Reklama

Książki

XIX Targi Wydawców Katolickich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


XIX Targi Wydawców Katolickich odbędą się w dniach 11-14 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Tegoroczne Targi odbywać się będą w tradycyjnym terminie, a mianowicie przed II Niedzielą po Wielkanocy. – Naszą imprezą, która jest Świętem Dobrej Książki pragniemy włączyć się w realizację hasła Roku Duszpasterskiego "Roku wiary, Roku Nowej Ewangelizacji” - mówi ks. Roman Szpakowski sdb, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oficjalne otwarcie

Tegoroczną nowością jest wydłużenie Targów o jeden dzień i ich rozpoczęcie nie jak dotychczas w piątek, a w czwartek. I tak, hala targowa otworzy swoje podwoje dla zwiedzających w czwartek 11 kwietnia o godz. 10. Dwie godziny później rozpocznie się natomiast uroczystość oficjalnego otwarcia XIX Targów Wydawców Katolickich (Sala Wielka Zamku Królewskiego). W jej trakcie poznamy laureatów Nagrody FENIKS 2013.

Targowa formuła imprezy wzbogacona zostanie różnorodnymi wydarzeniami towarzyszącymi. Sale spotkań, jak w ubiegłym roku, zlokalizowane będą w pobliżu Zamku Królewskiego, w specjalnie przygotowanym namiocie, gdzie odbywać się będą różnorodne spotkania autorskie, dyskusje panelowe, promocje książek przygotowywane przez poszczególne wydawnictwa itd.

PROGRAM TARGÓW


Gość Honorowy

Tegorocznym zagranicznym Gościem Honorowym Targów Wydawców Katolickich będzie Wydawnictwo Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Serdecznie zapraszamy na prezentację Gościa Honorowego.

Na spotkanie z czytelnikami przyleci autor biografii papieża Franciszka Andrea Tornielli. Będzie gościem targów Wydawców Katolickich w sobotę 13 kwietnia o 11.00. Po spotkaniu ma odbyć się konferencja prasowa.

Nagroda FENIKS 2013

Od kilkunastu lat Targom towarzyszy Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. Tym razem podczas uroczystej Gali, jaka odbędzie się w sobotę 13 kwietnia (godz. 19.30), w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie przy ul. Kawęczyńskiej 53, a którą uświetni występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, zostaną nagrodzone publikacje wydane w 2012 roku.

Reklama

Grono laureatów wyłoni siedmioosobowe jury konkursu, w którym znaleźli się: ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, dr hab. Krzysztof Narecki, ks. Henryk Zieliński, dr hab. Krzysztof Koehler, prof. dr hab. Jan Malicki, dr Iwona Maruszewska oraz Krzysztof Ziemiec.

Do tegorocznej edycji nagrody zgłoszono blisko 220 publikacji, które oceniane będą w dziewięciu kategoriach: "literacka", "nauki kościelne", "edytorstwo", "książka dla dzieci", "książka dla młodzieży", "książka autora zagranicznego", "seria wydawnicza (dzieła zebrane)", "publicystyka religijna" oraz "multimedia".

Pełną listę publikacji zgłoszonych do Nagrody FENIKS 2013 można znaleźć na stronie SWK pod adresem: http://swk.pl/arch/2675#more-2675

Podczas Gali wręczone zostaną również nagrody MAŁY FENIKS 2013. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom i instytucjom, które promują dobre i wartościowe książki w mediach. Laureatów tej nagrody poznamy już podczas konferencji prasowej poprzedzającej tegoroczną edycję Targów.

Projekcje filmowe

Tradycyjnie już program towarzyszący Targów Wydawców Katolickich nie ogranicza się jedynie do tematyki książkowej. Dlatego również podczas tegorocznej edycji tej wystawienniczej imprezy nie zabraknie atrakcji dla miłośników filmów dokumentalnych o tematyce religijnej, historycznej i patriotycznej, pochodzących z archiwum IPN i Stowarzyszenia Filmowców Katolickich oraz archiwum TVP m.in. o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, Ojcu Świętym bł. Janie Pawle II i św. Faustynie Kowalskiej. Na wszystkie projekcje filmowe, które odbywać się będą w sali kinowej Zamku Królewskiego od czwartku do niedzieli wstęp jest wolny.

Targi dla młodych

Jedną z nowych propozycji programowych jakie towarzyszyć będą XIX Targów Wydawców Katolickich będzie Dzień Młodzieży, który zaplanowano na piątek 12 kwietnia. Odbędzie się on pod hasłem przewodnim „Papież i młodzież – razem” w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej (ul. Krakowskie Przedmieście 68).

Reklama

W programie Dnia Młodzieży znalazły się warsztaty tematyczne, spotkania autorskie, debata problemowa oraz wieczór poezji. Szczegółowy program Dnia Młodzieży znajdziecie Państwo w załączniku. Ponadto w targowy piątek (12 kwietnia) wejście na Targi dla młodzieży szkolnej jest darmowe. - Zależy nam by z bardzo bogatą ofertą XIX Targów Wydawców Katolickich zapoznała się również młodzież i środowisko szkolne - deklaruje ks. Roman Szpakowski sdb.

W niedzielę 14 kwietnia polecamy Państwa uwadze uroczystą Mszę świętą, która odprawiona zostanie w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie pod przewodnictwem J.E. ks. Arcybiskupa Wacława Depo, Przewodniczącego Rady Episkopatu Polskiego ds. Środków Społecznego Przekazu. Msza transmitowana przez Program I Polskiego Radia.

Przez cały czas trwania XIX Targów Wydawców Katolickich w godzinach od 12.00 do 18.00 ulicami Warszawy będzie jeździł specjalny tramwaj, który będzie darmowo dowoził chętnych na Targi. W tramwaju będą odbywały się różnorodne konkursy, spotkania z autorami, czytanie książek.

Dodatkowo w sobotę 13 kwietnia planowany jest przejazd Pociągu Papieskiego z Krakowa do Warszawy na Targi Wydawców Katolickich. W trakcie podróży planowany jest program duchowo-kulturalny.

- Chcemy wspierać odradzające się biblioteki przy parafiach wiejskich. Zwrócimy się o pomoc dla lokalnych inicjatyw. Zwrócimy się do samorządów wojewódzkich. Biblioteka może współtworzyć taki lokalne centra kultury. Biblioteki szkolne stają się również bibliotekami dla społeczności lokalnej. Również w dużych miastach i metropoliach potrzebne jest współtworzenie miejsc z dobrym klimatem do przyjacielskich rozmów. Jeszcze dla wielu ludzi dobra książka jest „przyjacielem”. W czasach powszechnego – dzięki Internetowi – dostępu do zasobów kultury trzeba uczyć sztuki tworzenia własnej osobistej biblioteczki. „W sieci” podejmowane są różne inicjatywy na rzecz kultury czytania i rozmawiania. Chcemy o takich inicjatywach poinformować oraz umożliwić spotkanie z liderami takich środowisk, które systematycznie rozmawiają o starannie dobranych książkach. Niestety „w sieci” jest również wiele „szumu informacyjnego” a dotarcie do wartościowych plików jest wielką sztuką. Także w jej opanowaniu mogą pomóc nasze Targi – mówi relacjonując starania organizatorów i cele wystawienniczej imprezy prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Reklama

Tygodnik Katolicki „Niedziela” będzie obecny na XIX Targach Wydawców Katolickich w Warszawie, w dniach od 11 do 14 kwietnia 2013 r. Targi odbywają się w Arkadach Kubickiego, na Zamku Królewskim.

14 kwietnia zapraszamy na spotkanie autorskie z redaktorem naczelnym Ks. Inf. Ireneuszem Skubisiem, który spotka się z Państwem w godzinach od 11.00 do 13.00.

Tego dnia na naszym stoisku będzie również gościć autorka książek dla dzieci i młodzieży p. Małgorzata Nawrocka. Zapraszamy od godziny 13.30 do 15.00.

Każdy z uczestników będzie miał możliwość rozmowy z autorami i otrzymania osobistej dedykacji na ich publikacjach.

Przyjdź, porozmawiaj, czekamy na każdego!

2013-04-08 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Liczą się cele

Kroniki Eksplozji
Yan Lianke

Zdaniem Yana Lianke, chińska rzeczywistość wymaga nowego sposobu jej opisywania. Proponuje więc mitorealizm, podobny do języka Kafki i Márqueza ze Stu lat samotności, który pomaga zbudować obraz Eksplozji: sporego miasta – szybko przekształconego z niewielkiej wioski – z licznymi fabrykami, wielkim lotniskiem, stukilometrową linią metra i drapaczami chmur. Sukces niekoniecznie jest wynikiem ciężkiej pracy lub szczęścia. Handluje się stanowiskami, okrada pociągi, przekupuje ludzi i dba tylko o własne interesy. Taka jest Eksplozja, takie są Chiny. Pędzą w szaleńczym tempie, starając się w jak najkrótszym czasie osiągnąć to, co innym zajęło dwa stulecia. Liczą się cele uświęcające środki. Władza i pieniądze opętały dusze półtora miliarda ludzi zamieszkujących Chiny, co sprawiło, że regularnie dochodzi w tym kraju do przerażających wydarzeń.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Pianiści z całego świata zagrają w Kłodzku

2024-05-15 16:35

stevepb/pixabay.com

Fani muzyki klasycznej będą zachwyceni rozpoczynającym się XXVI Kłodzkim Konkursem Pianistycznym, który po raz pierwszy będzie miał rangę międzynarodową i dlatego będzie to też - I International Kłodzko Piano Competition. Klasyka łączy się z nowoczesnością, bo utwory muzyczne będą do słuchania zarówno stacjonarnie jak i online.

Ten międzynarodowy konkurs pianistyczny odbędzie się w 17-18 maja 2024 roku. Konkurs odbywać się będzie na dwóch płaszczyznach – stacjonarnej na Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Kłodzku oraz online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję