: „Jest niezwykle ofiarny w pracy, mimo iż chodzi teraz o kulach. Na każdej Mszy św. spowiada. Codziennie odprawia Eucharystię, a także Msze św. ślubne i pogrzebowe. Głosi kazania. Nie chodzi po kolędzie, bo nie może, ale jak trzeba to i do chorego pojedzie. Jest bardzo czynny mimo swej ułomności. Widać w nim żywą wiarę i chęć posługiwania na pewno czerpie przykład z Ojca Świętego. Jest lubiany w parafii. Jest moją prawą ręką”.
Ks. Chrzanowski tęsknie wspomina lata swojego większego zaangażowania w duszpasterstwo i katechizację w parafii Słubice, ale z pokorą przyjmuje swoją obecną sytuację i stara się pomagać w parafii i kancelarii jak może. „Poważniejszych spraw już nie załatwiam. Jestem emerytem, mam rozrusznik serca, bywam w szpitalu. Na ile mogę, pomagam i dobrze współpracuje mi się z proboszczem” - podkreśla ks. Chrzanowski.
Udało mu się, już jako rezydentowi, nawiedzić Ziemię Świętą, Lourdes, Ukrainę i Łotwę. Jest też bardzo zadowolony z prac remontowych, jakie ks. Kolis przeprowadził w budynku parafialnym, w którym mieszka. Po wymianie okien, dachu i po ociepleniu ścian w całym domu zrobiło się ciepło i przytulnie.

Szczęśliwy Jubilat

Obchody jubileuszu 50-lecia kapłaństwa ks. kan. Chrzanowskiego rozpoczęły się już 22 stycznia. Na porannej Mszy św. koncelebrowanej zgromadzili się wszyscy księża z dekanatu, którzy pracując na parafiach nie mogliby świętować jubileuszu w niedzielę. Po Mszy św. Ksiądz Jubilat zaprosił księży na poczęstunek.
23 stycznia ks. Chrzanowski, na wszystkich Mszach św. udzielał kapłanom i wiernym swego błogosławieństwa. Modlił się słowami: „Jezu, Panie mój! Ty mnie znałeś, a jednak powołałeś. Weź mnie! - wołałem z głębi serca i umysłu. Weź mnie! Takim, jakim jestem! Ale uczyń mnie takim, jakim Ty, Jezu, chcesz mnie uczynić. Jestem, Panie Jezu, teraz Twój, ale spraw, bym na zawsze, do końca życia i na wieczność, był godnym Ciebie Sługą Twoim, ku zbawieniu tego ludu Twojego. Spraw to, Jezu, przez moją służbę tym moim braciom i siostrom! Mocą 50-letniego kapłaństwa Chrystusowego z serca - w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego - błogosławię Wam Kapłani, i Bracia i Siostry w Chrystusie”.
Na główną Mszę św. jubileuszową o godz. 12.00 przybyli wszyscy dawni księża proboszczowie parafii Słubice, w których ks. Chrzanowski był rezydentem. Odprawili koncelebrę pod przewodnictwem Księdza Jubilata, a ks. Przybylski wygłosił kazanie. „Uroczystości jubileuszowe były z podziękowaniem Bogu za 50 lat kapłaństwa” - podkreśla ks. Chrzanowski.
Zgodnie z „Obrzędami błogosławieństw” ks. Kolis, jako proboszcz parafii, wręczył dostojnemu Jubilatowi krzyż jubileuszowy, poświęcony poprzedniego dnia. Jest to wyjątkowo piękny drewniany krzyż, ze stacjami drogi krzyżowej. Odczytano także list gratulacyjny dla Jubilata, przysłany przez Biskupa Płockiego. „Tylko trzech nas zostało z tego rocznika” - dodaje ks. Chrzanowski.
Po Mszy św. kapłani i przyjaciele ks. Chrzanowskiego - zaprzyjaźnione rodziny z Mławy i Gostynina - przeszli do pobliskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Słubicach, na poczęstunek. Przybyli także: wójt gminy Słubice Józef Walewski, dyrektorzy szkół i Siostry Zmartwychwstanki. Ksiądz Jubilat i zaproszeni księża przemawiali, wspominając 50 lat służby kapłańskiej ks. Chrzanowskiego. Ksiądz Kanonik otrzymał mnóstwo kwiatów, słodyczy, a od radnych parafialnych nawet... bujany fotel. „Co mogli, to dali - uśmiecha się Jubilat i podkreśla: - Wszystko było w atmosferze pobożności i wdzięczności Bogu za kapłaństwo”.
Zapytany, czego można mu życzyć jako Jubilatowi, ks. Zenon Chrzanowski odpowiada, śmiejąc się serdecznie: „Będzie co Bóg da! Ufam w opiekę Pana Jezusa i Matki Bożej. Jestem szczęśliwy, że mogę jeszcze cokolwiek pomóc Księdzu Proboszczowi”.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Wyróżniono czyniących dobro

2025-04-30 17:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Zielona Góra

statuetka Człowiek Człowiekowi

ks. Rafał Witkowski

Uroczyste wręczenie nagród „Człowiek Człowiekowi” przyznawanych za szczególne osiągnięcia na polu działalności charytatywnej odbyło się 30 kwietnia w Auli Jasnogórskiej w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze.

W tym roku podczas 23. gali nagrody za działalność inspirowaną ewangelicznym duchem miłości bliźniego otrzymało: 10 osób w kategorii kandydaci indywidualni, jedno małżeństwo w kategorii darczyńca oraz 3 podmioty w kategorii organizacje pozarządowe. Statuetki „Człowiek Człowiekowi” wręczył Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Tadeusz Lityński.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję