Reklama

Jest ciągle wśród nas

Niedziela warszawska 16/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Był najważniejszy w moim życiu

IWONA SZYMALLA, dziennikarka TVP
Śmierć Jana Pawła II przeżywam szczególnie. Jako dziennikarka dwukrotnie miałam szczęście - w 1997 i 1999 r. - uczestniczyć w pielgrzymkach Ojca Świętego do Polski. Były one przełomowym momentem w moim życiu. Przed 1997 r. nie byłam mocno związana z Kościołem. Podczas pielgrzymek papieskich słuchałam uważnie tego, co mówi Ojciec Święty i starałam się zrozumieć jego przesłanie. Odtąd zaczęłam zmieniać swoje spojrzenie na świat, moje relacje z rodziną, z najbliższymi, przyjaciółmi. Jan Paweł II okazał się najważniejszy w moim życiu.

Pokazał drogę do nieba

Reklama

BP JANUSZ JAGUCKI, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce
Stajemy wobec śmierci Jana Pawła II.
Myślę, że w tym wyjątkowym czasie - w miłości do Chrystusa - jeszcze bardziej jesteśmy sobie bliscy. Razem z naszym Panem jednoczymy się z tymi, którzy Jemu zaufali, dla Niego żyli, dla Niego umarli i postępowali według przykazania miłości. Przekazał nam je sam Chrystus. Jego realizację pięknie podjął Jan XXIII, a kontynuował Jan Paweł II.
Miłość pozwala przekraczać bariery, które dzielą nas konfesyjnie. Śmierć przeprowadza nas do Chrystusa. Do Niego nie można wejść podzielonym.
Pamiętam papieską pielgrzymkę w Ełku, podróż Jana Pawła II statkiem po Kanale Augustowskim i wspomnienia o spływach kajakowych po Krutyni. Byłem wtedy proboszczem w Giżycku. Papież był mi wtedy bardzo bliski. Mazury, jeziora to jest moja Ojczyzna. Pamiętam głęboką symbolikę - ołtarz w kształcie łodzi. To bliskie każdemu Mazurowi.
Dobrze byłoby, aby następca Jana Pawła II kontynuował dzieło Jana XXIII i swego poprzednika. Jedność w różnorodności, pojednanie w miłości to hasła bardzo nośne, ale zarazem bardzo bliskie Jezusowi Chrystusowi. Nasz Pan mówi, że jest tylko jeden Kościół, zbudowany na fundamencie, którym jest Chrystus. Jeśli buduje się na Chrystusie, to możliwe jest również spotkanie z Jego krzyżem, śmiercią, ale także ze zmartwychwstaniem. Jeżeli będziemy bliscy Chrystusowi, będziemy bliscy także sobie.
Tak często powtarzane przez Jana Pawła II słowa „Nie lękajcie się”, przejąłem jako swoje zawołanie biskupie. Z nim Jan Paweł II odszedł z tego świata. Tak jakby chciał powiedzieć: „Nie lękajcie się cierpienia i śmierci. Chrystus to przeszedł, zwyciężył i pokonał. To jest droga, która prowadzi do nieba”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Każdy był dla Niego ważny

Reklama

KS. INF. ZDZISŁAW KRÓL, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Warszawie
Od 46 lat jestem księdzem, za mojego kapłańskiego życia odchodzi piąty Następca św. Piotra. Każdego z nich oceniam bardzo wysoko. Uważam jednak, że Jan Paweł II swoją erudycją, ciepłem i serdecznością, wniósł w życie Kościoła najwięcej z nich. Był prawdziwym darem Boga dla Kościoła katolickiego. Niektórzy teraz mówią: „Wszystko się skończyło!”. To nieprawda, taka postawa jest niechrześcijańska. Kościół Chrystusowy wciąż trwa, a Jan Paweł II za niego się modli. Papież oczekuje teraz, aby Jego nauczanie, styl życia, stosunek do drugiego człowieka w nas pozostał. Zostawił nam swoją miłość do Chrystusa i Kościoła. Jeśli ją przyjmiemy i przekażemy następnym pokoleniom, to będzie to znak, że wraz ze śmiercią Ojca Świętego nic się nie skończyło, że wszystko trwa.
Znałem Ojca Świętego przez 45 lat. Spotykałem się z nim w różnych sytuacjach. Były takie momenty, które zapadły mi tak głęboko w sercu, że nie mógłbym ich nawet publicznie wyznać. Przypominam sobie pierwszą pielgrzymkę Ojca Świętego do Polski i spotkanie z grupą 72 osób w rezydencji arcybiskupów warszawskich. Z woli kard. Stefana Wyszyńskiego zaproszone osoby przedstawiałem Janowi Pawłowi II. Kiedy Papież podszedł do prof. Władysława Tatarkiewicza, znakiem ręki dał mi do zrozumienia, żebym nic nie mówił. Popatrzył na sędziwego Profesora i zobaczyłem, jak Ojciec Święty przytulił go do siebie. Pomyślałem wtedy: „To są spotkania ludzi, którzy się dobrze rozumieją. Wiedzą o co w życiu chodzi”. A w oczach prof. Tatarkiewicza zobaczyłem łzy. Dlatego denerwuje mnie, gdy nieraz słyszę, że Ojciec Święty spotykał się z tłumami. Nie, Ojciec Święty nie spotykał się z tłumami, ale z ludźmi. Każdy z nich był dla Niego ważny. I każdy z nich miał przekonanie, że Papież mówi tylko do niego.
Jako młody ksiądz miałem kiedyś referat na posiedzeniu przewodniczących wydziałów duszpasterstwa w Krakowie. Przygotowałem się starannie, ale mimo tego źle został przyjęty przez obecnego tam bp. Herberta Bednorza. Kiedy skończyłem, zapytał mnie ostro: „Czy nie boi się ksiądz wracać do Warszawy?”. Odpowiedziałem, że się nie boję, bo moim biskupem jest kard. Wyszyński. I gdy przechodziłem wówczas obok prezydialnego stołu, kard. Karol Wojtyła wziął mnie za rękę, i powiedział: „Księże doktorze, jak ci będzie źle w Warszawie, to przyjeżdżaj do Krakowa”. Każdy zrozumie, co po tych słowach działo się w moim sercu. Już wtedy zauważyłem, że potrafi on głębiej wejść w serce człowieka. Później w Rzymie, gdy byłem przedstawiany Ojcu Świętemu, pamiętał mnie i powiedział: „My się znamy od dawna”.

Potężniejszy, niż kiedykolwiek

BERNARD MARGUERITTE, dziennikarz francuski od wielu lat mieszkający w Polsce
Jeszcze nim kard. Karol Wojtyła został papieżem, byłem pod wielkim wrażeniem po przeczytaniu jego książki Osoba i czyn. Już wtedy zwracał uwagę na godność człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boże. Kiedy metropolita krakowski zasiadł na Stolicy Piotrowej, od początku wsłuchiwałem się w Jego nauczanie. Może zabrzmi to nieskromnie, ale każde słowo, które czytałem albo słyszałem od Papieża, wydawało mi się moim. Zdawało mi się, że zawsze tak myślałem. Później miałem zaszczyt spotkać się z Ojcem Świętym. To jest zawsze niezapomniane przeżycie. Dla Ojca Świętego człowiek, z którym rozmawiał, był najważniejszy. On umiał słuchać.
Śledziłem nauczanie Ojca Świętego podczas pielgrzymek do Polski, a także czytałem wydawane encykliki i inne dokumenty. Zacząłem zauważać wpływ Jego nauczania na moje życie, postępowanie i sposób myślenia. Jan Paweł II nauczył mnie przestać myśleć prostymi kategoriami i uproszczeniami.
Zawsze mnie dziwiło i nadal dziwi, gdy ktoś mówi, że Papież jest w wielu dziedzinach wspaniały, ale w niektórych innych jest konserwatystą. Ten kto tak twierdzi, nic nie zrozumiał z Jego nauczania.
Jan Paweł II ciągle wracał do człowieka i podkreślał, że jest on drogą Kościoła. Podkreślał, że musimy być godni Pana i godni swojego człowieczeństwa. Pamiętam, jak Ojciec Święty wzywał w Polsce, aby być chrześcijaninem nie tylko z nazwy. Znamy 10 przykazań i wystarczyłoby, aby każdy z nas, niezależnie od tego, czy jest architektem, dziennikarzem czy księdzem, chciał być chrześcijaninem naprawdę. Jeśli moje życie się zmieniło, to dlatego że wziąłem sobie do serca papieskie przesłanie.
Jan Paweł II jest ciągle wśród nas. Teraz jest potężniejszy niż kiedykolwiek. Trzeba zadać pytanie: czy potrafimy być z Nim? Czy będziemy odchodzić od pseudocywilizacji, hedonizmu, materializmu? Jeśli tak, to doprowadzimy do budowy tego wspaniałego gmachu cywilizacji miłości, którego fundamenty budował Ojciec Święty. To jest zadanie dla każdego z nas, także dla mnie. Trzeba tylko poważnie się do tego zabrać.

Kamienie wołają

KS. PRAŁ. JAN SIKORSKI, proboszcz parafii św. Józefa na warszawskim Kole
„Jeśli oni zamilkną, kamienie wołać będą” (Łk 19, 40). I czasem kamienie wołają. Na całym świecie wielkie wydarzenia upamiętnia się kamieniami i pomnikami. To co zrobił dla nas - 26 lat temu na obecnym placu Piłsudskiego - Ojciec Święty, jest nieporównywalne do tego, co się wydarzyło w innych krajach. Nie możemy o tym zapomnieć. Ta katecheza naszej historii, naszych dziejów, które są wyjątkowe, wspaniałe i cudowne, musi trwać.
Plac Zwycięstwa, plac Piłsudskiego ma wspaniałą przeszłość. Tu znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Osoba obecnego patrona placu łączy się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. I teraz, gdy do tego łańcucha Ojciec Święty dokłada niezwykłe ogniwo swojego słowa, które zmieniło rzeczywistość nie tylko w sensie patriotycznym, ale i religijnym, ten plac stał się miejscem świętym, Campo Santo. A skoro tak, to musi się na nim znaleźć jakiś bardzo silny akcent, który każdemu człowiekowi, który tutaj przyjdzie, będzie mówił, co się tutaj dokonało dla Polski, dla świata i Kościoła.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Psychiatra i lekarz dla 13-latków bez wiedzy i zgody rodziców?

2025-07-09 11:05

[ TEMATY ]

ustawa

PFROŻ

ograniczenia prawa rodziców

Adobe Stock

Ustawa ograniczająca prawa rodziców

Ustawa ograniczająca prawa rodziców

„Projekt ten będzie powodować konflikty w rodzinie, podważać zaufanie do rodziców, alienować małoletnie dzieci z więzi rodzinnych i pogłębiać ich osamotnienie, przez co godzi w dobro dzieci deklarowane w uzasadnieniu projektów” - czytamy w przekazanym KAI Stanowisku Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia dotyczącym projektów ustaw ograniczających prawa rodziców.

Autorzy komentują projekt nowelizujący ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty, uchwalony przez Sejm 25 czerwca 2025 r. Wprowadza on zmiany dotyczące przede wszystkim możliwości uzyskiwania przez małoletnich (od 13 roku życia) określonych świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki psychiatrycznej, bez zgody i wiedzy rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

św. Jan z Dukli

Autorstwa Jan Matejko - fragment, Domena publiczna, commons.wikimedia

Św. Jan z Dukli

Św. Jan z Dukli
Święty Jan z Dukli urodził się na galicyjskiej ziemi, na przełęczy Karpackiej, w Dukli w 1414 r. Został dobrze wychowany przez bogobojnych rodziców. Rodzice posłali go do szkół w Krakowie. Jako młodzieniec otrzymał od Boga powołanie kapłańskie i zakonne. Wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. Został wyświęcony na kapłana. Pracował w Krośnie i we Lwowie. Pod wpływem św. Jana Kapistrana przeniósł się do franciszkanów obserwantów, czyli bernardynów. I tu zasłynął jako kaznodzieja, wytrwały spowiednik, szerzyciel czci do Męki Pańskiej i Matki Bożej. Pod koniec życia stracił wzrok. Umarł w uroczystość św. Michała Archanioła, w środę 29 września 1484 r. Jan Paweł II kanonizował go 10 czerwca 1997 r. w Krośnie. Relikwie jego spoczywają w Dukli. Św. Jan z Dukli jest patronem diecezji przemyskiej. Co to znaczy, że jest naszym patronem? jakie wnioski z tego wynikają dla nas? Wynikają z tego dwa główne zadania. Po pierwsze, mamy uznać, że św. Jan jest naszym niebieskim opiekunem i orędownikiem. Stąd też winniśmy mu polecać często sprawy naszego życia. Drugie zadanie, jakie mamy wobec naszego patrona w niebie – to naśladować go w życiu. Każdy święty zostawia nam swoje chrześcijańskie życie jako testament do realizowania. Wszyscy jesteśmy zobowiązani ten testament rozpoznać i go wypełniać w kontekście naszego powołania, czyli inaczej mówiąc: jesteśmy zobowiązani do naśladowania naszych świętych. Pytamy się dzisiaj na nowo, jakie przesłanie zostawił nam św. Jan z Dukli, w czym go winniśmy naśladować? By odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do modlitwy: „Boże, Ty obdarzyłeś błogosławionego Jana z Dukli, kapłana, cnotami wielkiej pokory i cierpliwości, spraw, abyśmy naśladując jego przykład, otrzymali podobną nagrodę”. Św. Jan z Dukli wyznawał wiarę nie tylko w swoich kazaniach, ale przede wszystkim swoim życiem. Jak wyznajesz wiarę jako ojciec, jako matka, żona, mąż, dziecko, synowa, zięć? Czy Bóg zajmuje w twoim życiu pierwsze miejsce? Jeżeli w życiu Pan Bóg jest naprawdę na pierwszym miejscu, to wszystko się właściwe układa. Wiarę wyznajemy nie tylko w kościele, na modlitwie, ale całym swoim życiem. Dzisiaj, Bogu dzięki, nie prześladują nas za wiarę. Nie idziemy do więzień, nie zwalniają nas z pracy. Nie mamy niepokoju o konsekwencje naszego świadczenia o wierze.
CZYTAJ DALEJ

Kiedy reforma edukacji wejdzie do szkół podstawowych oraz szkół średnich?

2025-07-09 14:12

[ TEMATY ]

szkoła

edukacja

reforma

minister

pixabay.com

Od 2026 r. zgodnie z nową podstawą programową będą się uczyć uczniowie klas I i IV szkoły podstawowej, a od 2027 r. uczniowie klas I szkól średnich. Nowy egzamin ósmoklasisty i nowa matura po raz pierwszy przeprowadzone będą w 2031 r. - poinformowała w środę minister edukacji Barbara Nowacka.

W środę na konferencji prasowej w MEN poinformowano o pracach nad reformą edukacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję