Reklama

Małżeństwo jest wciąż atrakcyjne

Iza i Rysiek marzyli o tym, by wziąć ślub na pielgrzymce. W tym roku to marzenie się spełnia. Ślubowali sobie w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie. Związek pobłogosłwaił główny przewodnik Pielgrzymki Wrocławskiej ks. Stanisław Orzechowski. Później państwo młodzi zaprosili wszystkich pątników na biesiadę.

Niedziela dolnośląska 34/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Paweł Siciński: - Często w Polsce mówi się o kryzysie rodziny, czy rzeczywiście tak jest?

Ks. Stanisław Orzechowski: - Trudno mi tutaj operować liczbami. Na oko jest różnie. Od prawie pół wieku prowadzę różne rekolekcje i na ogół dążę do tego, żeby małżonkowie odnowili swoje śluby. Wtedy wywołuję pary małżeńskie na środek i bywa, że proboszcz jest zdziwiony ile jest u niego małżeństw. Myślę, że tutaj może odgrywać rolę coś, co było zawsze, a mianowicie, że zło jest bardziej krzykliwe i pomalowane niż dobro. Dobro jest takie jak skowronek, szare...

- Ale przecież uroczystość zaślubin w Namysłowie odbywała się w świetle reflektorów. Była telewizja, gazety... To chyba sukces dobra?

Reklama

- Oczywiście. Takim znamieniem, które jest dla mnie pozytywne, to fakt, że w naszym duszpasterstwie podwoiła się ostatnio liczba przychodzących na przygotowania przedmałżeńskie. Być może tradycja, która jest w naszym duszpasterstwie, krąży gdzieś w postaci legendy: Chcesz się dobrze przygotować do małżeństwa, to idź do Orzecha. To jest bardzo uproszczona myśl, ale w wielu innych dziedzinach są większe uproszczenia. Główną zasługą tego, że studenci uważają te kursy za atrakcyjne i dobre, jest tradycja Dialogów Narzeczeńskich. One rozpoczynały swoją karierę przed blisko dwudziestu laty jako Dialogi Małżeńskie. Później tę samą formułę przenieśliśmy do przygotowania przedmałżeńskiego. Okazało się, że to chwyta. Sądzę, że sukces polega na tym, iż młodzi ludzie cenią sobie to, czego dorobią się sami. Nie jest tak, że dostają jakąś gotową papką do zjedzenia, ale sami, żmudnie przez 14 etapów, rozmawiając ze sobą, dochodzą do lepszego poznania siebie. Do takiej syntezy, która pozwala im w rezultacie odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy z tej mąki będzie chleb?

- Ślub zawarty podczas pielgrzymki, której hasłem jest „Bóg jest miłością”, pozwala na pełniejsze przeżywanie trudów tej drogi jak i dalszej drogi wspólnego życia?

- Myślę, że to bardzo pomaga w przeżyciu nie tylko dzisiejszego dnia - Dnia Małżeńskiego, nie tylko pielgrzymki, ale rozwinięcia tematu encykliki Benedykta XVI - Deus caritas est. Już dawno odkryłem, że zobowiązaniem płynącym z sakramentu małżeństwa jest dawać świadectwo o miłości. A więc w temat ten bardzo wyraźnie wchodzi małżeństwo, wchodzi rodzina. Przyznam, że podsłuchiwałem trochę rozważania w różnych grupach i księża ten temat podejmują. Myślę, że niezależnie od tego, co się mówi - małżeństwo w Polsce jest nadal atrakcyjne. I ci, którzy się do niego przygotowują, biorą się do tego poważnie. To są takie jasne światła w tej całej szarej rzeczywistości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Św. Franciszku, naucz nas nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać, nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć, nie tyle szukać miłości, co kochać!

Wszechmogący, wieczny Boże, któryś przez Jednorodzonego Syna Swego światłem Ewangelii dusze nasze oświecił i na drogę życia wprowadził, daj nam przez zasługi św. Ojca Franciszka, najdoskonalszego naśladowcy i miłośnika Jezusa Chrystusa, abyśmy przygotowując się do uroczystości tegoż świętego Patriarchy, duchem ewangelicznym głęboko się przejęli, a przez to zasłużyli na wysłuchanie próśb naszych, które pokornie u stóp Twego Majestatu składamy. Amen.
CZYTAJ DALEJ

Polacy zapłacą podatek od wiary? W Senacie trwa dyskusja nad petycją dot. wprowadzenia nowego podatku kościelnego

2025-10-02 12:12

[ TEMATY ]

podatek

podatek kościelny

Karol Porwich/Niedziela

W polskim Senacie trwa dyskusja nad obywatelską petycją dotyczącą wprowadzenia nowego podatku kościelnego. Zgodnie z propozycją, osoby deklarujące przynależność do związku wyznaniowego miałyby przekazywać 8 proc. podatku dochodowego na rzecz swojego Kościoła. Pomysł nawiązuje do rozwiązań funkcjonujących od lat w Niemczech - informuje portal RMF24.pl.

Do Senatu trafiła petycja obywatelska postulująca wprowadzenie w Polsce podatku kościelnego. Zgodnie z propozycją, osoby zatrudnione na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło, które zadeklarują przynależność do Kościoła lub związku wyznaniowego, miałyby przekazywać 8 proc. podatku dochodowego na rzecz swojej wspólnoty religijnej. Podatek byłby pobierany przez pracodawcę lub zleceniodawcę i przekazywany do urzędu skarbowego, a następnie na konto zadeklarowanego Kościoła - czytamy dalej.
CZYTAJ DALEJ

Jak rozumieć świętych obcowanie?

2025-10-02 21:00

[ TEMATY ]

Credo

Adobe Stock

Punkty Credo są niczym drogowskazy na drodze wiary, które dzięki książce „Credo. Krok po kroku” możemy dostrzec i jeszcze pełniej zrozumieć.

Ksiądz prof. Janusz Lekan, dogmatyk i duszpasterz, profesor na Wydziale Teologii KUL, autor licznych publikacji naukowych i popularyzatorskich, tym razem dotyka spraw fundamentalnych dla ludzi wierzących – w sposób jasny i przystępny analizuje Wierzę w Boga, czego owocem jest książka „Credo. Krok po kroku”. Publikacja ta staje się w Roku Świętym 2025 zaproszeniem do przejrzenia się w „zwierciadłach wiary”. Autor dotyka elementarnej dla wierzących kwestii, czyniąc to z niezwykłą wrażliwością duchową i pedagogicznym zacięciem. Autor wyjaśnia krok po kroku przebogatą treść Credo. Książka ks. prof. Lekana stanowi istotną pomoc w ukazaniu ludziom wiary sensu tego, w co wierzą, i poszczególnych prawd wiary.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję