Reklama

Chicagowskie refleksje

Modlitwa w rodzinie (6)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Intencja: Za rodziny w drugim małżeństwie.

Reklama

Komentarz:
Piąty dzień nowenny do Najświętszej Rodziny poświecony jest zakładanym na nowo rodzinom z powodu utraty jednego z małżonków. Przepisy Prawa Kanonicznego dotyczące małżeństwa zezwalają na jego powtórne zawarcie, jeśli osoby zawierające po raz drugi małżeństwo spełniają odpowiednie warunki. Odnośnie do osób rozwiedzionych, które zawarły nowe związki małżeńskie, Kościół naucza, że nie mogą one przystępować do sakramentów, chyba, że zdecydują się na życie we wstrzemięźliwości seksualnej. W ogłoszonej w tej sprawie Deklaracji (6 lipca 2000 r.) podkreśla się, że osoby, które zawarły ważny sakrament małżeństwa, a następnie rozwiodły się i ponownie wstąpiły w związek małżeński, tym razem tylko cywilny, nie mogą korzystać z sakramentów świętych. Błędne przekonanie o możliwości przystępowania do Komunii św. przez rozwiedzionego żyjącego w nowym związku rodzi się zazwyczaj z przyznawania swojemu sumieniu ostatecznej władzy. Jest to niedopuszczalne. Papieska Rada d/s Interpretacji Tekstów Prawnych przypomina, że nie mogą z sakramentów korzystać osoby uznane za „niegodne” tego, a więc pozostające w stanie grzechu ciężkiego. Macierzyńska troska Kościoła nie odrzuca tych osób, ale mówi o warunkach niezbędnych do nawrócenia. Przepisy te nie są w sprzeczności z wielkim pragnieniem Kościoła sprzyjania udziałowi tych synów i córek w życiu kościelnym, co może się wyrażać w wielu formach odpowiednich do ich sytuacji. Nie chodzi tu o żadną dyskryminację, lecz jedynie o absolutną wierność woli Chrystusa, który przywrócił i na nowo powierzył nierozerwalność małżeństwa - jako wspaniały dar Stwórcy. Wierni żyjący w związkach niesakramentalnych powinni dołożyć starań aktywnego włączenia się w różne formy duszpasterstwa. Duszpasterze powinni otoczyć te rodziny szczególną troską pastoralną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozważanie:
Są wśród nas Ci, którzy przeżywają radość, ale też i napięcia towarzyszące zakładaniu nowej rodziny. Często członkowie tych rodzin muszą otrząsnąć się z bolesnego przeżycia śmierci bliskiej osoby. Potrzeba im szczególnej łaski do życia w nowej rodzinie.

Modlitwa:
Boże, który otaczasz szczególną opieką borykających się ze swoim losem ludzi, widzisz jak te nowe rodziny potrzebują poparcia. Prosimy Cię, by wszyscy jakikolwiek byłby ich stosunek do nowo zakładanych rodzin, darzyli je zrozumieniem i szczerą przyjaźnią. Użycz każdej takiej rodziny tyle miłości, by mogli otworzyć się na drugich, akceptując nowe osoby i w ten sposób budować i umacniać nową wspólnotę. Niech wzrasta w niej miłość i niech będzie ona trwałą i silną Bogiem rodziną.
Prosimy o to za wstawiennictwem Najświętszej Rodziny z Nazaretu - Jezusa, Maryi i św. Józefa - wzoru wszystkich rodzin chrześcijańskich. Amen.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę Kowalską 30 kwietnia 2000 roku.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.
CZYTAJ DALEJ

Pierwsze dłuższe wystawienie na widok publiczny ciała św. Franciszka z Asyżu

2025-10-04 17:24

[ TEMATY ]

Asyż

Vatican News

Św. Franciszek z Asyżu. Fragment obrazu przypisywanego Cimabue w dolnym kościele Bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Druga połowa XIII wieku. Według tradycji jest to obraz najbardziej zbliżony do rzeczywistych rysów fizycznych Franciszka z Asyżu.

Św. Franciszek z Asyżu. Fragment obrazu przypisywanego Cimabue w dolnym kościele Bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Druga połowa XIII wieku. Według tradycji jest to obraz najbardziej zbliżony do rzeczywistych rysów fizycznych Franciszka z Asyżu.

Jak poinformowało biuro prasowe franciszkańskiej wspólnoty w Asyżu, w ramach obchodów 800. rocznicy śmierci św. Franciszka, przypadającej w 2026 r., odbędzie się historyczne wydarzenie, na które zaproszeni są pielgrzymi z całego świata. Po raz pierwszy szczątki świętego będą widoczne dla wszystkich w dniach 22 lutego do 22 marca przyszłego roku. Będzie możliwość m. in. zwiedzania grupowego, w tym z polskim tłumaczeniem.

Oficjalne informację tę ogłoszono 4 października – w dniu wspomnienia św. Franciszka, patrona Włoch. W komunikacie podkreślono, że to niezwykły dar i szczególne zaproszenie do modlitwy. Wydarzenie oparte będzie na ewangelicznym motywie ziarna, które obumiera, aby przynieść owoce miłości i braterstwa. Zachęci do refleksji nad życiem świętego, który 800 lat po śmierci nadal przynosi owoce i inspiruje wielu.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV zachęca do odnowienia żaru powołania misyjnego

2025-10-05 12:01

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Papież: zawsze na pierwszym miejscu musi być ludzka godność! Cały Kościół jest misyjny i stanowi jeden wielki lud zmierzający w stronę Królestwa Bożego. Dzisiaj przypominają nam o tym nasi bracia i siostry misjonarze oraz migranci. Nikt jednak nie powinien być zmuszany do wyjazdu, wykorzystywany ani gnębiony ze względu na to, że jest potrzebującym lub cudzoziemcem! - wskazał Leon XIV podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański.

Papież zachęcił, aby w październiku, „kontemplując wraz z Maryją tajemnice Chrystusa Zbawiciela”, zintensyfikować modlitwę o pokój; „modlitwę, która staje się konkretną solidarnością z ludnością dotkniętą wojną”. Leon XIV podziękował szczególnie „wszystkim dzieciom na całym świecie, które włączyły się w modlitwę różańcową w tej intencji”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję