Reklama

Przekroczyć próg smutku

3 kwietnia br., w niedzielę Miłosierdzia Bożego, na Placu Zamkowym w Lublinie blisko 40 tys. wiernych wzięło udział w Eucharystii ofiarowanej w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II.

Niedziela lubelska 16/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej Liturgii przewodniczył abp Józef Życiński, który we wstępie zaprosił zgromadzonych do „zjednoczenia się w tej nadziei, która płynie z tajemnicy Wieczernika”. Z zapalonymi świecami, w klimacie powagi i zadumy utworzyliśmy modlitewny łańcuch serc. W modlitwie i wspomnieniach dziękowaliśmy za wierną więź Ojca Świętego z Lublinem, za Jego wykłady prowadzone od 1954 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz za obecność i przesłanie podczas pielgrzymki apostolskiej w 1987 r. Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca, pozostawiając nam niezwykły duchowy testament, którego podstawową treścią jest wierność Chrystusowi i prawdzie Jego Ewangelii.
W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że trwając we wspólnocie modlitwy i Eucharystii, doświadczamy wielkich narodowych rekolekcji, w których - obok naszych rodaków - uczestniczą i modlą się również grekokatolicy z Ukrainy oraz muzułmanie z Czeczenii. Metropolita lubelski przypomniał zgromadzonym, że Ojciec Święty uczył nas nie tylko słowem, ale językiem miłości, wyrażonym cierpieniem, umacniał naszą nadzieję. Podobnie jak Tomasz Apostoł ukazywał, jak rozpoznawać Chrystusa, dotykając Jego ran. Jako świadek Chrystusa Jan Paweł II własnym cierpieniem potwierdzał głoszoną przez siebie prawdę. Był nauczycielem wolności, głoszącym prawdę w miłości. Fascynował nas bogactwem miłości i głębią wrażliwości, które potrafią stawiać wymagania. Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę, że Ojciec Święty ukazywał współczesnemu człowiekowi potrzebę wyzwolenia ze schematów, z pesymizmu, uprzedzeń i lęku, które należy przezwyciężać odwagą płynącą ze zjednoczenia z Chrystusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. W posłudze Papieża wolność i odwaga przejawiały się w trosce o jedność chrześcijan, w rozwijaniu dialogu między religiami, w otwartości na świat nauki i kultury, w apelu o pokój i sprawiedliwość społeczną. Nauczanie Ojca Świętego jest pięknym przesłaniem chrześcijańskiego humanizmu. Metropolita lubelski wezwał do modlitwy za wszystkich, którzy przez cały pontyfikat służyli Ojcu Świętemu. „Ojciec Święty przekazuje nam Barkę Kościoła, wypełnioną wartościami, a my w zadumie dzisiejszego wieczoru odpowiadamy: idziemy, Ojcze Święty, aby nigdy nie zwątpić i nie znużyć się na szlaku wierności, aby nigdy nie podcinać tych samych korzeni, z których wyrastamy, aby nigdy nie wzgardzić tą miłością, która jest największa, ale głosić ją nawet za cenę ran w stylu tej wierności, której uczyłeś nas przekazem Twego cierpienia”.
Po uroczystej Mszy św. wierni udali się do swoich kościołów parafialnych, aby tam osobistą modlitwą i zadumą towarzyszyć Ojcu Świętemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta Miss - Gemma Galgani

Niedziela Ogólnopolska 18/2003

[ TEMATY ]

święci

wikipedia.org

CZYTAJ DALEJ

Wzrośnie m.in. zasiłek dla bezrobotnych. Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy

2025-04-11 15:54

[ TEMATY ]

Prezydent Andrzej Duda

zasiłek dla bezrobotnych

ustawa o rynku pracy

Adobe Stock

Po zmianach w ustawie wzrośnie m.in. zasiłek dla bezrobotnych.

Po zmianach w ustawie wzrośnie m.in. zasiłek dla bezrobotnych.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Regulacja zastępuje funkcjonującą od 20 lat ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Rządowa ustawa przewiduje kompleksową modernizację instytucji rynku pracy. Reforma została zapisana w Krajowym Planie Odbudowy.
CZYTAJ DALEJ

Pierwsza debata prezydencka za nami. Jak odpowiadali kandydaci?

2025-04-11 20:20

[ TEMATY ]

pierwsza debata

kandydaci na prezydenta

Telewizja Republika

Pierwsza debata prezydencka

Pierwsza debata prezydencka

W pierwszej debacie prezydenckiej wzięli udział kandydaci na prezydenta: Karol Nawrocki, kandydat obywatelski popierany przez PiS, kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia, Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Krzysztof Stanowski i była posłanka SLD Joanna Senyszyn.

TV Republika wspólnie z TV wPolsce24 i TV Trwam zorganizowały debatę, na którą nie przyszedł Rafał Trzaskowski. Prowadząca debatę podkreśliła, że kandydat KO został zaproszony.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję