Reklama

W diecezjach

W Poznaniu po raz pierwszy obchodzono Święto Chrztu Polski

Dla upamiętnienia przełomowego momentu w dziejach naszej Ojczyzny po raz pierwszy czcimy dzisiaj rocznicę chrztu Polski – mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Święto Chrztu Polski zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w lutym br.

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

Chrzest Polski

www.cyfrowe.mnw.art.pl

Jan Matejko, „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”

Jan Matejko, „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zdaniem grupy posłów wnioskujących o ustanowienie święta najważniejsza data w historii naszej państwowości do tej pory nie miała odzwierciedlenia w kalendarzu. Ustawa o ustanowieniu dnia 14 kwietnia świętem państwowym została podpisana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę 3 kwietnia br.

„Celebrujemy misterium Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa, to samo misterium, którego celebracja rozpoczęła się na naszych ziemiach w X wieku i od tego momentu trwa z pokolenia na pokolenie” – mówił do uczestników Mszy św. z okazji Święta Chrztu Polski przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W katedrze poznańskiej, gdzie pochowani są pierwsi władcy Polski, zgromadzili się m.in. parlamentarzyści wnioskujący o ustanowienie nowego święta. Katedra na Ostrowie Tumskim w Poznaniu jest uważana za jedno z najbardziej prawdopodobnych miejsc, gdzie Mieszko I przyjął sakrament chrztu św.

Święto obchodzone będzie 14 kwietnia, czyli w dniu, w którym w 966 r. przypadała Wigilia Paschalna i udzielano chrztu świętego.

W kwietniu 2016 r. odbyły się w Poznaniu i w Gnieźnie uroczystości 1050-lecia chrztu Polski z udziałem legata papieskiego kard. Pietro Parolina.

2019-04-13 20:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziesiątki wydarzeń religijnych i kulturalnych

Obchody tego historycznego jubileuszu muszą być przede wszystkim okazją do odnowy i pogłębienia świadomości chrzcielnej wszystkich wiernych w Polsce — powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki o 1050. rocznicy Chrztu Polski.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: przez 9 dni sprawowane będą Msze św. za papieża Franciszka

2025-04-23 19:53

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

PAP/EPA/ABIR SULTAN

W okresie dziewięciu dni żałoby po śmierci Ojca Świętego (Novemdiales) sprawowane będą przez różne grupy Msze św. za zmarłego papieża. Należy przypomnieć, że zawarte w komunikacie Biura Papieskich Ceremonii Liturgicznych odniesienie do byłych wysokich dostojników Kurii Rzymskiej przypomina, że wraz ze śmiercią papieża przestali oni pełnić swoje funkcje.

Msza św. koncelebrowana za Papieża Franciszka, w pierwszym dniu Novemdiales, odbędzie się 26 kwietnia 2025 r. o godz. 10.00 na dziedzińcu bazyliki Świętego Piotra.
CZYTAJ DALEJ

Biskup Jacek Kiciński: Franciszek bardzo umiłował Maryję i zawsze przynosił pokój i serdeczność.

2025-04-24 18:49

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński

Biskup Jacek Kiciński

W katedrze wrocławskiej trwa modlitwa w intencji zmarłego papieża Franciszka. Tym razem Eucharystii przewodniczył bp Jacek Kiciński.

We wstępie do liturgii ks. Paweł Cembrowicz podkreślił, że do Watykanu przybywa coraz więcej pielgrzymów, aby poprzez modlitwę i obecność podziękować za pontyfikat papieża Franciszka. Z kolei bp Jacek Kiciński w homilii podkreślił: - Kolejny dzień naszej modlitwy za zmarłego Ojca Świętego w katedrze wrocławskiej. Dziękujemy za dar jego życia i pontyfikat, ale przede wszystkim modlimy się o to, aby dobry Bóg nagrodził go nagrodą życia w niebie. To ostatnie pożegnanie jest bardzo ważne. Pozostaje ono w naszej pamięci bardzo długo. Jako wspólnota Kościoła żegnamy wspaniałego człowieka. Żegnamy nie tylko głowę Kościoła, ale pasterza i ojca, który towarzyszył nam przez 12 lat na drodze naszej wiary - wskazał bp Jacek, dodając: - Jak pięknie to ostatnie pożegnanie komponuje się z wczorajszą i dzisiejszą Ewangelią.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję