Reklama

Jan Paweł II patronem szkół

Niedziela częstochowska 16/2005

Ewa Nocoń

Tablica poświęcona Patronowi Szkoły Janowi Pawłowi II w radomszczańskim gimnazjum

Tablica poświęcona Patronowi Szkoły Janowi Pawłowi II w radomszczańskim gimnazjum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Publiczne Gimnazjum nr 1 w Radomsku jest jedną z pierwszych szkół w Polsce, która wybrała sobie na patrona Jana Pawła II. Powstała we wrześniu 1999 r. Trzy tygodnie później nadano szkole imię Ojca Świętego, a następnie poświęcono sztandar. Delegacja uczniów i nauczycieli udała się do Watykanu, aby spotkać się z Ojcem Świętym i podziękować za jego miłość i nauczanie. Rok później uczniowie i nauczyciele odbyli pielgrzymkę do Krakowa i uczestniczyli we Mszy św., sprawowanej przez Papieża na Błoniach. W listopadzie 2002 r. została odsłonięta tablica poświęcona Ojcu Świętemu.
Miejsce to od początku zachęcało do zainteresowania się nauczaniem Papieża i do wprowadzania w czyn Jego słów. Obecnie na korytarzu szkolnym znajduje się bogata wystawa, prezentująca postać Jana Pawła II.
Co oznacza wybranie polskiego Biskupa Rzymu na patrona społeczności szkolnej? „Najważniejsze dla mnie jest to, aby nauczanie i wychowanie młodzieży naszej Szkoły oparte były na Dekalogu i wartościach chrześcijańskich - mówi Andrzej Kucharski, polonista, pierwszy dyrektor Gimnazjum. - Tym, który stał na straży, był dla nas wszystkich Ojciec Święty. Bardzo chciałem razem z gronem nauczycielskim i ówczesną Radą Rodziców, aby Jan Paweł II, patronując naszemu Gimnazjum, wspierał nas modlitwą. Wielokrotnie czuliśmy pomoc i błogosławieństwo naszego Patrona w rozwiązywaniu trudnych problemów, których nigdy nie brakowało. Staraliśmy się, aby nasza młodzież czuła poświęcenie i ogromną miłość Papieża. Chcieliśmy, aby Jan Paweł II był dla nich autorytetem moralnym, ale także kimś bliskim.
Z taką intencją pojechaliśmy z wizytą do Watykanu, zawożąc Janowi Pawłowi II w darze tryptyk, na którym obok Ojca Świętego przedstawiono postać św. Jadwigi - patronki Radomska, oraz inne dary świadczące o naszej miłości i szacunku do Papieża. W obecnej sytuacji, kiedy Ojciec Święty odszedł do Pana, będziemy jeszcze bardziej się starać, aby to Gimnazjum było godne imienia takiego Patrona.
O świadomości i dojrzałości naszej młodzieży świadczy ich postawa i reakcja na odejście do wieczności Jana Pawła II. Młodzi przyszli do szkoły w czarnych ubraniach na znak żałoby. Patrząc na reakcje młodzieży, widzę jak bardzo przeżywają słowa, wypowiedziane przez Papieża: Przyszliście do mnie, bardzo się cieszę. Nasi uczniowie czują się wybrani przez swojego Patrona i odpowiedzialni za przyszłość. Mają poczucie swojej misji i chcą ją wypełnić”.
Największym bogactwem Zespołu Gimnazjalnego w Radomsku jest modlitwa. Kiedy Szkoła przeżywała największe trudności, Dyrekcja wraz z nauczycielami i uczniami przyjechała na Jasną Górę i, wzorem papieskiego Totus Tuus, dokonała aktu zawierzenia Gimnazjum Maryi.
Jednym z przejawów miłości uczniów do Jana Pawła II było powstanie i praca teatru „Źródło”, prowadzonego przez Danutę Zawadzką. W jego repertuarze znalazły się dwie sztuki Ojca Świętego Przed sklepem jubilera i Brat naszego Boga. I chociaż głębokie w wymowie sztuki Karola Wojtyły od strony reżyserskiej i aktorskiej nie należą do łatwego repertuaru, to jednak radomszczańska młodzież umiała sprostać zadaniu przedstawienia dramatów Papieża. Obecnie przygotowywane jest przedstawienie Tryptyku rzymskiego.

Gimnazjum Publiczne w Kamieńsku przyjęło imię Jana Pawła II 8 marca 2000 r. „Na podstawie przeprowadzonej wśród nauczycieli i rodziców naszych uczniów ankiety wyznaczyliśmy zadania wychowawcze - mówi dyrektor Szkoły Anna Kuliberda. - Najważniejsze dla nas stały się: rozwój moralny młodzieży, wychowanie jej w duchu wiary, solidarności i miłości bliźniego. Wzorem i autorytetem dla wszystkich Polaków, bez względu na ich wiek, był i pozostanie Jan Paweł II, dlatego stał się on Patronem naszego Gimnazjum.
To zobowiązuje nas do życia wartościami chrześcijańskimi i Ewangelią, które przez 26 lat głosił nam Ojciec Święty. Wychowanie młodych w duchu wiary stało się rzeczą najważniejszą dla nas. Realizujemy je przez codzienną modlitwę przed i po lekcjach, udział we Mszy św. 16. dnia każdego miesiąca w intencji Ojca Świętego oraz pielgrzymkę na górę Kamieńsk, gdzie odbywamy Drogę Krzyżową w intencji naszego Patrona - mówi Dyrektor Szkoły. - Rzeczą istotną dla wychowawców młodego pokolenia jest kształtowanie świadomości i poszerzanie wiedzy uczniów. Osiągamy to przez udział młodych w konkursach wiedzy o życiu Patrona, w konkursach literackich i plastycznych.
Odejście Ojca Świętego z tej ziemi było dla nas wszystkich wielkim przeżyciem. Zorganizowaliśmy apel, podczas którego został uroczyście wprowadzony sztandar, następnie młodzież modliła się za duszę Jana Pawła II. Ta modlitwa za Ojca Świętego trwała przez cały dzień. Delegacje z poszczególnych klas odmawiały Różaniec w intencji Papieża na każdej lekcji. I tak było do pogrzebu Jana Pawła II. Uczniowie i nauczyciele spotkają się na wspólnej modlitwie w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńsku, gdzie śpiewany jest Apel Jasnogórski i zapalane są znicze pod pomnikiem Jana Pawła II. Sprawowana też była Msza św. o spokój duszy naszego Patrona. Chcemy, aby modlitwa różańcowa za Papieża stała się tradycją naszej Szkoły i była wyrazem miłości i przywiązania młodych do Ojca Świętego”.
8 czerwca corocznie obchodzony jest Dzień Patrona Szkół, ponieważ w budynku znajduje się również Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II. „W tym roku przeniesiono te uroczystości na 1 czerwca - mówi Anna Kuliberda - ze względu na przypadające w tym czasie 7. Dni Kamieńska. Oprócz tego, właśnie teraz mija 5 lat od nadania Szkole imienia Jana Pawła II. Te uroczystości w tym roku będą dla nas szczególnie ważne. W ich programie znajdą się Msza św., akademia na temat życia i nauczania Ojca Świętego, złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Patronowi” - mówi Pani Dyrektor.
Na korytarzu szkolnym wisi portret Jana Pawła II, namalowany przez uczniów wraz z nauczycielem plastyki. Zamiarem Dyrekcji, nauczycieli i uczniów jest stworzenie miejsca pamięci Ojca Świętego, aby przed tym obrazem młodzi i pracownicy Gimnazjum mogli modlić się i rozważać słowa, skierowane przez Papieża do wszystkich ludzi.

***

Młodzi wyznają, co najbardziej ujęło ich w osobie Ojca Świętego:

Jego miłość do każdego, nawet najmniejszego człowieka; Pielgrzymki, podczas których Papież niósł Ewangelię całemu światu; Wpływ Jana Pawła II na historię Polski i świadomość narodową swoich rodaków; Dążenie do zjednoczenia Kościoła i pojednania wyznawców różnych religii monoteistycznych; Wyniesienie na ołtarze tak wielu świętych i błogosławionych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdzie zamieszka nowy papież Leon XIV?

2025-05-09 13:16

[ TEMATY ]

Dom św. Marty

Pałac Apostolski

Papież Leon XIV

gdzie zamieszka

Ks. Zbigniew Chromy

Watykan. Pałac Apostolski

Watykan. Pałac Apostolski

Papież Leon XIV, wybrany w czwartek na konklawe, na razie mieszka w watykańskim Domu Świętej Marty, gdzie przebywali w czasie konklawe wszyscy kardynałowie elektorzy - podała Ansa. Jak podkreśliła włoska agencja, nowy papież podejmie decyzję, czy zechce zamieszkać w apartamencie w Pałacu Apostolskim.

Od 2013 r. papieski apartament w Pałacu Apostolskim jest pusty, ponieważ papież Franciszek przez cały pontyfikat mieszkał w Domu Świętej Marty.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe: kard. Ratzinger został wybrany w czwartym głosowaniu, kard. Bergoglio w piątym

2025-05-08 16:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI

Benedykt XVI

W Watykanie trwa rozpoczęte wczoraj konklawe. 133 kardynałów elektorów wybiera nowego papieża. Jeśli popołudniowe czwarte głosowanie nie przyniesie rozstrzygającego rezultatu, jeszcze dziś odbędzie się głosowanie piąte.

W 2005 roku kard. Joseph Ratzinger został wybrany papieżem w czwartym głosowaniu, a w 2013 roku kard. Jorge Mario Bergoglio - w piątym.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę bp. Andrzeja Przybylskiego: Czwarta Niedziela Wielkanocna

2025-05-09 12:04

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

W owym czasie Paweł i Barnaba, przeszedłszy przez Perge, dotarli do Antiochii Pizydyjskiej, weszli w dzień szabatu do synagogi i usiedli. A wielu Żydów i pobożnych prozelitów towarzyszyło Pawłowi i Barnabie, którzy w rozmowie starali się zachęcić ich do wytrwania w łasce Boga. W następny szabat zebrało się niemal całe miasto, aby słuchać słowa Bożego. Gdy Żydzi zobaczyli tłumy, ogarnęła ich zazdrość, i bluźniąc, sprzeciwiali się temu, co mówił Paweł. Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli odważnie: «Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. Tak bowiem nakazał nam Pan: „Ustanowiłem cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi”». Poganie, słysząc to, radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. Słowo Pańskie szerzyło się na cały kraj. Ale Żydzi podburzyli pobożne a wpływowe niewiasty i znaczniejszych obywateli, wzniecili prześladowanie Pawła i Barnaby i wyrzucili ich ze swoich granic. A oni, strząsnąwszy na nich pył z nóg, przyszli do Ikonium. A uczniowie byli pełni wesela i Ducha Świętego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję