Reklama

Walne Zgromadzenie Delegatów SRK DT

Dar i zadanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Bóg stworzył nas na swój obraz i podobieństwo... Jest w nas wpisana świętość jako zadanie. Każde dobro płynące z serca, z duszy, sprawia, że rośnie nasze człowieczeństwo, wzrasta nasza świętość” - tymi słowami bp Andrzej Suski rozpoczął homilię podczas Mszy św. inaugurującej Walne Zgromadzenie Delegatów Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej 11 marca 2006 r. w kaplicy parafii św. Józefa. Ksiądz Biskup podkreślił, że Bóg dał nam samego Jezusa Chrystusa, który przeszedł ostatnią drogę swojego życia obciążony krzyżem, aby wszyscy, którzy Go odrzucili i szydzili z Niego, mogli odnaleźć się i wrócić na drogę prawdy. „Wpatrujmy się w Jezusa Chrystusa, który niesie krzyż i z tego krzyża czerpie odwagę kroczenia drogą świętości. Droga ta wiedzie przez wierność Miłości, modlitwę, wysokiej miary zwyczajne życie chrześcijańskie, odwagę bycia innym pośród ludzi” - mówił Ksiądz Biskup, który celebrował Mszę św. wspólnie z o. Andrzejem Makowskim CSsR oraz z asystentem diecezjalnym Stowarzyszenia, asystentami rejonowymi i asystentami kół parafialnych.
Na zakończenie części uroczystej spotkania Biskup Toruński przypomniał, że SRK DT jest pierwszym stowarzyszeniem, które przed 14 laty zostało powołane do istnienia w młodej wówczas diecezji toruńskiej. Jego założenia statutowe korespondują z aktualnym programem duszpasterskim pn. Przywracajmy nadzieję ubogim oraz przesłaniem Ojca Świętego Benedykta XVI do biskupów polskich przebywających w Watykanie z wizytą ad limina Apostolorum pod koniec 2005 r.
Po Mszy św. uczestnicy zgromadzenia spotkali się przy skromnym posiłku, zorganizowanym przez przyparafialne Koło w kaplicy gościnnych Ojców Redemptorystów.
Gośćmi XIV Walnego Zgromadzenia Delegatów SRK DT byli m.in.: posłanka na Sejm RP Anna Sobecka - honorowy członek Stowarzyszenia, wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz oraz sekretarz Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Toruńskiej Waldemar Rozynkowski.
Prezydent Zbigniew Fiderewicz podkreślił misję Stowarzyszenia, której hasło brzmi Rodzina Bogiem silna. „Jest to powinność, która w wymiarze lokalnym wpisuje się także w działania władz miasta Torunia” - podkreślił Prezydent. W lutym br. do Rady Miasta Torunia zostały skierowane ważne dla rodzin zadania, zgromadzone w dokumencie pn. Strategia rozwiązywania problemów społecznych dla miasta Torunia na lata 2006-2013. Głównym przesłaniem dokumentu jest wspieranie rodziny jako najważniejszej komórki społecznej oraz zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego mieszkańców przez ich aktywizację i integrację. Doświadczając dotychczas dobrej współpracy z ponad 50 organizacjami społecznymi, Prezydent wyraził przekonanie, że stowarzyszenia kościelne i świeckie znajdą i w tym dokumencie obszary, które pozwolą na działania wspólne z władzami miasta.
Waldemar Rozynkowski poinformował, że w diecezji toruńskiej działa obecnie ponad 130 ruchów katolickich. Podziękował za wszystkie inicjatywy na szczeblu diecezjalnym i podkreślił, że każda grupa społeczna działająca przy parafii, w indywidualny sposób ubogaca swoimi doświadczeniami pozostałe i przez wspólne działania w Radzie Ruchów i Stowarzyszeń może wnieść do Kościoła diecezjalnego jeszcze więcej dobra.
W czasie spotkania plenarnego SRK DT prezes ustępującego Zarządu Diecezjalnego Bogdan Major i asystent diecezjalny Stowarzyszenia ks. prał. Józef Nowakowski, w uznaniu zasług dla SRK DT za ofiarną, aktywną pracę i twórczą działalność, integrującą wspólnotę religijną i społeczność lokalną oraz promującą cele i działanie Stowarzyszenia, wręczyli zasłużonym kołom oraz koleżankom i kolegom dyplomy Stowarzyszenia.
Sprawozdania z pracy Zarządów Oddziałów Rejonowych Grudziądza i Torunia oraz Zarządu Diecezjalnego, przedstawione przez prezesów: Marka Czepka, Marię Major, Bogdana Majora, dały obraz bogatej i różnorodnej działalności Stowarzyszenia w latach 2003-06. Do najbardziej znanych i gromadzących najwięcej odbiorców wydarzeń organizowanych rokrocznie przez Stowarzyszenie należą m.in.: Kongres Wspólnot Katolickich w Grudziądzu, Międzydiecezjalny Festiwal Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej, organizowany przez Koło przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu, Rodzinny Wieczór Kolęd w Ratuszu Toruńskim, któremu patronuje Koło przy parafii katedralnej św. Janów, koncert pieśni religijnych i patriotycznych pn. Bogu i Ojczyźnie w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu, organizowany przez Zarząd Diecezjalny, Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, organizowana staraniem Koła przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, otwarte Spotkania Wtorkowe w Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II, organizowane przez Zarząd Rejonowy w Toruniu. Podstawowa działalność Stowarzyszenia odbywa się na terenie parafii, a każde koło ma tutaj swój obszar pracy (prowadzenie świetlic, klubów seniora, działalność charytatywna, organizowanie festynów, zabaw karnawałowych, jubileuszy małżeńskich, pielgrzymek, udział w liturgii i adoracjach parafialnych, redagowanie biuletynów itp.).
Delegaci Walnego Zgromadzenia jednogłośnie udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi Diecezjalnemu SRK DT i wybrali władze na kolejną 3-letnią kadencję w następującym składzie: Wacław Bała - prezes, Hanna Kosińska i Bogdan Major - wiceprezesi, Krzysztof Kisielewski i Maria Olszewska - sekretarze, Mirosława Markowska - skarbnik, Piotr Jaskulski - rzecznik prasowy, Jerzy Matyjek - członek. Nowo wybrani członkowie Zarządu złożyli ślubowanie na sztandar Stowarzyszenia. Obowiązki asystenta kościelnego Zarządu Diecezjalnego Stowarzyszenia nadal będzie pełnił ks. prał. Józef Nowakowski - niezawodny opiekun, moderator i przyjaciel Stowarzyszenia, propagator różnych form duszpasterstwa świeckich, przygotowania rodzin do odpowiedzialności za wychowanie dzieci i młodzieży.
Nieco wcześniej, w styczniu i lutym br., odbyły się Walne Zebrania Delegatów niższych struktur SRK DT, podczas których wybrano zarządy kół parafialnych i Oddziałów Rejonowych Grudziądza i Torunia. W najbliższej, 3-letniej kadencji władze Zarządu Oddziału Rejonowego w Grudziądzu będą reprezentować: Marek Czepek - prezes, Piotr Jaskulski i Jadwiga Konieczna - wiceprezesi, Krzysztof Kosiński - sekretarz, Elżbieta Pawska - skarbnik, Marcin Grabowski i Zofia Stempska - członkowie. Funkcję asystenta kościelnego w rejonie grudziądzkim będzie pełnił jego wieloletni opiekun ks. Marek Borzyszkowski.
Do władz Zarządu Oddziału Rejonowego w Toruniu weszli: Małgorzata Dykier - prezes, Maria Major i Jerzy Matyjek - wiceprezesi, Wiesława Olkiewicz i Robert Foss - sekretarze, Gerard Kuzimski - skarbnik, Ewa Galewska - członek. Asystencję kościelną przyjął ks. Ryszard Domin, któremu życzono owocnej współpracy z toruńskim Zarządem Rejonowym Stowarzyszenia. Słowami podziękowania obdarowano dotychczasowego asystenta rejonu toruńskiego ks. kan. Leona Ulatowskiego.
Walne Zgromadzenie Delegatów ze wszystkich kół parafialnych reprezentowało ok. 450 członków Stowarzyszenia. Po ożywionej dyskusji, która wykazała, że można żywić uzasadnioną nadzieję na rozwój i jeszcze większy dynamizm działania struktur Stowarzyszenia, przyjęto uchwałę programową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

Niedziela Ogólnopolska 15/2006, str. 16

pl.wikipedia.org

"Trzy Marie u grobu" Mikołaj Haberschrack

Trzy Marie u grobu Mikołaj Haberschrack
Sądzę, że każda kobieta ma w sobie coś, co sprawia, że jest tajemnicza. Być może w moim przypadku owa tajemniczość bardziej rzuca się w oczy. Pewnie jest tak dlatego, że przez długi czas żyłam niejako w cieniu odwiecznej Tajemnicy, czyli Jezusa z Nazaretu. Według tradycji kościelnej, sięgającej II wieku, mój mąż Kleofas był bratem św. Józefa. Dlatego też od samego początku byłam bardzo blisko Świętej Rodziny, z którą się przyjaźniłam. Urodziłam trzech synów (Jakuba, Józefa i Judę Tadeusza - por. Mt 27,56; Mk 15,40; 16,1; Jud 1). Jestem jedną z licznych uczennic Jezusa. Wraz z innymi kobietami zajmowałam się różnymi sprawami mojego Mistrza (np. przygotowywaniem posiłków czy też praniem). Osobiście nie znoszę bylejakości i tzw. prowizorki. Zawsze potrafiłam się wznieść ponad to, co zwykłe i pospolite. Stąd też lubię, kiedy znaczenie mojego imienia wywodzą z języka hebrajskiego. W przenośni oznacza ono „być pięknym”, „doskonałym”, „umiłowanym przez Boga”. Nie chciałabym się przechwalać, ale cechuje mnie spokój, rozsądek, prostolinijność, subtelność i sprawiedliwość. Zawsze dotrzymuję danego słowa. Bardzo serio traktuję rodzinę i wszystkie sprawy, które są z nią związane. Wytrwałam przy Panu aż do Jego zgonu na drzewie krzyża (por. J 19, 25). Wiedziałam jednak, że Jego życie nie może się tak zakończyć! Byłam tego wręcz pewna! I nie myliłam się, gdyż za parę dni m.in. właśnie mnie ukazał się Zmartwychwstały - Władca życia i śmierci! Wpatrywałam się w Jego oblicze i wsłuchiwałam w Jego słowa (por. Mt 28,1-10; Mk 16,1-8). Poczułam wtedy radość nie do opisania. Chciałam całemu światu wykrzyczeć, że Jezus żyje! Czyż nadal jestem tajemnicza? Jestem raczej świadkiem tajemniczych wydarzeń związanych z życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. One całkowicie zmieniły moje życie. Głęboko wierzę, że mogą one również zmienić i Twoje życie. Wystarczy tylko - tak jak ja - otworzyć się na dar łaski Pana i z Nim być.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek: smutek bogactw przeszkodą w pójściu za Jezusem

2025-04-09 12:14

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Na przeszkodę jaką może być smutek bogactwa w pójściu za Jezusem wskazał Ojciec Święty w swojej kolejnej katechezie mówiącej o spotkaniach Jezusa. Jej tekst opublikowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Papież nawiązał do opisanego w Ewangelii św. Marka (Mk 10, 17-22) spotkania Pana Jezusa z człowiekiem mającym wiele posiadłości, których nie potrafił się wyzbyć, aby pójść za Jezusem. Zauważył, że chodzi o mężczyznę, który od młodości przestrzegał przykazań, ale mimo to nie odnalazł jeszcze sensu swojego życia. Spotykając Jezusa pyta, co ma czynić, aby osiągnąć życie wieczne?. Franciszek zwrócił uwagę, że dla owego człowieka czymś obcym jest bezinteresowność. „Życie wieczne jest dla niego dziedzictwem, czymś, co otrzymuje się na mocy prawa, poprzez skrupulatne przestrzeganie zobowiązań” - zauważył. Podkreślił, że Jezus spojrzał do wnętrza tego człowieka. Czyni to także wobec każdego z nas, widząc naszą słabość, ale także nasze pragnienie bycia kochanymi takimi, jakimi jesteśmy.
CZYTAJ DALEJ

Dwa arcydzieła Męki Pańskiej wystawione w Castel Gandolfo

2025-04-09 16:08

[ TEMATY ]

sztuka

wystawa

Rzym

Włodzimierz Rędzioch

„Opłakiwanie zmarłego Chrystusa”

„Opłakiwanie zmarłego Chrystusa”

Franciszek zadecydował, że nie będzie spędzał wakacji w papieskiej letniej rezydencji nad jeziorem Albano. Pałac Apostolski w Castel Gandolfo został udostępniony zwiedzającym dzięki Muzeom Watykańskim. Oprócz rezydencji papieskiej można tu obejrzeć aktualnie wystawę „Castel Gandolfo 1944”, która ma upamiętniać tragiczną zimę roku 1944 II wojny światowej, kiedy to amerykańskie lotnictwo zbombardowało Castel Gandolfo, gdzie zginęło ponad 500 osób.

W Pałacu Papieskim organizowane są również tymczasowe wystawy. Z okazji zbliżającego się Wielkiego Postu i Wielkanocy Muzea Watykańskie zorganizowały w Castel Gandolfo wystawę dwóch niezwykłych obrazów włoskiego Renesansu: „Opłakiwanie zmarłego Chrystusa” Giovanniego Belliniego, obraz sprowadzony na wystawę z Pinakoteki Watykańskiej, oraz mało znane dzieło Sodomy „Martwy Chrystus podtrzymywany przez aniołów” wypożyczone przez Arcybractwo Santa Maria dell'Orto w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję