Reklama

Moje spotkanie z Ojcem Świętym w Kolonii

Niedziela kielecka 37/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śladami Trzech Króli

Bardzo cieszyłem się na spotkanie z Ojcem Świętym w Kolonii, przygotowywałem się do niego już w ubiegłym roku. Decyzję o wyjeździe podjęliśmy wspólnie z żoną, pamiętając swój udział w spotkaniu Ojca Świętego Jana Pawła II z młodymi w Loreto. Takich chwil się nie zapomina. Chcieliśmy przypomnieć sobie tamten czas i przeżyć na nowo spotkanie z naszym Ojcem Świętym.
Niestety, Jan Paweł II, który zaprosił młodych do Kolonii już do niej nie pojechał. Jednak zaproszenie podjął Jego następca, Benedykt XVI.
Przygotowania do wyjazdu trwały długo, pojawiły się problemy i wątpliwości, czy warto jechać. Zastanawialiśmy się - ponieważ już przed wyjazdem tęskniliśmy za dziećmi. Dwa dni przed doszliśmy do wniosku, że pojadę sam, a dzień przed wyjazdem dowiedzieliśmy się, że są wolne miejsca - padła decyzja: jedziemy całą rodziną - za dziećmi nie będziemy tęsknić.
Najbardziej cieszył się Maciek, który ma 3 lata - strasznie lubi jeździć autobusem. Piotrek i Michał, niewiele starsi, z entuzjazmem zaczęli pakowanie.

Wszędzie są dobrzy ludzie

Reklama

Podróż wydawała się krótsza niż w rzeczywistości. Młodzież z Neokatechumenatu śpiewała, modliła się, więc droga do Berlina minęła bardzo szybko. W Berlinie mieliśmy zapewniony nocleg w jednej z parafii. Ksiądz proboszcz oraz parafianie przyjęli nas z otwartymi rękami. Po smacznej kolacji poszliśmy na zasłużony odpoczynek.
Wyjechaliśmy drugiego dnia zaraz po Mszy św., żegnani przez księdza proboszcza i przez parafian. Blisko stuosobowa grupa Polaków dziękując za przyjęcie zaśpiewała przed odjazdem, pieśń w języku niemieckim - Chrystus Zmartwychwstał. Żegnający nas nie kryli wzruszenia.
Dotarliśmy do małego miasteczka Troisdorf pod Kolonią. Tu mieliśmy zamieszkać na sali gimnastycznej w miejscowej szkole. Spotkała nas jednak niespodzianka. W szkole zamieszkali Włosi, a mieszkańcy Troisdorfu zgodnie wyrazili chęć goszczenia w swoich domach właśnie Polaków. Moja rodzina zamieszkała u państwa Marii i Horsta Wilberg.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Urodzili się w Polsce

Pani Maria i jej mąż to emeryci, dzieci już się usamodzielniły, więc mieszkają sami. Widać było ich radość z naszej obecności. Szczególnie cieszyły ich dzieci, które szybko zyskały ich sympatię. Wieczory spędzaliśmy na wspólnych rozmowach. Pani Maria, podobnie jak część mieszkańców Troisdorfu, urodziła się na zachodzie Polski. Gdy miała dwa lata, wraz z rodziną opuściła rodzinne strony i osiedliła się w Troisdorfie. Nasza gospodyni ma na swoim koncie pracę w Caritas i w dalszym ciągu stara się pomagać potrzebującym, czego doświadczyliśmy osobiście.

Do Kolonii

Przez cały czas pobytu w Troisdorfie, codziennie rano spotykaliśmy się na laudesach oraz na Mszy św. w kościele parafialnym.
Kilkakrotnie Eucharystii przewodniczyli polscy biskupi oraz kard. Zenon Grocholewski, który od 40 lat pracuje w Watykanie i jest prefektem Watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego.
Każdego dnia w Kolonii udostępniano tamtejszą katedrę do nawiedzenia poszczególnym grupom narodowościowym. My, Polacy, zwiedziliśmy ją z przedstawicielami m.in. Ghany, Ekwadoru, Pakistanu, USA. Czekaliśmy w długiej kolejce, jednak trzeba przyznać, że wszystko było dobrze zorganizowane.
Katedra jest zachwycająca, należy do największych kościołów katolickich na świecie. Jej ogrom przytłacza. Strzeliste wieże to drogowskazy, wskazujące niebo, czyli to ku czemu zmierzamy.

Na Marienfeld

Kolonia była jednak tylko przedsmakiem głównego spotkania, na które wszyscy czekali - spotkania z Benedyktem XVI.
Na Marienfeld wyruszyliśmy dzień wcześniej. Podróż była męcząca, a z miejsc parkingowych szliśmy kilkanaście kilometrów. Mieszkańcy mijanych miasteczek stawali na ulicach lub w oknach domów i ze zdumieniem patrzyli na nieprzebraną rzekę młodych ludzi. Widać było ich zdziwienie i zaskoczenie, czegoś takiego chyba nigdy w życiu nie widzieli. Byli bardzo życzliwi, częstowali wodą, ciastkami.
Marienfeld jest olbrzymi, wielkością chyba przewyższa krakowskie Błonia. Poczuliśmy się jak w domu. Przed oczami stanęły obrazy sprzed lat. Serce mocniej zabiło.
Tradycją stało się, że w wigilię spotkania z młodzieżą Ojciec Święty przyjeżdża na plac, by przewodniczyć liturgii Słowa, tak było i tym razem.
Benedykt XVI pojawił się około godz. 20.00. Tłumy młodych ludzi wyrwały się z sektorów, by go powitać, pozdrowić. Włosi, jak zwykle, zaczęli krzyczeć „Benedetto, Benedetto!”. Wszyscy machali flagami, których były tysiące.
W homilii Ojciec Święty nawiązał do hasła XX Światowego Dnia Młodzieży „Przyszliśmy oddać Mu pokłon”. Apelował do młodych, by poszukiwali prawdy, by podążali za światłem z góry, by dążyli do światłości. Kilkakrotnie wspominał swojego poprzednika Jana Pawła II, zawsze wtedy przerywały mu burze oklasków. Mówił o dziesiątkach świętych i błogosławionych, beatyfikowanych i kanonizowanych przez Papieża Polaka. „Tylko od świętych, tylko od Boga pochodzi prawdziwa rewolucja, decydująca przemiana świata” - podkreślił.
Po liturgii Słowa i liturgii światła Ojciec Święty udał się na spoczynek, jednak setki tysięcy osób, które pozostały na placu czuwały, modliły się śpiewały, adorowały Najświętszy Sakrament, a dopiero nad ranem nad Marienfeld zapanowała cisza. Noc była zimna i mglista. Ludzie spali w śpiworach, poprzykrywani folią i brezentami, niektórzy mieli namioty. W niedzielę rano mgła opadła, zaświeciło słońce. Zapowiadał się wspaniały dzień, nie tylko z powodu pogody.
Ojciec Święty pojawił się na placu przed południem, by przewodniczyć Mszy św. odprawionej w intencji ludzi młodych. W koncelebrze było blisko 20 tys. kapłanów z całego świata.
W homilii Benedykt XVI mówił o sile Eucharystii, o potrzebie jej ciągłego przeżywania przez ludzi wiary. „Eucharystia musi stać się centrum naszego życia” - mówił Papież. „Nie dajcie się odwieść od udziału w niedzielnej Eucharystii i pomóżcie innym w jej odkryciu” - apelował do młodych.
Również podczas tej niedzielnej homilii wspominał swojego poprzednika Jana Pawła II, który „dał nam wspaniałe dzieło: Katechizm Kościoła Katolickiego”. Według wskazań katechizmu powinniśmy kierować swoim życiem. Wiele ciepłych słów padło pod adresem wspólnot, które działają w Kościele. „Twórzcie wspólnoty oparte na wierze” - wzywał dodając, że w ostatnich dziesięcioleciach zrodziły się ruchy i wspólnoty, w których daje się odczuć w sposób żywiołowy siła Ewangelii.
Po Mszy św. zjedliśmy posiłek i udaliśmy się w drogę powrotną. Był większy ścisk, większy tłum, ale ludzie byli uśmiechnięci, pamiętając przeżycia ostatnich dwóch dni, których chyba nikt z uczestników spotkania nie zapomni. Moje dzieci stwierdziły, że nie zapomną. Nie często widzi się Ojca Świętego i milion osób, które myślą i odczuwają tak samo. Żal było odjeżdżać.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy
Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena. Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę. W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych. Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej. W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena. Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.
CZYTAJ DALEJ

„La Cumbia del Papa”: peruwiańska piosenka o papieżu staje się hitem

2025-05-20 09:19

[ TEMATY ]

piosenka

Peru

Papież Leon XIV

Youtube.com/ Vatican Media

Peruwiański piosenkarz Donnie Yaipén oddał muzyczny hołd papieżowi Leonowi XIV i natychmiast odniósł sukces. Jego łatwo wpadająca w ucho piosenka „La cumbia del Papa”, zaprezentowana 17 maja, szybko stała się bardzo popularna na YouTube i w mediach społecznościowych. “Piosenka jest podziękowaniem dla człowieka, który pozostawił po sobie ślad” - powiedział lokalnym mediom artysta pochodzący w Chiclayo. Podkreślił, że jest to również wyraz dumy narodu z pierwszego papieża posiadającego obywatelstwo peruwiańskie.

„Do Chiclayo zawitała radość, a Peru jest błogosławione” - tak zaczyna się piosenka, do której teledysk został częściowo nakręcony przed katedrą w Chiclayo, która przez wiele lat była kościołem biskupim obecnego papieża. Wprawdzie Leon XVI urodził się w Chicago, jednak najlepsze lata spędził w Peru, „pomagając całym sercem” w diecezji Chiclayo i jest „do szpiku kości Peruwiańczykiem”, jak głosi hiszpański tekst piosenki, której towarzyszy muzyka akordeonowa. Nawet ruchy taneczne interpretowane są jako podziękowanie Bogu: „Podnieście ręce i podziękujcie Bogu, bo nasz Papież jest Peruwiańczykiem, jest Chiclayanem, jest Papą Leonem”.
CZYTAJ DALEJ

Witek podniósł dywan

2025-05-21 07:44

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Rzeka (bo przecież nie fala) oburzenia wylała się na posła Przemysława Witka z Lublińca.

Wszystko z powodu jego własnych słów, który w odniesieniu do 8 propozycji Mentzena, jakie lider Konfederacji ma przedstawić dwóm kandydatom II tury wyborów prezydenckich – już przy czytaniu deklaracji nr 1 o niepodpisywaniu ustaw podnoszących podatki – rzucił żartem „cóż szkodzi obiecać”. Oczywiście taki „żart” w polityce nie przystoi i powinien być traktowany na poważnie, szczególnie gdy pada z ust polityka Platformy Obywatelskiej, ugrupowania, które do władzy doszło poprzez wyłudzenie, bo za takie uważam złożenie 100 obietnic na 100 dni, gdy po 524 nawet jednej trzeciej z nich nie spełnili. I nie ma tu żadnego usprawiedliwienia, bo obietnica ich spełnienia padła nie tylko w kampanii, ale już po wyborach, w expose Donalda Tuska, gdy nowy-stary premier doskonale wiedział jaki jest podział mandatów i sił w parlamencie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję