Reklama

Nowe sanktuarium maryjne

Nowe sanktuarium maryjne w archidiecezji przemyskiej zostało ustanowione 19 marca br. Mieści się ono przy franciszkańskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku.

Niedziela przemyska 15/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1996 r. sanoczanie obchodzili 400-lecie nieprzerwanego kultu Matki Bożej Pocieszenia przy kościele franciszkańskim. Obraz Maryi, czuwającej i modlącej się przy swoim Synu, który wyobrażony jest jako kilkuletnie dziecko, cieszy się dużą czcią wśród mieszkańców Sanoka i okolic. Jak napisał w dekrecie z 19 marca br. abp Józef Michalik, sanktuarium zostało ustanowione „dla pogłębienia wiary w Chrystusa i ożywienia religijności maryjnej”.
„Przychylając się do prośby o. Kazimierza Malinowskiego OFMConv, prowincjała Zakonu Franciszkanów Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię oraz o. Stanisława Glisty OFMConv, proboszcza i gwardiana klasztoru w Sanoku, po zasięgnięciu opinii ks. prał. Andrzeja Skiby, dziekana dekanatu Sanok I i wysłuchaniu kapłanów miejscowych parafii, odpowiadając na prośby wiernych z Sanoka i okolic, stosownie do kan. 1230-1234 Kodeksu Prawa Kanonicznego, ustanawiam sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia - Pani Ziemi Sanockiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku” - brzmi orzeczenie Księdza Arcybiskupa.
„W najbliższej przyszłości czeka nas opracowanie statutu, w którym zostaną określone obowiązki, prawa i przywileje związane z ustanowionym sanktuarium. Będziemy również podejmować działania, zmierzające do koronacji obrazu koronami biskupimi, na co także otrzymaliśmy zgodę od Księdza Arcybiskupa” - powiedział o. St. Glista.
Nowo ustanowione sanktuarium w Sanoku jest 24 sanktuarium w archidiecezji przemyskiej. Znajdują się one w następujących miejscowościach: Klimkówka (Krzyża Świętego), Przeworsk (fara - Bożego Grobu), Leżajsk (bernardyni - Matki Bożej Pocieszenia), Jarosław (dominikanie - Matki Bożej Bolesnej), Chłopice (Matki Bożej Chłopickiej), Przemyśl (archikatedra - Matki Bożej Jackowej), Przemyśl (franciszkanie - Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny), Kalwaria Pacławska (Matki Bożej Kalwaryjskiej), Stara Wieś (jezuici - Matki Bożej Starowiejskiej), Tuligłowy (Matki Bożej Tuligłowskiej), Borek Stary (dominikanie - Matki Bożej Borkowskiej), Jasień (Matki Bożej Bieszczadzkiej), Hyżne (Matki Bożej Hyżneńskiej), Domaradz (Matki Bożej Nieustającej Pomocy), Jodłówka (Matki Bożej Pocieszenia), Łańcut (fara - Matki Bożej Szkaplerznej), Jaśliska (Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi), Haczów (Matki Bożej Bolesnej), Wielkie Oczy (Matki Bożej Wielkoockiej), Polańczyk (Matki Pięknej Miłości), Strachocina (św. Andrzeja Boboli), Dukla (bernardyni - św. Jana z Dukli), Zagórz (Matki Bożej). Nowe sanockie miejsce święte jest również dziewiątym sanktuarium w krakowskiej prowincji franciszkanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uśmiech, który skrył tortury. Gwatemalski „męczennik konfesjonału”

2026-02-08 19:29

[ TEMATY ]

Augusto Rafael Ramírez Monasterio

Vatican Media

Na pierwszy rzut oka to zwykła fotografia radosnego zakonnika. Jednak za uśmiechem „brata Augusto” kryje się jedna z najbardziej wstrząsających historii wierności tajemnicy spowiedzi w XX wieku. Papież Leon XIV otworzył drogę do jego beatyfikacji.

Oficjalne zdjęcie Augusto Ramíreza Monasterio (szerzej znanego jako brat Augusto) przedstawia uśmiechniętego franciszkanina w brązowym habicie, spokojnie stojącego w ogrodzie. To, co wygląda na sielankowy portret, jest w rzeczywistości dokumentacją zbrodni. Fotografia powstała w czerwcu 1983 roku, zaledwie chwilę po tym, jak zakonnik przetrwał wielogodzinne, brutalne tortury z rąk gwatemalskiego wojska.
CZYTAJ DALEJ

Portugalia/ Orkan Marta spowodował kolejne powodzie; 170 tys. domów bez prądu

2026-02-08 08:06

[ TEMATY ]

Portugalia

orkan

zniszczenia

PAP

Orkan Marta, który nadszedł nad Portugalię w sobotę, doprowadził do śmierci żandarma w miejscowości Campo Maior, we wschodniej części kraju, gdzie występują poważne niedobory energii elektrycznej.

Z informacji portugalskiego rządu wynika, że kolejną ofiarą utrzymujących się nad Portugalią wichur i powodzi jest 46-letni żandarm. Do tragedii doszło podczas patrolowania jednej z dróg, kiedy funkcjonariusz wpadł do wody. Władze portugalskiej obrony cywilnej dotychczas nie podały okoliczności tragedii, ograniczając się do informacji, że ofiara „znalazła się na linii wody”.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: nie będzie podróży papieża do USA w 2026 roku

2026-02-08 15:46

[ TEMATY ]

Leon XIV

Podróż Papieża

Vatican Media

Papież Leon XIV nie uda się w tym roku do Stanów Zjednoczonych, ogłosił w niedzielę dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. Informacje o możliwości wizyty papieża w jego ojczyźnie krążą od miesięcy.

W dzisiejszym wydaniu włoski dziennik „Corriere della Sera” spekulował na temat ewentualnego udziału papieża w zbliżającym się Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, które odbędzie się we wrześniu w Nowym Jorku. Gazeta zasugerowała również, że Leon XIV może odwiedzić Biały Dom i spotkać się z prezydentem USA przed kolejnym celem podróży - Meksykiem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję