Reklama

Parafialne witryny www

Proboszczowska strona sieci

Na 261 parafie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej trzydzieści trzy mają swoją witrynę internetową, popularnie zwaną stroną www. To mniej niż średnia krajowa. W Polsce więcej niż jedna czwarta z ponad 10 tys. parafii rzymskokatolickich prezentuje się w internecie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatywa utworzenia parafialnej strony www wypływa zarówno od parafian, jak i duszpasterzy. Sami administratorzy, tj. osoby odpowiedzialne za kształt witryny, to w równym stopniu świeccy, jak i duchowni. - Kiedy w 1999 r. powstała nasza parafia, stało się czymś naturalnym, aby poprzez internet informować wiernych o aktualnych wydarzeniach - mówi o. Piotr Micał, wikariusz i administrator witryny parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze (www.zielona.franciszkanie.pl).

Wieści z ambony

Ks. dr Andrzej Draguła, zajmujący się teologią mass mediów, uważa, że internet w parafii ma przyszłość, choć jednocześnie nie przecenia jego roli. - Najlepszym pomysłem jest wykorzystywanie sieci jako swego rodzaju ambony i miejsca zamieszczania informacji, np. ogłoszeń duszpasterskich - mówi. I rzeczywiście, internauta bez trudu odnajdzie w większości witryn podstawowe dane o parafii, godzinach nabożeństw, formalnościach kancelaryjnych i grupach parafialnych, obejrzy galerię zdjęć czy skontaktuje się z duszpasterzami za pomocą poczty elektronicznej. Większość witryn zamieszcza także aktualne czytania mszalne, teksty dotyczące nauki Kościoła, elektroniczną wersję gazetki parafialnej oraz tzw. linki (ang. link - łącze) odsyłające do ogólnopolskich serwisów chrześcijańskich, takich jak Opoka (www.opoka.org.pl) czy Mateusz (www.mateusz.pl).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prawna strona stron

Reklama

Parafialna strona internetowa ma charakter oficjalny, dlatego może pojawić się pytanie o kwestie kościelno-prawne związane z jej tworzeniem i użytkowaniem. Według ks. dr. Piotra Kubiaka, kanclerza Kurii Zielonogórsko-Gorzowskiej, nie istnieją, jak dotąd, w prawie kościelnym żadne szczególne regulacje dotyczące internetowej aktywności parafii. Jak w każdym przypadku, tak i tu, za parafię odpowiedzialny jest jej proboszcz. Administrator i redaktorzy witryny mogą więc działać tylko z jego aprobatą.

Życie na www

Internauta przeszukujący zasoby sieci łatwo stwierdzi, że większość parafialnych witryn w diecezji ma charakter raczej „statyczny”. Zawartość strony zmienia się stosunkowo rzadko i jest uzupełniana jedynie o ogłoszenia duszpasterskie na następny tydzień. Do najbardziej „dynamicznych” należą m.in. witryna kapucyńskiej parafii pw. św. Antoniego w Gorzowie Wlkp. (www.kapucyni.gorzow.pl) oraz parafii pw. św. Józefa w Żarach (www.mojaparafia.dery.pl), które przypominają serwisy informacyjne. Niestety, niektóre strony są już martwe. Ostatnia ich aktualizacja dokonała się nawet kilka miesięcy temu. Ks. Wiesław Mróz z diecezji świdnickiej, administrator serwisu www.amen.pl i jeden ze znawców „kościelnego” internetu, uważa, że dzieje się tak, gdy witryny są tworzone jednoosobowo. Początkowy zapał stygnie, a prowadzenie i rozbudowa serwisu zatrzymuje się.

Dominicantes, communicantes i... internautes

W statystykach kościelnych pojawiają się często dwie kategorie wiernych, tzw. dominicantes (łac. dominica - niedziela), czyli wierni uczęszczający na niedzielną Mszę św., i communicantes, tj. przyjmujący podczas liturgii Komunię św. Internet pozwala być może na wyłonienie jeszcze jednej kategorii - internautes, tzn. tych, którzy biorą udział w życiu parafii poprzez sieć informatyczną.
O tym, jak popularna i przydatna jest witryna internetowa, świadczy ilość tzw. wejść, czyli odwiedzin strony w określonym czasie. W przypadku stron parafialnych liczba wejść na stronę waha się od kilkudziesięciu do ponad dwustu w tygodniu. Internauci najczęściej szukają aktualnych ogłoszeń lub oglądają zdjęcia z życia wspólnoty.

Internetowe duszpasterstwo

Internet daje ogromne możliwości bezpośredniej relacji z użytkownikiem. Na stronach www dzieje się to przez elementy interaktywne, takie jak np. forum użytkowników czy czat - czyli rozmowę „na żywo” za pomocą klawiatury komputera.
W parafialnych serwisach najczęściej wykorzystywana jest w tej dziedzinie poczta elektroniczna. Inne opcje pojawiają się rzadko. Tylko witryny parafii pw. św. Wojciecha w Gorzowie Wlkp. (www.wojciech.gorzow.pl) i św. Franciszka w Zielonej Górze prowadzą forum użytkowników, na którym można zadać pytanie i wziąć udział w dyskusji. Świadczy to o tym, że na dziś internet nie jest duszpasterskim priorytetem. - Internetowym duszpasterstwem powinny zajmować się wyspecjalizowane ośrodki, które rozumieją ten język. Źle by było, gdyby na czat przesiedli się wikariusze parafii - komentuje ten fakt ks. dr A. Draguła.
- Rola internetu może być większa np. w miastach, gdzie wierni są mniej związani z konkretną parafią w świecie fizycznym - uważa ks. dr Dariusz Gronowski, wykładowca na Wydziale Komunikacji Społecznej Instytucjonalnej na Papieskim Uniwersytecie św. Krzyża w Rzymie. - W najbliższych latach rola tego medium z pewnością wrośnie. Rozsądnie jest już teraz, choćby w najprostszy sposób, przyzwyczajać ludzi do obecności parafii w sieci.

Warto odwiedzić:

Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze:
www.zielona.franciszkanie.pl

Parafia pw. św. Maksymiliana w Głogowie:
www.maksymilian.malach.org

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Witnicy:
www.parafia.witnica.pl

Parafia pw. św. Wojciecha w Gorzowie Wlkp.
www.wojciech.gorzow.pl

Parafia pw. św. Antoniego w Gorzowie Wlkp.
www.kapucyni.gorzow.pl

Parafia pw. św. Józefa w Żarach
www.mojaparafia.dery.pl

2006-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

2025-05-18 15:42

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

youtube/Vatican Media

Nie było tylko grzecznego uścisku dłoni między braćmi Prevostami podczas dzisiejszej inauguracji pontyfikatu nowego papieża w Watykanie. Kiedy Louis Prevost, najstarszy z trzech braci Prevost z Chicago, podszedł do swojego brata w papieskich szatach w eleganckim dwurzędowym garniturze i wyciągnął do niego rękę, młodszy brat nie wiedział jak zareagować. Ciepło objął nieco wyższego i mocno zbudowanego Louisa i pozwolił mu serdecznie poklepać się po plecach. Włoski kanał telewizyjny Rai Uno pokazał kilkakrotnie wzruszającą scenę, która miała miejsce na Placu św. Piotra po Mszy z okazji inauguracji papieża Leona XIV.

Louis Prevost, mieszkaniec Florydy, dołączył do oficjalnej delegacji USA, której przewodniczyli wiceprezydent James David Vance i sekretarz stanu Marc Rubio. Według doniesień, John, drugi najstarszy z braci Prevost, odwiedził już swojego brata Roberta - Leona XIV w jego rezydencji na obrzeżach Watykanu w poprzednich dniach.
CZYTAJ DALEJ

PKW: niewielka różnica między Nawrockim a Trzaskowskim - dane ze wszystkich obwodów

2025-05-19 09:31

[ TEMATY ]

wybory 2025

PAP

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki

Kandydat KO Rafał Trzaskowski otrzymał 31,36 proc. głosów, a kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki - 29,54 proc. i zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich - wynika z danych ze 100 proc. obwodów głosowania podanych w poniedziałek rano na stronie PKW. Frekwencja wyniosła 67,31 proc.

Według danych ze 100 proc. obwodów Sławomir Mentzen uzyskał 14,81 proc. głosów, Grzegorz Braun - 6,34 proc., Szymon Hołownia - 4,99 proc., Andrian Zandberg - 4,86 proc., Magdalena Biejat - 4,23 proc.
CZYTAJ DALEJ

Rekordowa liczba wojskowych przyjęła chrzest w Lourdes

2025-05-19 14:37

[ TEMATY ]

Lourdes

sanktuarium

rekord

wojskowi

Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa

Vatican Media

Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa do Lourdes

Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa do Lourdes

W Lourdes zakończyła się 65. Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa, która co roku przyciąga tysiące żołnierzy z całego świata. Podczas spotkania 210 żołnierzy przyjęło chrzest, a 503 przystąpiło do Sakramentu Bierzmowania.

To oznacza wzrost o 17 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem w przypadku chrztów i aż 33 proc. w przypadku bierzmowań. Dane te wpisują się w szerszy trend wzrostu liczby dorosłych przystępujących do sakramentów m.in. w Kościele katolickim we Francji. Jak przypomina portal Aleteia, podczas tegorocznej Wigilii Paschalnej we Francji ochrzczonych zostało 10 tys. dorosłych, co stanowi wzrost o 45 proc. rok do roku. W ciągu ostatniej dekady liczba dorosłych katechumenów we Francji wzrosła o ponad 60 proc.: z 3 900 w 2015 r. do 10 384 w 2025 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję