Reklama

Rok liturgiczny

Kard. Dziwisz: Jezus jest odpowiedzią na najważniejsze pytania człowieka

Nurt niewiary wpisany jest w naszą historię, bo szanuje wolność człowieka i staje przed nim bezbronny – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Krakowski metopolita senior przewodniczył Mszy św. w Boże Narodzenie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hiearcha podkreślał, że w Jezusie człowiek odnajduje odpowiedzi na najważniejsze pytania człowieka: kim jest, po co istnieje. -Nikt poza Jezusem Chrystusem nie odpowie nam w pełni, do końca, na te pytania – mówił.

Kard. Dziwisz zauważył, że paradoksem historii jest fakt, że Jezus Chrystus „przyszedł do swojej własności, a swoi Go nie rozpoznali i nie przyjęli”. - Nurt niewiary wpisany jest w naszą historię. Dlaczego? Dlatego, że nasz Stwórca i Zbawiciel szanuje wolność człowieka, nie przymusza go, w pewnym sensie staje przed nim bezbronny – wyjasniał. Według niego w Boże Narodzenie chrześcijanie próbują zrozumieć „świat niewiary i obojętności” i dziękują Panu za dar wiary, prosząc o możliwość dawania świadectwa swoim życiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Pomyślmy o tym, co trudne w naszym życiu, co niejasne, pogmatwane, nieudane. Każdy z nas może odkryć w swym życiu jakieś ruiny, niepowodzenia, przegrane. To wszystko może być odbudowane, umocnione, uleczone, jeżeli staniemy w pokorze przed Bogiem i pozwolimy Mu działać – mówił kardynał. Dodał, że taki jest sens przeżywania świąt Bożego Narodzenia.

Podziel się cytatem

- Pomyślmy również o „ruinach” życia rodzinnego i społecznego. Nie brak nam przecież poważnych problemów w tym zakresie. Może nieraz nas przytłacza ta trudna rzeczywistość i czujemy się bezbronni. Nie traćmy nadziei i nie szukajmy łatwych rozwiązań – apelował kaznodzieja. Jak stwierdził, trudne sprawy należy oddać Temu, który „jako Dziecię złożony był w żłobie, bo nie było dla Niego miejsca w gospodzie”.

Na zakończenie wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II przypomniał o zbliżającej się 100. rocznicy jego urodzin i 15. rocznicy jego śmierci. Przywołał słowa papieża Polaka z jego ostatniej Pasterki: „Narodziłeś się tej Nocy, nasz Boski Odkupicielu, i dla nas, wędrowców na drogach czasu, stałeś się pokarmem życia wiecznego. Cała ludzkość, która przechodzi tyle prób i boryka się z trudnościami, potrzebuje Ciebie. Zostań z nami, Chlebie żywy, któryś zstąpił z nieba dla naszego zbawienia! Zostań z nami na zawsze”. - Niech te słowa świętego patrona sanktuarium towarzyszą nam podczas obecnej Eucharystii, przy naszym osobistym spotkaniu z naszym Panem i Zbawicielem. Pozostań z nami, Panie, na zawsze! – mówił kard. Dziwisz.

2019-12-25 20:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz protestuje przeciwko oszczerstwom wymierzonym przeciwko Janowi Pawłowi II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stanisław Dziwisz

Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe

Kard. Stanisław Dziwisz

Kard. Stanisław Dziwisz

Ostatnie wypowiedzi Pietro Orlandiego to „pochopne twierdzenia, ale trafniej byłoby od razu powiedzieć haniebne insynuacje wymierzone w papieża, św. Jana Pawła II, w związku z gorzką i bolesną sprawą jego siostry Emanueli” – stwierdza kardynał Stanisław Dziwisz. Emerytowany arcybiskup metropolita krakowski i osobisty sekretarz świętego Jana Pawła II odniósł się do wypowiedzi brata zaginionej 40 lat temu Emanueli Orlandi. W sprawie tej promotor sprawiedliwości (odpowiednik prokuratora) Trybunału Państwa Watykańskiego, Alessandro Diddi wznowił śledztwo na początku stycznia b.r.

Kardynał Dziwisz odnosząc do niektórych słów Orlandiego w telewizji na temat moralności Jana Pawła II stwierdził, że wypowiedział on słowa absolutnie oszczercze. Orlandi został we wtorek przesłuchany przez watykańskiego promotora sprawiedliwości Diddiego w sprawie zaginięcia jego siostry.
CZYTAJ DALEJ

Kenia: zamordowano księdza. To już druga śmierć kapłana w ciągu tygodnia

2025-05-24 10:01

[ TEMATY ]

Kenia

morderstwo kapłana

Adobe Stock

Zabójstwo księdza w Kenii

Zabójstwo księdza w Kenii

Katolicki kapłan Alloyce Cheruiyot Bett zginął 22 maja w strefie Tot w dolinie Kerio na zachodnim płaskowyżu w Kenii. Do zabójstwa doszło po zakończeniu Mszy św., którą sprawował on w małej wspólnocie chrześcijańskiej Jumuiya w wiosce Kakbiken. Do kościoła weszło kilku uzbrojonych mężczyzn, którzy zaczęli strzelać z broni palnej i jedna z kul trafiła w szyję księdza, powodując jego natychmiastową śmierć. Miejscowa policja oświadczyła, że aresztowała sześć osób mających związek ze zbrodnią.

Chociaż początkowo wysunięto przypuszczenie, że chodziło o nieudaną próbę porwania, która zakończyła się śmiercią ofiary, to rzecznik policji oświadczył, że zabójstwo ks. Betta nie było w żadnym wypadku związane z kradzieżą bydła lub innymi formami przestępczości, występującymi na tych terenach. Niektóre źródła miejscowe sugerują, iż zabójcy podejrzewali, że kapłan był informatorem policji, pomagającym organom ścigania w zapewnieniu bezpieczeństwa na tych ziemiach.
CZYTAJ DALEJ

Wezwani do głoszenia Ewangelii. Święcenia prezbiteratu w Legnicy.

2025-05-25 06:37

ks. Waldemar Wesołowski

- Zostaliście wezwani do głoszenia Ewangelii Chrystusa – powiedział biskup Andrzej Siemieniewski do diakonów, którzy w sobotę 24 maja przyjęli święcenia prezbiteratu.

Uroczystość odbyła się w legnickiej katedrze. Drugi stopień święceń przyjęli: Kacper Juszczak, który odbywał formację w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu oraz Ryszard Swoboda, który ukończył Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń w Łodzi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję