Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

8-9 marca. W Warszawie obradowała Konferencja Plenarna Episkopatu Polski. W obradach uczestniczyli abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji i bp Adam Szal, sufragan przemyski.

10 marca. W Przemyślu odbyła się, tradycyjna już, młodzieżowa Droga Krzyżowa spod bazyliki archikatedralnej pod Krzyż Zawierzenia na Zniesieniu. W nabożeństwie wzięła udział ponad tysięczna grupa młodzieży z przemyskich szkół, wraz z nauczycielami, katechetami i rodzicami. Drogę Krzyżową rozpoczął abp Józef Michalik, który powiedział, że „chrześcijanin stąpa mocno po ziemi, idąc drogą za Chrystusem”. Nabożeństwo prowadził bp Adam Szal, zaś oprawę liturgiczną zapewniły: schola kleryków Wyższego Seminarium Duchownego, Przemyski Chór „Gospel” i młodzi z Diakonii Muzycznej przy Duszpasterstwie Młodzieży. Na zakończenie bp Adam, nawiązując do słów tegorocznego Orędzia Ojca Świętego skierowanego do młodych, aby przybyli oddać pokłon Chrystusowi, powiedział, że „w tym nabożeństwie czternaście razy oddawaliśmy Chrystusowi pokłon, naśladując Go w niesieniu Krzyża”.

11 marca. W Brzeżawie (par. Lipa) odbył się pogrzeb śp. Stefana Sobolaka, ojca dyrektora administracyjnego i ekonoma diecezjalnego - ks. Edwarda. Kondukt żałobny z domu do kościoła parafialnego prowadził bp Adam Szal, a koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik, w asyście bp. Adama, ks. inf. Stanisława Zygarowicza, przedstawicieli Kapituły Metropolitalnej, kapłanów dekanatu birczańskiego oraz kursowych kolegów ks. Edwarda Sobolaka. Homilię wygłosił ks. Jan Woźniak, były proboszcz w Lipie. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyły też siostry zakonne i miejscowi parafianie. Ciało śp. Stefana Sobolaka złożono na cmentarzu w Brzeżawie.

12 marca. W bazylice archikatedralnej w Przemyślu abp Józef Michalik celebrował Eucharystię, podczas której udzielił sakramentu bierzmowania przygotowanej grupie gimnazjalistów.

12 marca. W ramach kanonicznej wizytacji w parafii pw. Świętego Ducha w Przeworsku (Fara), bp Adam Szal udzielił sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

6-10 marca. Wspólnota seminaryjna przeżywała rekolekcje wielkopostne, które prowadził ks. Marek Dziewiecki, duszpasterz i psycholog, profesor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, adiunkt Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Okazją do modlitwy w intencji owoców rekolekcji była adoracja Najświętszego Sakramentu w ostatnią noc tych świętych ćwiczeń.

10 marca. Na zakończenie rekolekcji uroczystej koncelebrowanej Mszy św. w kaplicy seminaryjnej przewodniczył bp Adam Szal. Podczas Eucharystii 21 alumnów roku IV otrzymało posługę akolitatu, natomiast 22 alumnów roku III posługę lektoratu.

10 marca. Wspólnota seminaryjna wzięła udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej organizowanej przez duszpasterstwo młodzieży.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja warszawsko-praska: śluby w plenerze tylko w wyjątkowych sytuacjach

2026-07-24 10:07

[ TEMATY ]

komunikat

śluby

Adobe Stock

Zawieranie sakramentu małżeństwa poza kościołem - w plenerze, ogrodzie czy parku - nie jest dopuszczalne, jeśli motywowane jest względami estetycznymi, sentymentalnymi lub organizacyjnymi - przypomniał biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Tomasz Sztajerwald w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji. Jak podkreślił, świątynia pozostaje właściwym miejscem sprawowania sakramentów, a zgoda na celebrację w innym miejscu może być udzielona jedynie wyjątkowo.

Podziel się cytatem Biskup przypomniał, że zgodnie z kan. 1118 Kodeksu Prawa Kanonicznego małżeństwo powinno być zawierane w kościele parafialnym. Zaznaczył, że biskup diecezjalny nie udziela zezwoleń na zawieranie ślubów w plenerze, jeśli przemawiają za tym wyłącznie względy estetyczne, sentymentalne lub organizacyjne.
CZYTAJ DALEJ

26 księży mówi "nie". Spór o błogosławieństwa w archidiecezji Monachium

2026-07-24 10:05

[ TEMATY ]

błogosławieństwo

małżeństwo jednopłciowe

Red/Adobe Stock

Grupa 26 księży archidiecezji Monachium i Fryzyngi zakwestionowała decyzję kard. Reinharda Marxa o wprowadzeniu do praktyki duszpasterskiej krajowych wytycznych dotyczących błogosławieństw dla par żyjących w związkach nieregularnych, w tym par jednopłciowych. Duchowni uważają, że dokument jest sprzeczny z nauczaniem Kościoła i zapowiadają możliwość zwrócenia się do Stolicy Apostolskiej o rozstrzygnięcie sporu.

Jak podał niemiecki dziennik „Die Tagespost”, księża skierowali do kard. Marxa list, w którym pytają, czy powinni stosować się do wytycznych obowiązujących w archidiecezji, czy też pozostać przy powszechnym nauczaniu moralnym Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz będzie sprzątał toalety, by zarobić na ewangelizacyjną barkę

2026-07-25 09:39

[ TEMATY ]

ks. Rafał Główczyński

Ksiądz z osiedla

youtube.com/ksiadzzosiedla

Ks. Rafał Główczyński prowadzący na YouTube kanał „Ksiądz z osiedla” poinformował, że od najbliższego poniedziałku podejmie pracę, żeby zarobić na zakup ewangelizacyjnej barki-klubokawiarni. Będzie pracował m.in. przy sprzątaniu mobilnych toalet, na budowie, w DPS-ie i w gospodarstwie rolnym.

Ks. Główczyński wyjaśnił, że motywacją do podjęcia pracy zarobkowej są plany zakupu pływającej barki, która miałaby pełnić funkcję ewangelizacyjnej restauracji bez cennika, alkoholu i telefonów komórkowych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję